27 minut

25. května

Obsah dílu

Dům U Sladkých — Povozy a fiakry — Dopravní investice — Tramvaje na Václavák — Metro D — Bezpečnost metra — Motýli na Máj — Výstava Národní galerie — Cestovní kanceláře

Části dílu

00:42
Dům U Sladkých
    V ulici Na Perštýně stojí velmi zajímavý historický dům s výraznou věží. Jmenuje se U Sladkých a býval v něm pivovar a proslulý hostinec. Teď ho využívají hned tři ústavy Akademie věd. V domě U Sladkých je i několik odborných knihoven.
    06:53
    Povozy a fiakry
      Spor o fiakry v centru Prahy. Koňské povozy v ulicích už víc než rok zakazuje tržní řád metropole. Kočáry ale jezdí dál. Sám magistrát jim za milion ročně pronajímá stanoviště na Staroměstském náměstí. Část vedení města chce smlouvu vypovědět.
      08:53
      Dopravní investice
        Dvě miliardy korun investují silničáři do letošních oprav přímo v metropoli. Prorazí také podchod pod Strakonickou ulicí před výjezdem na Cukrák. Největší částka má jít na dokončení rekonstrukce Barrandovského mostu.
        09:25
        Tramvaje na Václavák
          Na Václavském náměstí začaly práce, směřující k návratu tramvají do tohoto prostoru. Dělníci při nich opravují vodovodní řad a kanalizaci. Koleje by se na Václavské náměstí měly vrátit po více než pětačtyřiceti letech.
          11:16
          Metro D
            Už dva roky se staví nová linka metra D. Konkrétně kilometrový úsek z Pankráce na Olbrachtovu. Celkově bude mít nová linka deset stanic, měřit bude asi 10,5 kilometru a stát kolem sto miliard korun. Poprvé by se linkou D mohli lidé svézt v roce 2031.
            11:38
            Bezpečnost metra
              Seriál k výročí padesáti let provozu pražského metra. V prvním z pěti dílů se podíváme do zázemí stanic na bezpečnostní systém.
              15:21
              Motýli na Máj
                Fasádu obchodního domu Máj na Národní třídě doplňují od tohoto týdne nové sochy Davida Černého. Repliky historických stíhaček Spitfire s pohyblivými motýlími křídly v posledních týdnech zvedly vlnu debat u odborníků i veřejnosti.
                17:25
                Výstava Národní galerie
                  Národní galerie poprvé vystavuje originál kresby od Michelangela. Výstava ve Valdštejnské jízdárně ukazuje vrcholné období renesančního umění, takzvaný manýrismus. Některá díla zapůjčilo Muzeum Louvre.
                  19:44
                  Cestovní kanceláře
                    Organizovaně jezdit po světě mohli lidi už od poloviny devatenáctého století. První cestovní kancelář vznikla ve Vídni, ale brzy se objevily i cestovky v Praze. Vůbec prvním Pražanem, který si kancelář založil, byl Čeněk Šulc.
                    Přehrát celé video
                    Stopáž26 minut
                    Další díl
                    1. června

                    Přehled dílů

                    Stopáž27 minut

                    22. června

                    22. 6. 2024 na ČT1
                    Stopáž26 minut

                    15. června

                    Vinohradům je 175 let — Dvorecký most — Výročí vodárny v Káraném — Nádraží Vyšehrad — Pražské ptactvo — 335 let od Francouzského požáru — Křižíkovy pavilóny — Zavěšený kafe — Pater noster — Poštolky z paneláku

                    15. 6. 2024 na ČT1
                    Stopáž26 minut

                    8. června

                    90 let domu Radost — Poříční policie — Vlny na Štvanici — Křídla andělům — Zahradnictví Ďáblice — Vůz Františka Ferdinanda d´Este — Lední medvědi — Petr Zenkl

                    8. 6. 2024 na ČT1
                    Stopáž26 minut

                    1. června

                    400 let Valdštejnské zahrady — Mistři světa — Archeologický výzkum na okruhu — Dvorek Židovského města — Výstava Hry Franze Kafky — Baráčníci — Hostinec U Králíka

                    1. 6. 2024 na ČT1
                    Stopáž27 minut

                    25. května

                    Dům U Sladkých — Povozy a fiakry — Dopravní investice — Tramvaje na Václavák — Metro D — Bezpečnost metra — Motýli na Máj — Výstava Národní galerie — Cestovní kanceláře

                    25. 5. 2024 na ČT1
                    Stopáž26 minut

                    18. května

                    Zájem o skauting — Pošta Jindřišská — Strojvůdce metra — 125 let ČOV — Výzva na nádraží — Navalis — Výstava Jaroslava Róny — Kolej Albertov

                    18. 5. 2024 na ČT1
                    Stopáž27 minut

                    11. května

                    Procházky Prahou astronomickou — Památníky Pražského povstání — Karel Hartig — Začíná Pražské jaro — Výstava Na led — Nákolníky

                    11. 5. 2024 na ČT1
                    Stopáž26 minut

                    4. května

                    Opravené hroby primátorů — Velké tramvajové výluky — Vitráže Průmyslového paláce — Archeonálezy na Masaryčce — Výzva na nádraží — Divadlo Spirála — 50 let metra — Hostinec U Sojků

                    4. 5. 2024 na ČT1
                    Stopáž26 minut

                    27. dubna

                    Pražské tržnice — Stavíme metro D — Prohlídky metra — Nuselské schody — Opravený dalekohled hvězdárny — Výzva na nádraží — Zlatá ulička — Dům číslo 7 v Nádražní ulici

                    27. 4. 2024 na ČT1
                    Stopáž27 minut

                    20. dubna

                    Boudník a Hrabal — Revitalizace vltavského břehu — MS v hokeji a bezpečnost — Chystají se hospody — Parkování na letišti — Praha a hazard — Kafka na cestách — Gorilí mládě — Strahovský stadion — 170 let fabriky Ringhoffer — Dům číslo 12 v Nádražní ulici

                    20. 4. 2024 na ČT1

                    Napište nám