26 minut

14. prosince 2023

Obsah dílu

Dostupnost a kvalita bydlení — Mezigenerační rozdíly v dostupnosti bydlení — Zájem o hypotéky — Lékaři stahují výpovědi z přesčasů — Jednání pražských zastupitelů o rozpočtu — Zákaz hazardu v Plzni — Srážka autobusu a kamionu na D8 — Na silnicích přibývá srážek s chodci — Setkání studentů chebského gymnázi s osobnostmi v Praze — Výstavba nového mosu na Výtoni — Policie u Lipna pátrá po ozbrojených mužích — InterCity Ostravan místo Pendolina — Další část svahu v Karlových Varech se sesouvá — Huti Liberty hrozí zastavení dodávek energií — 21 tisíc domácností v Praze bez vody — Převoz osmitunové stíhačky z Českých Budějovic do Prahy — Arnoldova vila po rekonstrukci

Části dílu

01:13
Dostupnost a kvalita bydlení
  Většina Čechů si přeje bydlet ve vlastní nemovitosti a nájemné podle ní není alternativou. Starší lidé viní z nedostupnosti bydlení hlavně stát, podle mladší generace jsou naopak důvodem rostoucí ceny. Vyplývá to z průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd.
  03:27
  Mezigenerační rozdíly v dostupnosti bydlení
   Průzkum Sociologického ústavu sledoval i mezigenerační rozdíly. Mimo jiné dostupnost bydlení pro mladé, oproti jejich rodičům. 65 procent dotázaných se shoduje, že situace mladších generací je výrazně složitější.
   04:09
   Zájem o hypotéky
    Pořízení vlastního bydlení často brání nejen jeho vysoká cena ale i dražší hypotéky. Přesto počet nových smluv v posledních měsících roste. V listopadu poskytly banky nebo spořitelny úvěry za víc než 16 miliard korun - nejvíc od začátku roku.
    04:39
    Lékaři stahují výpovědi z přesčasů
     Lékaři, kteří v prosinci podali výpověď z přesčasové práce začínají své výpovědi stahovat. Omezený provoz tak v některých nemocných potrvá do konce roku, od ledna se ale personál nemocnic třeba na Vysočině vrací zpět do běžného režimu a k plánovaným operacím.
     06:43
     Jednání pražských zastupitelů o rozpočtu
      Pražští zastupitelé jednají o rozpočtu na příští rok. Hlavní město počítá s příjmy 105 miliard korun a výdaji 109 miliard. Nejvíc peněz má jít na dopravu a školství. Rozpočet ale nepočítá se zahájením žádné zásadní stavby.
      08:33
      Zákaz hazardu v Plzni
       Zastupitelé Plzně dnes odhlasovali zákaz hazardu. Připojí se tak k řadě dalších měst, kde už taková vyhláška platí - třeba k Jihlavě, Českým Budějovicím, Děčínu nebo Ostravě. Plzeňská vyhláška začne platit v dubnu příštího roku, ale poslední kasina by měla zavřít do konce roku 2025.
       11:45
       Srážka autobusu a kamionu na D8
        Srážka autobusu s kamionem přes den uzavřela dálnici D8 před německými hranicemi. Záchranáři museli vyprostit dva zaklíněné cestující. Celkem se při nehodě zranilo devět lidí. Provoz už je obnoven.
        13:15
        Na silnicích přibývá srážek s chodci
         Mimo jiné kvůli tomu, že si lidé pletou podle koordinátorů BESIPu přechod pro chodce s místem pro přecházení. A domnívají se, že tu platí stejná pravidla. Ke dvěma střetům v jednom okamžiku došlo tento týden v Klatovech.
         13:46
         Setkání studentů chebského gymnázi s osobnostmi v Praze
          Tradice, která trvá už skoro 4 desetiletí. Studenti chebského Gymnázia jezdí do Prahy na setkání s významnými osobnostmi z různých oblastí společenského života. Jubilejní tisící byl dnes bývalý fotbalový brankář Petr Čech.
          14:13
          Výstavba nového mosu na Výtoni
           Středočeský kraj a dopravci vyzvali ministerstvo dopravy, aby co nejdříve rozhodlo o výstavbě rozšířeného železničního mostu na pražské Výtoni. Rekonstrukce podle nich nestačí. Po mostě nemůže jezdit bezmála stovka spojů denně a snížená je na něm i rychlost.
           15:04
           Policie u Lipna pátrá po ozbrojených mužích
            Policisté na Lipensku pátrají po ozbrojených mužích. Podle policie by mohli být nebezpeční. Do regionu měli přijet z Rakouska autem, které našli kriminalisté odstavené u nádrže.
            16:57
            InterCity Ostravan místo Pendolina
             Namísto Pendolina starší typy vagonů. Od 10. prosince, kdy se měnily jízdní řády, vozí cestující v 7 i v 9 ráno na trati mezi Ostravou a Prahou spoj InterCity Ostravan. České dráhy uvedly, že vlaky musely vyměnit i kvůli poškození jedné soupravy Pendolina při loňské nehodě v Bohumíně.
             19:10
             Další část svahu v Karlových Varech se sesouvá
              Před dvěma měsíci tam specializovaná firma zahájila práce, aby zabránila možnému zřícení zeminy na mezinárodní trať do Německa. A teď přibyl další problém. Do pohybu se ve městě dalo i nejvyšší patro svahu nedaleko sídliště.
              20:08
              Huti Liberty hrozí zastavení dodávek energií
               Ostravská huť Liberty zřejmě bude muset zastavit výrobu. Hrozí jí, že zůstane bez dodávek energií. Uvedla to dodavatelská firma TAMEH s tím, že jí hutní podnik dluží asi dvě miliardy korun.
               21:27
               21 tisíc domácností v Praze bez vody
                Kvůli havárii potrubí je bez vody více než 21 tisíc domácností v pražské Michli, Nuslích a části Vršovic. Podle Pražských vodovodů a kanalizací potrvá oprava asi do 22 hodin.
                21:47
                Převoz osmitunové stíhačky z Českých Budějovic do Prahy
                 V noci na dnešek vracelo hejtmanství Vojenskému historickému ústavu letoun MiG-23 Tygr. Ten byl posledních 21 let součástí památníku před jihočeským letištěm.
                 23:13
                 Arnoldova vila po rekonstrukci
                  Nové využití najde po letech Arnoldova vila v brněnských Černých Polích. Po rozsáhlé opravě vily, do ní lidé budou moci chodit za kulturou nebo speciálními programy.
                  Přehrát celé video
                  Stopáž26 minut
                  Další díl
                  15. prosince 2023

                  Přehled dílů

                   
                  Stopáž25 minut

                  21. června

                  21. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž25 minut

                  20. června

                  Policie k zásahu při střelbě na FF UK — Bezpečnostní opatření na školách — Málo míst v pardubických školkách — Změny územního plánu v Praze — Přiletěl poslední vrtulník Venom — Hořících elektrokoloběžek stále přibývá — Následky silných bouřek — Varování před bouřkami — Nedostatek policistů v Karlovarském kraji — Dopadení zloděje kol — 60 let od akce Neptun — Druhý den návštěvy prezidenta v Ústeckém kraji — 50. ročník olympiády z češtiny — V Libereckém kraji začíná Nesnězeno — Nové výstavy v galerii moderního umění v Hradci Králové — Šetrný způsob sečení luk v Pardubicích — Óda na moje město v Českých Budějovicích

                  20. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž26 minut

                  19. června

                  Kontrolní den na stavbě D35 — Výjezdní zasedání vlády v Havlíčkově Brodě — Firma Onsemi chce v Česku investovat 46 miliard korun — Rozsudek ve fotbalové kauze — Buben na fotbale zase může znít — Napadení lidí na čerpací stanici v Praze 7 — Zastávky jen na znamení už za 10 dní — Výluka tramvají v centru Prahy — Petr Pavel na návštěvě Ústeckého kraje — Nová spotřební daň na slazené nápoje — Za 9 dní začne 58. ročník KVIFF — Křišťálové glóby pro KVIFF budou menší — Vodní záchranáři a prevence na vodě — Statečná seniorka zahnala lupiče — Rekordní úlovek — Oprava střechy vyšehradské baziliky — Oslavy výročí vzniku FOK

                  19. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž25 minut

                  18. června

                  První zápas národního týmu na fotbalovém euru — Fanoušci z celého Česka zamířili do Lipska — Kontroly na česko-německé hranici — Program evropského šampionátu — Bubny na hřišti SK Studenec — Speciální kamery proti vjezdu kamionů — Výcvik v Libavé pokračuje — Stavba průtahu Železnou Rudou nabírá zpoždění — Otrava houbami na Písecku — Oprava mostu oblíbeného u filmařů — Odsouzení ve Stráži pod Ralskem dostali vysvědčení — Lidé bez domova obtěžují na kolonádách — Pasti na asijské sršně — Nová přírodní památka na Mostecku — Oplocená Sněžka — Buskers fest v Českých Budějovicích

                  18. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž26 minut

                  17. června

                  Výukové centrum na železnici — Vyšetřování nehody vlaků v Pardubicích — Pozdní vyplácení příspěvků na bydlení — Solární elektrárna u Mirovic na Písecku — Jedna oběť po výbuchu munice — Řidiči mohou využívat nových 17 km dálnice D4 — Pod budoucí D35 ležela nejdelší evropská mohyla — Kvalita přírodních vod před tropickými dny — Začaly kontroly koupališť — Zdržení narovnání serpentin u Bečova — Přestavba kruhového objezdu pod ústeckou Větruší — Zapojení studentů ve strakonické nemocnici — Otrava muchomůrkou tygrovanou na jihu Čech — Příprava na olympiádu dětí v Českých Budějovicích — Liberecký kraj chce koupit hotel na Ještědu

                  17. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž25 minut

                  14. června

                  Práce na modernizaci trati kladenské části rychlodráhy železničáři po dvou letech dokončují — Jak už zaznělo, budovaná trať má propojit centrum Prahy s letištěm Václava Havla — V Brandýse nad Labem hoří skladovací hala. Hasiči vyhlásili 3.stupeň požárního poplachu ze čtyř. — Výbuch skladu pyrotechniky — Modrý stan před Strakovou akademií, který aktivisté označují za petiční stánek, už má nové místo. — Policisté našli mrtvou osmapadesátiletou ženu, po které pátrali v souvislosti s požárem bytu v Klatovech. — V centru Prahy dnes policie zadržela muže, po kterém vyhlásila v několika zemích pátrání německá policie. — Spory o pravidla pro předzahrádky — Místo chátrající vodárny u řeky Otavy turistický kemp — Obyvatelé Chrášťan u Prahy dnes v referendu rozhodují, jestli má zastupitelstvo a starosta podniknout kroky proti provozování hazardu v obci. — Stavební práce prodloužily letní prázdniny žákům dvou libereckých škol. — Školní rok končí i pro učně v rýnovické věznici. — Rekonstrukce muzea uranového dolu — Německo zavádí důkladnější kontroly na hranicích s Českem. Spolková republika je zpřísnila kvůli fotbalovému mistrovství Evropy, které dnes začíná. — Olympijské hry v Paříži bude v Česku doprovázet olympijský festival. — Udržitelný festival — Na Šumavě začaly společné hlídky strážců národního parku a policistů na elektrokolech. — Péče o nové tůně a stromřadí na Broumovsku

                  14. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž26 minut

                  13. června

                  Dodávka vrtulníků pro armádu je kompletní — Armádní ukázky na havlíčkobrodském letišti — Policie zadržela aktivisty — 3 lidi a 1 firmu policie obvinila z obecného ohrožení v souvislosti s požárem Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy. — Po třech letech se do Hradce Králové vrátily sdílené elektrokoloběžky — Nákup nemovitostí ve vyloučených lokalitách — Karlovy Vary mají první vážné zájemce o provozování Zámeckých lázní — Budoucnost Trojzemí — Vodovod ve Václavicích — Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice opravila budovu plicní kliniky — Obavy z nové střelnice v Táboře — Po pěti letech restaurátoři dokončili obnovu první z pyramid v kutnohorské kostnici. — Lipno bude znovu hostit speciální sportovní akci. Několik dní po letní olympiádě se tam uskuteční 13.ročník Lipno Sport Festivalu. — Stolní hry místo mobilů — Lamy alpaka jako terapie pro seniory

                  13. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž25 minut

                  12. června

                  Dostupnost bydlení v Praze se opět zhoršila — Nová bytová čtvrť by měla vzniknout i na pozemcích letiště v pražských Letňanech — Oproti tomu nad kolejištěm pražského hlavního nádraží se zřejmě stavět bude. Vedení hlavního města tam změnu územního plánu schválilo. — Zmírnění pravidel pro výstavbu ve městech — Kvůli vyšší dani z nemovitosti se řada lidí začala zbavovat rekreačních chalup — Pražská technická správa komunikací udělala stavební zábor kolem petičního stánku před úřadem vlády — Problémy s digitalizací technických průkazů — Dálnici D7 zablokovala nehoda kamionu — Hromadná nehoda uzavřela pražský Dejvický a Bubenečský tunel v komplexu Blanka ve směru na Troju — Až dvousetkilometrovou rychlost testují v těchto dnech železničáři na trati mezi Táborem a Olbramovicemi — Právě na zavedení jednotného evropského zabezpečovacího systému na železnici se Česko chystá už 8 let — Problémy s osvětlením stadionu — V Hradci Králové začal festival Rock for People — Nechranická přehrada u Chomutova prochází největší rekonstrukcí od své výstavby v 60.letech minulého století — Zoologická zahrada v Táboře otevřela záchranné centrum pro státem zabavené chladnomilné šelmy jako levharty, pumy nebo tygry usurijské — Záchrana kriticky ohroženého motýla

                  12. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž26 minut

                  11. června

                  Po deseti letech Česko netrápí sucho — Zpoždění sečí kvůli dešťům — Obnova vodovodní infrastruktury — Města a obce přišly o značnou část daní z hazardu — Demolice budovy bývalých jatek v Žatci — Rekonstukce mostu Dr. Edvarda Beneše — Odstranění poškozeného vagonu RegioJet — Dotace na nové nájemní byty pro obce — Ekologická recyklace spotřebičů — Písek se chystá energeticky využívat odpad — Screening sluchu u pětiletých dětí — Ve Starém Vestci na Nymbursku hořela ubytovna — Plný stav policistů na Děčínsku — Zítra začne festival Rock for People

                  11. 6. 2024 na ČT1
                  Stopáž25 minut

                  10. června

                  Autobusové zastávky pouze na znamení — Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO — Výsledky referend — Odklízení poškozeného vagónu RegioJet — Požár v historickém centru Prahy — Dostavba dálnice D4 — Těžká technika demoluje most v Semilech — Vlaky jezdí podle nového řádu — Pokles nezaměstnanosti — 82 let od vypálení Lidic — Frýdlant sníží daň z nemovitosti — Českým nemocnicím stále scházejí dárci krve — Poslední zápas před ME ve fotbale — Tlející dvřevo i v hospodářských lesích — Stovky chemiků napříč NATO cvičí v ČR — 50 milionů pro ústecké filmaře

                  10. 6. 2024 na ČT1

                  Napište nám