Kapacita lůžek intenzivní péče v českých nemocnicích se blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je aktuálně zhruba 600 z nich, což je přibližně 15 %. Povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest před nákazou covidem bude na frekventovaných místech platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ode dneška už hasiči rozvážejí roušky pro potřebné do regionálních potravinových bank.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Nemocnice na hraně kapacit

Kapacita lůžek intenzivní péče se v českých nemocnicích blíží absolutnímu vyčerpání. Volných míst na JIP je aktuálně jen asi 15 %. Méně než 5 % by podle Ministerstva zdravotnictví mohlo být za dva až tři týdny.

Situace v nemocnicích na Semilsku

A složitá situace je také v nemocnicích na Liberecku. Nejhůře je na tom teď Semilsko, kam dojíždějí také pacienti z koronavirem postiženého Trutnovska. Jilemnická a semilská nemocnice jsou proto už na hraně kapacit.

Kapacita lůžek v Karlovarském kraji

Situace je nadále kritická také v nemocnicích v Karlo-varském kraji. Momentálně je volné pouze jedno lůžko intenzivní péče pro pacienty s covidem. Nově bude možné převážet nemocné do zdravotnických zařízení v Německu.

Kritická situace na Tachovsku

Nejvíce nákaz koronavirem na sto tisíc obyvatel drží v Česku už několik dní okres Tachov. O uzavření oblasti vláda zatím neuvažuje.

Zasedání krizového štábu v Pardubicích

Krizový štáb Pardubického kraje jedná o vyhlášení stavu hromadného neštěstí. Nemocnice jsou plné pacientů s nemocí COVID-19.

Soud přikázal gymnáziu obnovit denní výuku

Pražské gymnázium Na Zatlance musí obnovit denní formu vzdělávání. Přikázal mu to Městský soud v Praze. Distanční výuku škole zakázal. Vyhověl tak žalobě, kterou podal student 1.ročníku.

Kvalitnější ochrana dýchacích cest

Od půlnoci ze středy na čtvrtek 25.února nařizuje Ministerstvo zdravotnictví kvalitnější ochranu dýchacích cest.

Hasiči distribuují roušky

Hned po novém nařízení vlády začali hasiči rozvážet chirurgické roušky po celé republice. Sedm milionů a pět set tisíc ústenek se rozdělí pro lidi, kteří by si nákup jednorázových ochranných pomůcek nemohli dovolit.

Kvalitnější ochrana dýchacích cest

Pro nové nařízení vláda zároveň stanovila řadu výjimek. Týkají se například dětí, kterým stačí od čtvrtka jen chirurgické roušky.

Roušky jako nedostatkové zboží

Jaké povinnosti a výjimky budou platit, se většina lidí dozvěděla až dnes ráno. V některých lékárnách jsou ale ochranné prostředky vyprodané. Nedostatkové jsou teď hlavně roušky pro děti.

V Česku je zřejmě sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru

Tři z nich se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného vrátili ze Zanzibaru. Další čtyři případy souvisejí se školkou v Brně, která je kvůli opatřením hygieniků uzavřená.

Dopravní komplikace na D1

Dvě dopolední nehody na dálnici D1 v úseku, kde začala po zimě poslední fáze modernizace. U Ostrovačic na Brněnsku blokovaly dopravu.

Tendr na dostavbu horkovodu

Firmě Tenza se už nepodaří dostavět horkovod z Temelína do Českých Budějovic. Teplo z jaderné elektrárny má vytápět až třetinu domácností krajského města.

Odvolaný náměstek Martin Hanousek

Novým náměstkem primátora pro majetek zvolili zastupitelé Hradce Králové Pavla Marka z hnutí ANO. Naopak náměstka pro školství a životní prostředí Martina Hanouska ze strany Zelených kolegové z jeho vlastní koalice odvolali.

Zámek v Opočně zůstane státní

Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové, která o vydání zámku usiluje.

Plošní dezinfekce bytových domů v Ostrově

I přes zavedená opatření počty nově nakažených na Karlovarsku neklesají. V Ostrově u Karlových Varů proto hasiči začali s plošnou dezinfekcí města.

Zimní královna v zámecké oranžérii

Přezdívá se jí zimní královna, a to proto, že v této době pravidelně vykvétá. Řeč je o kamélii, kterou lidé každoročně jezdí obdivovat do některých skleníků.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD