Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí v krajích České republiky

Obsah dílu

Tým ministerstva prověří situaci v Chebu

Ministerstvo zdravotnictví vyšle speciální tým do nemocnice v Chebu, která se kvůli množství pacientů s covidem-19 dostává za kritickou hranici svých kapacit.

Situace v dalších nemocnicích

Ve většině ostatních nemocnic v zemi, se situace s covidovou nákazou spíš stabilizuje. A pacientů s těžkým průběhem onemocnění zvolna ubývá.

Vojáci rozebrali polní nemocnici v Praze-Letňanech

Vojáci začali rozebírat provizorní polní nemocnici v Praze-Letňanech, vybudovanou jako záloha pro případ náporu pacientů s covidem. Za celou dobu od října, kdy vznikla, jí neprošel ani jeden pacient.

Zrušení DHP na respirátory

Od zítřka vstoupí v platnost nařízení vlády o zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory třídy FFP2 a vyšších – s výzvou pro jejich výrobce a prodejce, aby to zohlednili v cenách.

Registr postcovidových pacientů

Fakultní nemocnice v Hradci Králové začala vytvářet Národní registr pacientů, u kterých po prodělané nákaze covidem-19 přetrvávají zdravotní komplikace. Lékařům umožní nemoc lépe poznat,sjednotit a zlepšit léčbu.

Očkování proti covidu-19

Očkování proti covidu-19 v Česku, jako jinde v Evropě, momentálně brzdí dočasné snížení dodávek vakcíny od americko-německého konsorcia Pfizer-BioNTech. Dávky, které k dispozici jsou, se teď přednostně využívají k aplikaci 2. dávky lidem, kteří už 1. dávku dostali.

Přestupky kvůli elektronickým dalničním známkám

Už 1200 přestupků zjistila policie a celní správa při kontrolách nových elektronických dálničních známek, které od letoška po 25 letech nahradily nalepovací kupóny a platí od včerejška. Na pokutách hned za 1. den policisté a celníci vybrali 1,1 milionu korun.

Ochrana ptáků před elektrickým vedením

100 tisíc ptáků každoročně uhyne po nárazu do vedení elektrického napětí. nově by je mohly chránit jednoduché plastové spirály. Zatím se pilotně testují u Žďáru nad Sázavou.

Kolona na hranicích

Na hraničním přechodu ve Strážném na Prachaticku se odpoledne tvořila víc než kilometrová stojící kolona. Německá policie na vjezdu do Spolkové republiky kontrolovala všechny řidiče - jak nákladních, tak osobních aut.

Příprava výstavy na brněnském hradě Špilberk

I za těchto časů koronavirové pandemie život společnosti běží, nebo se snaží běžet, byť někdy v jakési stínové podobě. Dokladem toho je příprava výstavy o bohatství v průběhu věků, která se připravuje na brněnském hradě Špilberk.

Policie chytla zloděje aut a strojů

Policie pozatýkala pětici mužů, kteří na různých místech po středních Čechách kradli osobní a nákladní auta a taky bagry a pracovní stroje. Pak je ukrývali v lesích okolo Prahy, kde je zamaskovávali sítěmi a větvemi. Celkem takto nakradli 10 různých aut a strojů.

Malotřídky nevzdávají snahu o společnou výuku

Malotřídní školy nevzdávají snahu, aby se ke společné výuce do nich mohly vrátit i děti z vyšších ročníků 1. stupně. Lednovou petici těchto vesnických škol Ministerstvo zdravotnictví odmítlo.

Individuální výuka v ZŠ v Míšku pod Brdy

Po svém k výuce žáků 9. tříd přistoupila Základní škola v Mníšku pod Brdy. Deváťáci tam dál chodí do školy – na přijímací zkoušky se připravují s učitelem individuálně ve volných třídách.

Neobvyklý den otevřených dvěří

I když obvyklé Dny otevřených dveří se letos na školách neuskuteční, zájemci o studium si některé školy přesto prohlédnout můžou - aspoň online. Zcela originální řešení tohoto druhu připravili studenti septimy Gymnázia v Ostravě-Hrabůvce.

Pražská tržnice žádá o výjimku

Tržnice v Praze-Holešovicích žádá Ministerstvo zdravotnictví o výjimku ze zákazu prodeje, který začal platit v sobotu. Dál fungovat můžou jenom prodejny potravin a drogerie v obcích, kde toto zboží není jinak dostupné.

Zoo v Ostravě bude řídit a koordinovat chov šimpanců v Evropě

Mezinárodní úspěch a ocenění si připsala Zoo v Ostravě: Od tohoto roku řídí a koordinuje veškerý chov šimpanzů v Evropě. V praxi to znamená, že vede plemennou knihu, poskytuje poradenství a vydává doporučení pro výměny zvířat v zájmu zachování genetické variability druhu.

Revitalizace Zámeckého rybníku v Lednici

Odbahněním a celkovou revitalizací teď prochází Zámecký rybník v Lednici. Jde o 3 letý projekt obecně prospěšné společnosti bioesférická rezervace Dolní Morava.

Objev při rekonstrukci Jiráskova divadla v České Lípě

Při průzkumu, který provází rekonstrukci Jiráskova divadla v České Lípě, archeologové objevili soustavu středověkých dřevěných jímek na vodu. A v jedné z nich - dokonce keramický hrnek ze 13.století.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ZJ ST AD HD