25 minut

3. květen 2023

Část: Zapsání nádrže mezi přírodní památky

Obsah dílu

Likvidace chovu krůt v Rychvaldu. — V Hradci Králové se rozpadla koalice — Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy — Bourání domů kvůli stavbě dálnice D1 — Zápisy do mateřských škol — Oprava hlavního průtahu v Přerově. — Nález valounu s pravěkou rytinou. — Vysoké nedoplatky za teplo — Výstava o festivalu Dream Factory. — Vysoké nedoplatky na teplo ve Slaném — Meteorologové varují před dalším nočním mrazem. — Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. — Likvidace chovu v Rychvaldu kvůli ptačí chřipce — Dotované ubytování pro uprchlíky končí — Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. — Bourání budov kolem D1 — Klesá zájem o studium ruštiny — Písemné maturitní testy. — Stavění májky v Bělé pod Pradědem. / Zloděj chtěl uplavat přes řeku Ostravici. — Bagrista objevil leteckou pumu — Tornádo na Vysočině — Chlapec v babyboxu v Brně — Králem Olomouckého majálesu je Miroslav Krobot. — Zapsání nádrže mezi přírodní památky — Zemřel bývalý rektor UP Olomouc Josef Jařab. — Prezident na poštovních známkách

Části dílu

00:56
Likvidace chovu krůt v Rychvaldu.
  Veterináři začali s utrácením patnácti tisíc krůt z velkochovu v Rychvaldu na Karvinsku - potvrdila se v něm ptačí chřipka. V Česku jde letos o 21. ohnisko nákazy v chovu, dalších 18 se prokázalo u volně žijících ptáků, z toho dvě v MS-kém kraji na konci dubna, nakažení tam byli racci. Šlo o rybník Skučák také v Rychvaldu a nedaleký Heřmanický rybník na okraji Ostravy.
  01:23
  V Hradci Králové se rozpadla koalice
   Čtyři koaliční partneři nechtějí dál spolupracovat s radním Janem Holáskem z uskupení Rozvíjíme Hradec, dnes proto vypověděli koaliční smlouvu.
   03:49
   Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy
    Všechny střední školy v Česku už zveřejnily výsledky přijímacích zkoušek na čtyřleté i víceleté obory. Uchazeči, kteří uspěli na obou školách, se teď musejí rozhodnout, kterou z nich si vyberou.
    05:21
    Bourání domů kvůli stavbě dálnice D1
     Těžká technika se pustila do bourání čtveřice domů v Přerově - Dluhonicích. Stojí v cestě chybějícímu desetikilometrovému úseku dálnice D1, jeho stavba začala v lednu a hotovo má být do tří let.
     06:19
     Zápisy do mateřských škol
      Začaly zápisy dětí starších tří let do mateřských škol. Potrvají do poloviny května. Stále větší zájem o umístění je ale i mezi rodiči dvouletých dětí.
      07:13
      Oprava hlavního průtahu v Přerově.
       Řidiče v Přerově čekají od zítřka dopravní komplikace. Začne tam oprava jednoho z nejvytíženějších tahů městem čtyřproudého úseku přes most Legií po křižovatku v ulici Velké Novosady. Částečná uzavírka má trvat do příští neděle, místem se bude dát projet, ale jen jedním pruhem v každém směru. Pocítí to i cestující v autobusech MHD. Některé linky budou místo objíždět.
       08:08
       Nález valounu s pravěkou rytinou.
        Archeologové našli unikátní objev v Ostravě-Hošťálkovicích. Jde o jemnou rytinu koně a mamuta na povrchu říčního valounu. Podobný předmět nebyl v Česku nalezen několik desítek let. V budoucnu by ho lidé měli vidět vystavený i v regionu.
        08:48
        Vysoké nedoplatky za teplo
         Obec Luby na Chebsku a Slaný ve Středočeském kraji. Lidé v těchto městech nesouhlasí s vysokými cenami za energie. Faktury za vyúčtování jsou i o desítky tisíc korun vyšší.
         10:27
         Výstava o festivalu Dream Factory.
          Festival Dream Factory má letos patnáctiny, a tak fanouškům připravil fotografické ohlédnutí. Festivalové divadlo se za tu dobu hrálo na mnoha netradičních místech. Pod těžní věží dolu Hlubina, v elektrárně Dlouhé stráně, bývalém hotelu nebo kostele. Divadelní hostování a atmosféru ze zákulisí shrnuje výstava ve foyer ostravské Nové radnice.
          12:22
          Vysoké nedoplatky na teplo ve Slaném
           Obdobná situace s vysokými nedoplatky za teplo a teplou vodou se týká i některých obyvatel Slaného. Část z nich odpoledne demonstrovala před tamním městským úřadem.
           13:16
           Meteorologové varují před dalším nočním mrazem.
            V noci na zítřek předpovídají meteorologové pro některá místa Česka přízemní mráz. V polohách pod 600 metrů nad mořem mohou teploty spadnout až k minus pěti stupňům Celsia. Mráz může poškodit některé plodiny.
            13:32
            Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy.
             Letošní uchazeči už znají výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Kdo neuspěl, může do tří dnů od doručení podat odvolání. Letošní ročník je populačně ještě o něco silnější než loňský. V některých regionech může být nouze o místa. Moravskoslezského kraje by se to ale týkat nemělo.
             13:40
             Likvidace chovu v Rychvaldu kvůli ptačí chřipce
              Veterináři a hasiči začali likvidovat 15 tisíc krůt v Rychvaldu na Karvinsku, kde se potvrdil výskyt ptačí chřipky. V Česku se tak letos jedná už o 21. ohnisko, ve kterém se nákaza objevila.
              14:31
              Dotované ubytování pro uprchlíky končí
               Dosavadní solidární příspěvek pro ty, kteří Ukrajince u sebe doma nebo ve svém volném bytě ubytovávají, stát přestane vyplácet na konci června
               15:28
               Výsledky přijímacích zkoušek na střední školy.
                Daniel Kašička, Moravskoslezský předseda tuzemské Asociace ředitelů gymnázií a ředitel ostravského gymnázia Hladnov.
                17:01
                Bourání budov kolem D1
                 Těžká technika začala s bouráním domů v Přerově-Dluhonicích. Stojí na trase budoucí dálnice D1. Jedná se o chybějící desetikilometrový úsek, který začali dělníci budovat v lednu.
                 17:52
                 Klesá zájem o studium ruštiny
                  Zájem o výuku ruského jazyka na Západočeské univerzitě klesá. Ke studiu ruštiny třeba na Pedagogické fakultě se letos přihlásilo 40 lidí. Loni to byl téměř trojnásobek.
                  18:16
                  Písemné maturitní testy.
                   A na pilno mají i středoškoláci, kterým už studium končí. V 8 ráno psali didaktický test z češtiny. Společná část maturit začala už v úterý. Testem z cizího jazyka, nebo matematiky. Státní část zkoušky je v Česku pro všechny maturanty stejná, bez ohledu na to, zda navštěvují gymnázium, odbornou střední školu, nebo učiliště.
                   19:39
                   Stavění májky v Bělé pod Pradědem. / Zloděj chtěl uplavat přes řeku Ostravici.
                    V Bělé pod Pradědem nejprve pokáceli vysoký strom, děvčata ho ozdobila stuhami a hasiči kmen vztyčili. Tradice stavění máje, coby symbolu lásky, plodnosti a mládí, je tam velmi oblíbená. / Skokem do řeky Ostravice chtěl utéct svědkovi 31 letý recidivista, který v Ostravě minulý týden vykrádal auta.
                    19:44
                    Bagrista objevil leteckou pumu
                     V Brně-Židenicích narazil bagrista při výkopových pracích na leteckou pumu. Policie kvůli tomu uzavřela okolí a evakuovala několik stovek lidí.
                     20:05
                     Tornádo na Vysočině
                      Tornádo se v sobotu prohnalo také částí obce Nejepín u Chotěboře. Tamní obyvatelé hlásí několik poškozených plechových střech a vyvrácených stromů.
                      20:35
                      Chlapec v babyboxu v Brně
                       Asi půlročního chlapce našli včera odpoledne v babyboxu pracovníci brněnské nemocnice Milosrdných bratří. Chlapec dostal jméno Tomáš.
                       20:37
                       Králem Olomouckého majálesu je Miroslav Krobot.
                        V Olomouci vrcholí studentský majáles. Jeho králem si letos posluchači Univerzity Palackého zvolili režiséra a herce Miroslava Krobota. Kromě koncertů, divadla, filmů nebo besed je součástí programu i vyhlášení mezi-fakultní soutěže v darování krve nebo majálesová tramvaj. Studentské veselí zakončí v 10 večer skupina Tata Bojs.
                        21:28
                        Zapsání nádrže mezi přírodní památky
                         Vědci z Biologického centra akademie věd bojují za Jiřickou nádrž v Novohradských horách. Chtějí, aby se dostala na Seznam přírodních památek.
                         22:36
                         Zemřel bývalý rektor UP Olomouc Josef Jařab.
                          Zemřel Josef Jařab, první polistopadový rektor Univerzity Palackého v Olomouci. Bylo mu 85 let. Profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel byl v roce 1989 byl výraznou postavou listopadového dění v Olomouci. Dvakrát byl jako nezávislý senátorem Parlamentu ČR.
                          23:19
                          Prezident na poštovních známkách
                           Oficiální portrét prezidenta Petra Pavla představil Pražský hrad. Česká pošta zároveň také vedla nové poštovní známky s podobiznou hlavy státu.
                           Přehrát celé video
                           Stopáž26 minut
                           Další díl
                           4. květen 2023

                           Přehled dílů

                            
                           Stopáž26 minut

                           20. únor

                           20. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž25 minut

                           19. únor

                           Protest zemědělců v Praze — Traktory mířily do Prahy i z jihu Čech — Farmáři z Liberecka se protestu nezúčastnili — Vysočina Arena uklízí po MS v biatlonu — Rekonstrukce nádraží ve Františkových Lázních — Porušení práva dětí na přítomnost rodiče — Zásah NCOZ v Krajské zdravotní — Zásah NCOZ v jihlavské nemocnici — Umělá inteligence pomáhá na základních školách — Další propady půdy po těžbě — České hory přicházejí o turisty — Zámek v Českém Krumlově láká turisty

                           19. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž26 minut

                           16. únor

                           Výkyvy počasí se podepisují na stavu silnic — V Tachově opravují silnice svépomocí — Muž ohrožoval cestujícího v metru — Přibývá případů onemocnění legionelózou — Plné urgentní příimy i vytížení záchranáři — Zkrachovalá Sberbank CZ vyplatí pohledávky svým klientům — Sporná výstavba apartmánů v Jáchymově — Protest zemědělců omezí dopravu — Strážníkům v Turnově při kontrole parkování pomáhá Scarabeus — Kapela Vypsaná fixa salví 30 let — Rekonstrukce kulturního domu Repre — Odklízení naplavenin z Brněnské přehrady — Bobři plují do měst — Nové zázemí pro návštěvníky kostela s Jezulátkem

                           16. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž25 minut

                           15. únor

                           Cena městské dopravy v Praze — Nová technologie zastaví auto na dálku — Spor kolem stavby apartmánů v Jáchymově — Bezpečnostní opatření během protestu zemědělců — Útočník s mačetou byl nepříčetný — Obyvatelé Bělčic bez vody — Likvidace chovu slepic ve Vanči — Obce v Podkrušnohoří bez signálu — Jednání kvůli financování škol — Zaplavené sady na Pardubicku — Letošní únor bude nejspíš nejteplejším v historii — Mapování šelem v Beskydech — 100 let od narození Jiřího Šlitra

                           15. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž26 minut

                           14. únor

                           14. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž25 minut

                           13. únor

                           Další fáze oprav Barrandovského mostu — Omezení na Libeňském mostě v Praze — Škoda Auto kvůli úsporám omezí nábor — Praha zdražuje nájem nebytových prostor — Pašeráci drog před soudem — Dvanáctiletý trest za zneužívání nevlastní dcery — Dozorci zůstali bez trestu — Protesty farmářů — Hluk z D8 ruší obyvatele ve Stadicích — Nízký zájem o práci na úřadech — Přibývá nakažených černým kašlem — Úhyn desítek labutí na ptačí chřipku — Rozdíly v nárocích na příspěvky pro handicapované — Inspektoři uzavřeli restauraci v Táboře — Příběh dívky napadené psy v Holýšově

                           13. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž25 minut

                           12. únor

                           Školy nemají peníze pro dva tisíce zaměstnanců — Finance ve školství — Zchátralé nádraží Vyšehrad má nového majitele — Opakované havárie horkovodu — Vítr Rakušan debatuje v Mostě — Rekonstrukce Divadla na Vinohradech — Sanace skály nad stezkou u Boršova nad Vltavou — Regionální agrární rada Libereckého kraje plně podporuje protesty zemědělců — Stoupá hladina Labe na východě Čech — Nedostatek dárců krve na Ústecku — Změna v čerpání sociálních dávek — Epidemie chřipky se blíží vrcholu — Ceny plynu klesají — Zátarasy na pěší zóně v Jablonci nad Nisou — Petrof přesouvá výrobu pianin do Indonésie — Přeplavme svůj La Manche 2024

                           12. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž26 minut

                           9. únor

                           Protest polských zemědělců — Stížnosti zemědělců — Ceny bytů v Česku — Opravy Barrandovského mostu — Oprava mostu v Ústí nad Labem — Letní dětské tábory se rychle plní — Sesuv další skály v Karlových Varech — Náročný víkend v Novém Městě na Moravě — Advokát skončil ve vazbě — Objasnění staré vraždy novorozence — Varování horské služby — Parkovací dům centru města neulevil — Chovatelce psa hrozí vězení — Vyšší příspěvky na péči — Internetem se stále častěji šíří podvodná videa s údajným výskytem vlků — Koncert na podporu rodiny, která přišla o svůj domov

                           9. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž26 minut

                           8. únor

                           Úsporná opatření České pošty — Transformace České pošty — Protesty zemědělců na Liberecku — Nejčastější problémy zemědělců — Rekordní turistická sezona v Česku — Nezaměstnanost v lednu stoupla — Snížení úrokové sazky — Padl první trest v kauze autobusových dopravců v Liberci a Jablonci nad Nisou — Vysokorychlostní trať Praha–Drážďany — Kvůli silnému dešti začaly v Pošumaví stoupat hladiny řek — Horská střediska bojují s výkyvy počasí — Meteorologové dál varují před povodněmi — Konec pivovaru v Pardubicích — Třebíč zvyšuje nájemné v městských bytech — Spor o novou vodní elektrárnu — Mateřská škola vychovává vodícího psa

                           8. 2. 2024 na ČT1
                           Stopáž25 minut

                           7. únor

                           Kolínská nemocnice dokončila rekonstrukci pavilonu O — Celní správě pomáhá mobilní laboratoř — V Česku chybí stovky policistů — Nedostatek zdravotních sester — Soud s Miroslavem Závadou může pokračovat — Aukce kunratického zámku — Likvidace velkochovu na Třebíčsku — Předražené obědy v ústecké menze — Trest za napadení učitelky ZŠ — K modernizaci libereckého bazénu se hlásí 6 firem — Zařazení HHC na seznam návykových látek — Policie pátrá po zloději — Opět hrozí vzestup hladin některých toků — Možné zvýšení rychlosti na silnici do Ostrova — Jihočeská posádka okradena na mezinárodní rallye — Vláda projedná splavnění Labe do Pardubic — Skauti vyrábějí svíčky pro Ukrajinu

                           7. 2. 2024 na ČT1

                           Napište nám