Zítra si Česko připomene události 17. listopadu. Už teď jsou na státní svátek nahlášené desítky shromáždění, pietních akcí, oslav i demonstrací. Nejvíc se jich bude konat v Praze. Majitelé 16 nových bytů v Hradci Králové se nemohou nastěhovat. U bytového domu totiž investor načerno postavil parkoviště a úřad zahájil řízení o odstranění stavby.

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Fotograf revoluce

Miloš Hofman z Hradce Králové vytvořil stovky snímků z událostí Listopadu 89. Dal je volně k dispozici veřejnosti.

17. listopad v Českých Budějovicích

Jak probíhaly - jakou podobu měly revoluční události listopadu roku 1989 v krajích a na venkově je často míň známé, než jak se odehrály v centru dění v Praze. V Českých Budějovicích je tehdy zaznamenal pro změnu amatérský kameraman Antonín Hoch.

Oslavy 17. listopadu v Praze

V Praze je na zítřek nahlášených hned 24 různých shromáždění, vzpomínkových akcí nebo happeningů, koncertů i demonstrací. Budou, jako už obvykle, i na místech, kde se klíčové události 17.listopadu jak roku 1939, tak roku 1989 odehrály.

Akce k 17. listopadu v českých regionech

A jak slaví 17. listopad v krajích?

Nejdelší tunel v ČR

Nejdelším železničním tunelem u Ejpovic na Plzeňsku dnes ráno poprvé projel vlak s cestujícími. A na místě je naše redaktorka Lucie Pelanová.

Otevření nejdelšího tunelu v ČR

Stavba i se všemi přípravami trvala 5 let a vyšla na téměř sedm miliard korun. Vlaky ale zatím projíždí jen jedním tubusem.

Přesně před rokem spustili ve Václavicích u Hrádku nad Nisou do zkušebního provozu větrný park.

Ten je druhý největší a stále zatím nejmladší v celé České republice - má celkem třináct věží. Jejich stavba budila emoce.

Dražba Poldi Kladno se znovu neuskuteční

Čtvrtý pokus o vydražení kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční. Žádný zájemce totiž předem nesložil jistotu 90 milionů korun. Další postup a případné opakování dražby teď bude řešit věřitelský výbor.

Porody i do vody

Stavba multifunkčního pavilonu nemocnice v Českém Krumlově dospěla do finále. Po roce a osmi měsících byl dnes slavnostně otevřen. Gynekologicko - porodnické oddělení se do nových prostor přestěhuje během ledna.

Stát zužuje výběr lokalit pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů

Počet lokalit vhodných pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů se má ještě letos zúžit z devíti na čtyři. Správa úložišť chce do Vánoc předložit vládě ke schválení návrh míst, kde by bylo vybudování takového zařízení nejvhodnější.

Nové trendy výuky

Místo do školy do lesa - školáci v Hradci Králové poznávají zvířata, ptáky i stromy přímo v přírodě. Používají k tomu speciální interaktivní tabule a také telefony.

Načerno schvalované stavby

Majitelé 16ti nových bytů v Hradci Králové se nemohou nastěhovat. U bytového domu totiž investor načerno postavil parkoviště a úřad zahájil řízení o odstranění stavby. Podobných případů jsou přitom jen v Hradci Králové desítky ročně.

Organizovaná skupina žhářů

Organizovaná skupina žhářů stojí zřejmě podle policie za požárem zámečku v Horním Maršově. Památku zničil oheň letos v srpnu. Už dřív hasiči vyloučili jako příčinu technickou závadu a svědci mluvili podezřelých osobách, které se kolem zámku před požárem p

Vědci mají dost genetických zdrojů pro záchranu vzácných bílých nosorožců.

V Keni žijí poslední dva nosorožci severní bílí - samice, které se narodily v zoo ve Dvoře Králové. I tam teď doufají, že se druh podaří zachránit. Potvrzuje to i nová genetická studie.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD