21. duben 2022

Část: Končí až polovina stavebních úřadů

Obsah dílu

Headlines — Potraviny v Česku stále zdražují — Prázdné sklady potravinových bank — Lex Ukrajina: snadnější proces při ubytování nebo vzdělávání uprchlíků — Společnost Pražská plynárenská zdražuje — Kotlíkové dotace — Začala stavba nové linky metra — Úhyn ryb na Lipně — Končí až polovina stavebních úřadů — Jednání kvůli rešení stavebních úřadů — Výstraha před přízemními mrazy — Začala stavba obchvatu Svitav — Elektrárna v Opatovicích má spalovat odpad — Nehoda u Božího Daru — Vyhlášení památky roku 2021 — Osmiletý spisovatel z Ukrajiny

Části dílu

00:10
Headlines
  Přehled zpráv
  01:18
  Potraviny v Česku stále zdražují
   Ministerstvo zemědělství chce do budoucna limitovat slevové akce. Řešit to má zákon o cenách. Šéf resortu Zdeněk Nekula to řekl po schůzce se zemědělci, potravináři a obchodníky. Sešli se den poté, co jeho resort oznámil, že začal kontrolovat, jestli - především obchodníci - uměle nenavyšuj své marže.
   05:47
   Prázdné sklady potravinových bank
    Zásoby potravinových bank napříč Českem se tenčí. Někde už mají poloprázdné sklady. Potraviny před expirací získávají z obchodních řetězců, některé zase mají vadu potisku na obalu. Jenže vojenský konflikt na Ukrajině zcela změnil zájem o tyto potraviny výdej je obrovský.
    07:30
    Lex Ukrajina: snadnější proces při ubytování nebo vzdělávání uprchlíků
     Ministerstvo pro místní rozvoj dokončuje novou právní úpravu, která by zajistila snadnější postup při jednání se stavebními úřady. Třeba kvůli rekolaudaci nebo úpravách budov. Jednalo by se ale pouze o mimořádné případy, kdy by obce nebo kraje chtěly v prostorách ubytovat nebo vzdělávat ukrajinské uprchlíky.
     09:20
     Společnost Pražská plynárenská zdražuje
      Společnost Pražská plynárenská od června zdraží části zákazníků plyn v průměru o 39 procent. Cena se zvýší domácnostem, které využívají ceník "Standard" a produkty na něj vázané. Zdražení se nebude týkat zákazníků, kteří mají fixované ceny a produkty nezávislé na základním ceníku.
      09:47
      Kotlíkové dotace
       O takzvané kotlíkové dotace budou moci nově žádat i nízkopříjmové domácnosti. Plánuje to Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Stát lidem uhradí až 95 procent výdajů na výměnu neekologických kotlů.
       10:08
       Začala stavba nové linky metra
        Začala stavba linky metra D. První úsek zhruba za 15 miliard korun povede z Pankráce na Olbrachtovu. Hotový má být za 7 let. Součástí jsou dvě stanice, kdy Pankrác bude přestupní mezi trasami C a D. Město v místě denně očekává více než 120 tisíc cestujících.
        12:41
        Úhyn ryb na Lipně
         Podezřelý úhyn dravých ryb ve vodní nádrži Lipno. Rybáři tam v zátoce na Kovářově objevili desítky mrtvých zvířat. Podle místních lidí je to velmi neobvyklé. Příčiny úhynu ryb proto zkoumají odborníci z Povodí Vltavy i veterináři.
         14:18
         Končí až polovina stavebních úřadů
          Část starostů kritizuje návrh na snížení počtu stavebních úřad ze současných zhruba 700 na 371. Redukce má být součástí novely stavebního zákona a podle ministerstva pro místní rozvoj je nevyhnutelná.
          16:11
          Jednání kvůli rešení stavebních úřadů
           A problémy s rušením stavebních úřadů řeší i na Šumavě. Tady mají skončit v Kašperských Horách a Železné Rudě. Jenže Šumava je typická velkými katastry. A právě v tom vidí starostové překážku. Kvůli rušení úřadů chtějí jednat s hejtmanem i zástupci vlády.
           18:06
           Výstraha před přízemními mrazy
            Meteorologové varují před mrazivým počasím - teplota může v noci klesnout pod nulu. Opakované noční mrazy teď trápí hlavně sadaře. Podle nich/některých letos úroda nemusí být tak dobrá jako v předešlých letech. Nejvíc poškozené jsou podle ovocnářů hrušky a meruňky.
            19:48
            Začala stavba obchvatu Svitav
             Začala stavba obchvatu Svitav. Obyvatelé města čekali na tento moment skoro čtvrt století. Tím, že Svitavy leží na páteřní silnici spojující Čechy s Moravou, jsou dlouhodobě přetížené hlavně těžkou kamionovou dopravou.
             21:10
             Elektrárna v Opatovicích má spalovat odpad
              Místo spalováním uhlí vyrábět teplo spalováním komunálního odpadu. Takový je plán Elektrárny Opatovice. Ročně by tak mohla zlikvidovat na 150 tisíc tun komunálního odpadu. Ten by díky tomu neskončil na skládkách. Vedení kraje kraje s tím souhlasí.
              23:07
              Nehoda u Božího Daru
               Řadu hodin ležel muž po nehodě zaklíněný v autě, aniž o tom někdo věděl. Horská služba dnes zveřejnila podrobnosti ke včerejšímu zásahu. Ve středu ráno havaroval 32 letý řidič na silnici z Božího Daru do Jáchymova.
               23:40
               Vyhlášení památky roku 2021
                Měšťanský domům v Praze 1 a bývalá střelnice v Klášterci nad Ohří jsou památkami roku 2021. Anketu každoročně vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka. Budova bývalé střelnice slouží jako lázeňská restaurace. První místo získala v kategorii malá rekonstrukce do 2 milionů.
                24:05
                Osmiletý spisovatel z Ukrajiny
                 Je mu teprve 8 let a už píše knihy. Než musel Danilo Senchyk utéct spolu s matkou a babičkou z Kyjeva, toužil se stát spisovatelem. A svého snu se nechce vzdát ani teď v Mikulovicích u Chrudimi, kde jeho rodina našla azyl.
                 Přehrát celé video
                 Stopáž25 minut
                 Další díl
                 22. duben 2022

                 Přehled dílů

                  
                 Stopáž25 minut

                 5. červen

                 Další pokles reálných mezd v Česku — Kupní síla v regionech — Srážka vlaku s kamionem na Kroměřížsku — Bezpečnost na železničních přejezdech — Železniční nehoda na Šumavě — Ve službách developera — Odkoupení rozestavěné budovy v Ústí nad Labem — Požár lesa v Krušných horách — Nedostatek srážek sužuje téměř celé Česko — Policie dopadla muže, který v Praze zlomil čelist kolemjdoucímu pejskaři — Kamiony a těžké stroje ničí silnice — Stavba jedné z největších dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku — Kožní ambulance v Prachaticích — Skončila oprava Staroměstského jezu — Výluka vysílače Chomutov–Jedlová hora

                 5. 6. 2023 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 2. červen

                 Zpomalení staveb kvůli krachu firmy — Oprava mostu Milenia v Plzni — Školy v přírodě hledají možné úspory — V Posázaví začíná letní sezona — Bezpečné cestování autem na dovolenou — Poškození půdy při těžbě dřeva na Šumavě — Poříční oddíl pražské policie zaháji sezonu — Zákaz vjezdu v ranních hodinách k základní škole ve Žďáru nad Sázavou — Hasičům v celém Česku přibývají výjezdy kvůli včelím rojům — Otevření tramvajové trati po rekonstrukci na trase Ohrada–Palmovka — Vojenské cvičení v Litvínovicích — Nový parkovací dům v Pardubicích — Na Olomoucku se podařilo chytit nandua — Ochrana zvěře před následkem senosečí — Kvete jetel nachový — Začíná noc kostelů

                 2. 6. 2023 na ČT1
                 Stopáž25 minut

                 1. červen

                 Mimořádná valorizace důchodů — Zákaz napouštění bazénů kvůli suchu — V Břasích na Rokycansku hrozí nedostatek pitné vody — Nový systém plateb za svoz odpadu — Smrtelná nehoda na Liberecku — Soud zamítl žalobu za obsazení rypadla — Nejteplejší den tohoto týdne — Obchvat Náchoda má povolení — Další jednání o spolufinancování pošty — Rizikové úseky nehod aut s tramvajemi — Syrský řidič převážel 32 nelegálních migrantů — Porušování zákazu vstupu do lesa — Na jihu Čech začala vodácká sezona — Začíná samosběr jahod

                 1. 6. 2023 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 31. květen

                 Přibývá otrav dravců karbofuranem — Deset let od ničívých povodní v roce 2013 — Ochrana Mělníku před povodněmi — Osm varen pervitinu odhalili kriminalisté v Praze — Pád vrtulníku u Kunětic — Projekt stomatologické kliniky v Lokti — Větřní marně hledá nového pediatra — Nehoda nákladního auta na Vsetínsku — Bezpečnost cyklistů na silnicích — Největší české překladiště zásilek — Česko zažívá zatím nejteplejší dny letošního roku — Za usmrcení z nedbalosti dostal táborový vedoucí podmínku — Velký zájem o tuzemské kempy — Vrchol Sněžky znovu obepínají ochranné sítě — Karlovy Vary přijdou o letní kino

                 31. 5. 2023 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 30. květen

                 Zítra je poslední den na zaplacení daně z nemovitosti — Daň z nemovitosti zřejmě čekají změny — Přeshraniční prevence lesních požárů — Období požárů v krajině se prodlužuje — Podvodní zámečníci — Obžalovaný za usmrcení dítěte je ve vazbě — Převýchova rotvailerů, kteří napadli holčičku na Plzeňsku — Příbývá lidí s alergií na včelí nebo vosí bodnutí — Podezření na týrání ve věznici — Otevření obchvatu Staré Boleslavi — Oprava soch apoštolů ze staroměstského orloje — Jednání o sloučení škol v Liberci — Lidé chtějí zabezpečení klatovské Černé věže — Výcvik pražských hasičů pod vodou — Začíná rekonstrukce českobudějovické Slavie — Nová podoba ulice v Jihlavě budí rozpaky

                 30. 5. 2023 na ČT1
                 Stopáž26 minut

                 29. květen

                 Deváťáci stále čekají na výsledky přijímacích zkoušek — Deset obětí dopravních nehod za víkend — Nehoda dvou nákladních aut na D1 u Koberovic — Výstraha před vznikem požárů — Zákaz rozdělávání ohně v Praze — Hasiči na Šumavě už posílili protipožární hlídky — Města hledají levnější zdroje energie — Začala sezona sledování kvality vody ke koupání — Kontaminace rekreačního rybníka hnojivem — Karlovy Vary reklamují opravu Mlýnské kolonády — Soud s dozorci z věznice ve Valdicích — V tubusu pražského metra našla policie uprchlého vězně — Rekonstrukce nechranické přehrady — Modernizace vlakové trati Praha–Kladno — Plán na vysokou školu na Karlovarsku — Regulace elektrokoloběžek v Praze

                 29. 5. 2023 na ČT1

                 Napište nám