Rada Národního parku Šumava dnes schválila návrh nových zón. Nejpřísnější režim nová zonace vymezuje na 27 % rozlohy, kde správci parku nechají volnou ruku přírodě bez zásahů člověka. Havlíčkův Brod se připravuje na historicky první MS v softbalu na území starého kontinentu. O víkendu budou vrcholit práce ve sportovním areálu, do nějž musela tamní TJ Jiskra ve spolupráci s krajem a městem investovat před MS přes 20 mil. Kč.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Nová zonace NP Šumava

Rada Národního parku Šumava dnes schválila návrh nových zón. Těmi se bude péče o přírodu v parku řídit následujících 15 let. Hlasovalo pro ně 29 z 41 přítomných členů rady.

Další značky upozorňující na jízdu v protisměru

Silničáři dnes instalují 18 varovných tabulí a dalších 12 osadí do příštího pátku. Celkem jich u dálnic bude 150.

Padělané známky

Česká pošta podala trestní oznámení na neznámého pachatele, a to kvůli padělkům známky typu A s motivem státní vlajky.

Madetě vypadne 1/5 dodávek mléka

Největší tuzemská mlékárna Madeta přijde o pětinu dodávek mléka. Smlouvu jí vypovědělo 40 zemědělců z mlékařského družstva JIH - konkrétně z Českokrumlovska a Jindřichohradecka.

Následky včerejších bouřek

Kvůli včerejším bouřkám měli hasiči víc než tři stovky výjezdů. Nejvíc práce měli v Praze, ve Středočeském a Jihočeském kraji. Většinou odčerpávali vodu ze sklepů, kanálů a silnic, nebo odklízeli naplavené bahno.

Důsledky bouřek na jihu Čech

Nejpostiženější obcí na jihu Čech bylo Bílsko na Vodňansku. Nejsilnější bouřka trvala dvě hodiny. Spadlo 80 mm srážek - na metr čtvereční. Přívalová voda zatopila 8 domů, zahrady a silnice.

Protesty proti zařízení na likvidaci pneumatik

Obyvatelé vesnice Pohodlí a dalších obcí u Litomyšle se obávají znečištění ovzduší a vody. Stovky z nich už podepsaly petici proti výstavbě zařízení na likvidaci pneumatik. Podle soukromé firmy ale žádné dopady na životní prostředí nehrozí.

Havlíčkův Brod se připravuje na Mistrovství světa v softballu

Během víkendu budou vrcholit práce ve sportovním areálu, do kterého musela místní Tělovýchovná jednota Jiskra ve spolupráci s krajem a městem investovat před šampionátem přes 20 milionů korun.

V české krajině ubývá ovocných sadů

Za tři desetiletí se plochy snížily o čtyřicet procent, přičemž k velkému poklesu došlo zejména v posledních pěti letech.

Škody po jarních mazích

Víc informací od redaktorky Mirky Vildové z vranovských sadů na Rokycansku.

Řidiči při jízdě na D1 dělají často chyby

Řada z nich neví jak jezdit po nově opravené dálnici.

Folklorní festival v Pardobicích

Už dnes večer v Pardubicích začíná 28. ročník třídenního Folklorního festivalu. Na místě je redaktorka Veronika Skřivanová.

Vzácné knihy v Litomyšli

Unikátní knihy představuje Regionální muzeum v Litomyšli. Některé výtisky jsou jediné dochované na světě.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD