26 minut

4. dubna

Obsah dílu

Případ záměny pacientek na Bulovce — Další pochybení lékařů — Protest proti výstavbě kasin v Chrášťanech — Vědci zkoumali účinnost zákazu hazardu — Další úmrti po nákaze černým kašlem — Cvičení letců AČR a NATO — Demolice části Libeňského mostu — Příprava Českého Švýcarska na suché léto — Méně přestupků díky radarům — Zrušení rozhodnutí o vítězi tendru na D11 — Jarní údržba městského mobiliáře — Veřejná sbírka na záchranu sousoší — Oprava sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci — Časová schránka na zámku v Opočně

Části dílu

01:18
Případ záměny pacientek na Bulovce
  Při záměně pacientek ve Fakultní nemocnici Bulovka pochybili dva zaměstnanci. Uvedl to její ředitel Jan Kvaček s tím, že k systémové chybě v tomto případě nedošlo. Kvůli omylu jedna z žen potratila. Nemocnice se jí už omluvila a jedná s ní o odškodnění.
  03:02
  Další pochybení lékařů
   Pochybení zdravotnického personálu v nemocnici Bulovka není ojedinělé. Podobné případy se staly i na dalších místech Česka. V roce 2014 zemřela žena v Orlové po záměně dezinfekce a glukózy při běžném těhotenském vyšetření. V roce 2010 utrpěl tříletý chlapec poškození mozku po rutinní operaci mandlí v Brně. A podobný případ se opakoval před pěti lety také v Pardubicích.
   03:48
   Protest proti výstavbě kasin v Chrášťanech
    Spor o vznik dvou kasin ve středočeských Chrášťanech. Vedení obce podepsalo smlouvu se dvěma provozovateli i přesto, že záměr neprojednalo s občany. Ti už proti vzniku kasin sepsali petici.
    06:36
    Vědci zkoumali účinnost zákazu hazardu
     A teď ke zjištění vědců, které se kasin týká. Podle studie, kterou zveřejnili odborníci z ústecké univerzity, nemají zákazy hazardu velký smysl. Speciální metodou dokázali, že kriminalita se ve městech, kde radnice herny zrušily, nesnížila.
     08:23
     Další úmrti po nákaze černým kašlem
      Přes 6000 lidí se od začátku roku nakazilo onemocněním černého kašle. Nejohroženějšími skupinami jsou novorozenci a senioři. Ministerstvo zdravotnictví dnes potvrdilo první úmrtí novorozence s touto nemocí.
      10:17
      Cvičení letců AČR a NATO
       Nové výukové středisko pro letové simulace na proudových letadlech začne budovat státní podnik LOM Praha v Centru leteckého výcviku v Pardubicích. To školí tuzemské piloty a také jejich kolegy ze států připojených k NATO.
       11:38
       Demolice části Libeňského mostu
        Silničáři začali bourat část pražského Libeňského mostu, která je v havarijním stavu. Konstrukce se už začala hroutit včera během přípravných prací. Přes most nemůžou od poloviny ledna jezdit tramvaje, a to v úseku mezi Holešovicemi a Palmovkou.
        13:48
        Příprava Českého Švýcarska na suché léto
         Národní park České Švýcarsko se připravuje na další suché léto. Do terénu proto vyrazí více strážců. K dispozici mají speciální hasicí čtyřkolku. Nová aplikace pak přímo hasičům poradí, kam se dá dovézt voda v cisternách.
         14:45
         Méně přestupků díky radarům
          V Česku přibývá obcí s radary. Třeba ve Srubci u Českých Budějovic pomohly. V březnu tam začaly měřit rychlost. Tisíce řidičů totiž jezdily kolem školy víc než padesátkou. Za měsíc ostrého provozu a úsekového měření, počet přestupků klesl na několik stovek.
          16:38
          Zrušení rozhodnutí o vítězi tendru na D11
           Stavba více než 20 kilometrů dálnice D11 mezi Trutnovem a hranicí s Polskem se odkládá. Antimonopolní úřad totiž zrušil rozhodnutí o vítězi tendru polské společnosti Budimex.
           18:19
           Jarní údržba městského mobiliáře
            Některé pražské městské části začaly s čištěním a údržbou mobiliáře po zimě. Letos o tři týdny dříve, než je obvyklé a to zejména díky teplému počasí. Například na Václavském náměstí pracují na elektrické revizi fontány, aby ji mohli během jara spustit do provozu.
            19:41
            Veřejná sbírka na záchranu sousoší
             Dvě stě let staré kamenné sousouší kalvárie v libereckých Ruprechticích drží pohromadě lepící páska a dráty. Sochy jsou bez hlavy a hrozí jejich zřícení. Místní se rozhodli, že památku na oblíbeném turistickém místě zachrání.
             21:26
             Oprava sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci
              Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci čeká rekonstrukce. Kamenný povrch je poškozený, místy jsou trhliny a renovaci potřebují i některé sochy.
              23:25
              Časová schránka na zámku v Opočně
               Osobní vzkaz příštímu kastelánovi, noviny nebo bankovky. Letohrádek v areálu opočenského zámku ode dneška ukrývá časovou schránku. Zaměstnanci zámku využili rekonstrukce střechy kdysi honosného zahradního pavilonu a do jeho věže umístili tři měděné tubusy pro příští generace.
               Přehrát celé video
               Stopáž26 minut
               Další díl
               5. dubna

               Přehled dílů

                
               Stopáž26 minut

               24. května

               24. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               23. května

               Burza práce pro horníky na Mostecku — Zetor propustí 160 lidí — Čtvrtfinále hokejového šampionátu — Hokejové čtvrtfinále na náměstí v Táboře — Studny nesplňují limity pro pitnou vodu — Vojenské cvičení Joint Fires 2024 — 12 zraněných po nehodě autobusu — Letecký spoj z Karlových Varů do Taškentu — Na stadionu v Plzni zasahovali těžkooděnci — Oprava poškozené památky — Připomínky k projektu Nový Hlavák — Lázně Luhačovice po rekonstrukci — Mimořádný zájem o výpravy do šumavské divočiny

               23. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž25 minut

               22. května

               Novela o umístění dětí do školek — Prezident Petr Pavel v Pardubickém kraji — Blesková povodeň v Blížejově na Domažlicku — Klesá poptávka po brigádnících — Pražští radní jednají o projktu Nové Holešovice — Zdržení výstavby přivaděče k D3 u Českého Krumlova — Nárůst počtu krádeží aut — Hokej na velkoplošných obrazovkách — Cvičení hasičů v Národním parku České Švýcarsko — Správa šumavského parku uzavřela cestu k Bílé strži — Nová expozice ledních medvědů v Zoo Praha

               22. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               21. května

               V Plzni začala oprava dálničního obchvatu — Kilometrové kolony u německých hranic — Převaděči před soudem — Přibývá nehod malých letadel — Prezident Petr Pavel v Pardubickém kraji — 10 let od rozsudků v metanolové kauze — Dva mrtví po srážce auta s vlakem — Petice občanů proti těžbě kamene — Fotovoltaická elektrárna v dolu Bílina — Uctění padlých vojáků — Hasiči procvičí zásah u požáru lesa — Rychlostaba bytů ve Žďáru nad Sázavou — Vyšetřování zakázky na dětské hřiště — Lovosice mají nově bezbariérové nádraží — Cyklisté místo vlaků u Chrástu — Nejlepší rybáři světa na Vltavě

               21. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               20. května

               Problémy s platbami kartou v MHD v Hradci Králové — Dostavba dálnice D3 u Tábora — Dopravní komplikace kvůli stavbě D35 — Sporný projekt Nové Holešovice — Rekordní počty nehod motorkářů na českých silnicích — Aplikace mapující dopravní nehody — Spotřeba piva v restauracích klesá — Havrani ničí úrodu na jihu Čech — Pomoc neúspěšným uchazečům o studium na SŠ — Muzeum genocidy ve vlakové soupravě — Žižkovský Mordor nahradí bytový projekt — Žací loď na Boleváku v Plzni — Obnovená tradice na Vysočině

               20. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               17. května

               Změny v rozdělování sdílených daní — Soud odročil případ požáru v Českém Švýcarsku — Škoda po požáru skladu olejů — Otevření zrekonstruované Hrabalovy chaty — Vrcholí festival Open House Praha — Začíná festival muzejních nocí — Větrný park vznikne u Dolního Dvořiště — Regulace sdíleních koloběžek a kol — Stát prodává zámek Štiřín — Mládě orangutana je samec — Otevření nového úseku D49 v ohrožení — Obyvatelé Chrášťan si prosadili referendum o hazardu — Zájem o lestí školky roste — Začíná festival Jižní svéráz — Úklid na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně — Úklid během hokejového šampionátu

               17. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               16. května

               Případ největšího lesního požáru u soudu — Soud se žhářem — Případ největšího lesního požáru u soudu — Obnova NP České Švýcarsko — Prodloužení oprav Barrandovského mostu — Otrava bonbony s psychotropními látkami — Požár skladu olejů v Kladně — Zaměstnanci Kovosvitu podávají výpovědi — Správa železnic hledá projektanty na stavbu železničního koridoru ze Stodu do Domažlic — Byty z areálu zkrachovalého Botasu — Plzeňská kasárna se promění v byty — Ječmen ohrožují výkyvy počasí — Objev středověkého pokladu — Ukrajinské slavnosti vyšívaných košil — Završení svatojánských slavností Navalis

               16. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               15. května

               Výsledky přijímaček na střední školy — Zájem o některé učňovské obory roste — Opatření po atentátu na premiére Fica — Pošta v Jindřišské ulici nemá kupce — Noční cvičení složek IZS v Jihlavě — Restaurace nebudou platit za venkovní posezení — V Chebu poškodili vandalové sochu v kašně — V Praze vrcholí Svatojánské slavnosti Navalis — Svatojánské procesí projde Prahou — Černé skládky v Ústí nad Labem — Kapacita letních táborů se plní — Chotěboř přispěje rodinám na dětské kroužky — Nelegální ohniště v NP Šumava — Nová pracovní místa pro handicapované

               15. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               14. května

               Svitavsko zkouší autobusy na objednávku — Rekonstrukce Václavského náměstí — Trutnovské městské vlaky končí — Nelegální herny v Česku — Středočeský kraj láká k pobytu u vody — Průzkum pramenů v Karlových Varech — Požár teletníku na Jihlavsku — Zneužívání dětí ve sboru v Jablonci nad Nisou — Za měsíc se má otevřít nový úsek D7 — Soud v případu úmrtí chlapce při motoristických závodech — Jihlava zažije noční cvičení IZS — Mozaikovou sečí proti suchu — Porucha na trakčním vedení zastavila vlaky v Praze — V NP Šumava otevřeli soví voliéry

               14. 5. 2024 na ČT1
               Stopáž26 minut

               13. května

               Požár ve Frýdštejně — Dohášování požáru v Příhrazských skalách — Výstraha před požáry — Porvelánka Thun ukončila provoz v Klášterci — Šíření černého kašle — Smrtelná nehoda malého letadla na Jihlavsku — Speciální betonáž obchvatu pod vodou — Stížnosti na změny v ústecké MHD — Celorepublikové vyhlášení Zlatého erbu — Radní rozhodli o plastice Moskva-Praha — Problém s financováním orchestrů a sborů — Svatojánské slavnosti Navalis — Stanice pro zabavená exotická zvířata — Týden rovnosti tváří — Natáčení letošní vánoční pohádky — Výluka vysílačů

               13. 5. 2024 na ČT1

               Napište nám