Litoměřice chtějí prodat akcie tamní nemocnice. Místní lidé i lékaři se ale transakce obávají. Radnice tvrdí, že bez prodeje nebudou peníze na provoz. Na základních školách přibývá cizinců. V Plzeňském kraji už tvoří téměř 4 % všech žáků, nejvíc ze Slovenska, Vietnamu a Ukrajiny.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Na staré trolejbusy nejsou náhradní díly

Milion najetých kilometrů, stáří patnáct a více let, taková vozidla městské hromadné dopravy v Česku nejsou výjimkou. Navíc dopravci jen stěží shánějí náhradní díly.

Pardubické letiště opouští další dopravce

Společnost Smartwings ruší vůli problémům s letadly Boeing Max čtyři linky z Pardubic. Na letní sezonu škrtá lety i dopravce Ryanair. Cestovní agentury tak teď přesouvají nebo ruší desítky zájezdů.

Příklady zrušených letů

O čtvrtinu víc žádostí o kompenzace za zpožděné nebo zrušené lety eviduje za loňský rok Úřad pro civilní letectví. Celkově jich obdržel skoro 1500 a u více než čtyř set uznal nárok na kompenzaci.

Odborník na drahé kameny

A o vzácných kamenech hlavně českých granátech teď více s Jaroslavem Hyršlem, který je znalcem v tomto oboru.

Dopadení poslední dívky z ústavu

Na Tachovsku včera policisté dopadli poslední ze šesti dívek, které v sobotu utekly z diagnostického ústavu v pražských Hodkovičkách. Chovankyně podle policie při útěku napadly a okradly vychovatelku.

Malým obcím na Vysočině chybí lékaři

Nedaří se sehnat hlavně pediatry a zubaře. Je jich málo a nemají zájem ani převzít zavedenou praxi odcházejícího lékaře. Naprostou výjimkou poslední doby je Dolní Cerekev, kam se podařilo získat praktika pro dospělé z Prahy.

Opatření kvůli fanouškům v Plzni

Policie v Plzni nasadí zítra do ulic desítky policistů. Důvodem jsou tři velké sportovní akce, které se ve městě konají. Dopoledne tam startuje půlmaraton, a důležitá utkání čekají také místní hokejový a fotbalový klub.

Hospice bez peněz

Hospic svatého Lazara v Plzni se vrací do nově zrekonstruované budovy, kde původně sídlil. Samotná hospicová péče v České republice je ale teď v kritické situaci. Většina zařízení dostala letos nižší dotace na poskytování sociálních služeb.

Na horách se pořád lyžuje

Nadcházející ochlazení prodlouží v některých areálech lyžařskou sezónu. Lidé mohou na sjezdovky vyrazit třeba na Klínovec nebo do Špindlerova Mlýna. A pro běžkaře bude připravená i část Jizerské magistrály.

Privatizace nemocnice v Litoměřicích

Vedení Litoměřic chce prodat sto procent akcií Litoměřické nemocnice. Záměr ale vyvolává strach a obavy, a to jak u místních obyvatel, tak u samotných lékařů a zdravotnického personálu.

Začínajíá přijímačky - velký převis na gymplech

Dnes začaly přijíámací zkoušky na střední školy. V Česku se týkají téměř 90-ti tisíc dětí. 80 procent žáků podaslo přihlášky na dvě školy. Na jihu Čech je největší zájem o gymnázia. Některá hlásí velký převis uchazečů. A to nejen u čtyřletého, ale hlavně

Ve školách přibývá dětí cizinců

Na základních školách přibývá cizinců. V Plzeňském kraji už tvoří téměř 4 procenta všech žáků. Nejvíc je jich ze Slovenska, Vietnamu a Ukrajiny. Jsou tu ale i děti z Maďarska a nebo Mongolska.

Změny v pražské MHD

Nové vedení pražského dopravního podniku představilo priority v MHD na několik příštích let. Rozšířit chce třeba tramvajovou síť.

Jako o unikátním mluví hasiči o novém středisku pro výcvik, které dnes otevřeli ve Velkém Poříčí

Sloužit má k tréninku záchrany ve výškách i nad volnou hloubkou a ojedinělé je především svojí variabilitou.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD