27 minut

13. ledna

Část: Andělé na Staromáku

Obsah dílu

Andělé na Staromáku — Konec vánočního stromu — Fronty na Idiom a další hity — Libeňský most — Vysočany s novou tratí — Nové tramvaje — Bydliště: Jaroslav Seifert — Jak se mění Hrad — Kuchařky bez domova — Výzva na putyky — 240 let měření v Klementinu — Zimní stadiony

Části dílu

00:45
Andělé na Staromáku
    Po více než 105 letech se na Staroměstské náměstí vrátili andělé. Zatím jen tři ze čtyř, kteří byli historickou součástí zdejšího Mariánského sloupu. Poslední přibude letos v srpnu a s ním i kovová křídla na záda všech čtyř.
    03:51
    Konec vánočního stromu
      V pondělí vytáhli technici z kotvicí šachty vánoční strom. Po ořezání větví ho rozporcovali na čtyřmetrové kusy. Ty pak putovaly na pilu, kde se smrkové dřevo vysuší. Následně poslouží studentům střední školy na Jarově. Ti z něj vyrobí nábytek.
      04:12
      Fronty na Idiom a další hity
        Trend moderního turismu: lidi chtějí vidět něco víc, než jen známé pamětihodnosti. Chtějí něco neobvyklého. Každodenně stojí několik desítky metrů dlouhá fronta turistů před Městskou knihovnou, aby se podívali na tamní sloup z knih.
        06:05
        Libeňský most
          Od čtvrtečního večera nesmí tramvaje na Libeňský most. Důvodem je technická závada způsobená pravděpodobně mrazem. TSK teď pracuje na tom, aby byl Libeňský most znovu průjezdný i pro tramvajovou dopravu, a to co nejdříve.
          06:53
          Vysočany s novou tratí
            Po tříleté rekonstrukci se otevřela zrekonstruovaná stanice Praha-Vysočany a navazující část tratě směrem na Nymburk. Dohromady jde o patnáct kilometrů skoro za pět a půl miliardy. Cestujícím má nabídnout větší komfort.
            08:58
            Nové tramvaje
              Dopravní podnik uzavřel smlouvu na nákup až 200 nových tramvají od firmy Škoda. Do pražských ulic by měly poprvé vyjet v roce 2025. V první vlně se jich podnik zavázal koupit 40. Jedna vychází na 83 milionů korun.
              09:43
              Bydliště: Jaroslav Seifert
                Nobelovu cenu za literaturu dosud získal jediný český autor. Básník Jaroslav Seifert si ji v roce 1984 kvůli zdravotnímu stavu nemohl osobně převzít. Navíc byl v nemilosti komunistického režimu. V lednu uplynulo 38 let od jeho úmrtí.
                13:41
                Jak se mění Hrad
                  Architekt Pleskot zatím o budoucích proměnách Pražského hradu přemýšlí. Nejjasnější obrysy mají podle něj plány na přestavbu stále veřejnosti uzavřeného Stájového dvora na dvůr návštěvnický. Okolí věže Mihulka ale návštěvníkům přibylo už teď.
                  15:23
                  Kuchařky bez domova
                    Pražský projekt Kuchařky bez domova funguje už 10 let a dnes otevírá nové bistro: O co jde – pokrmy v něm připravují ženy bez domova a s nimi i ty, kterým se už podařilo postavit na vlastní nohy.
                    17:11
                    Výzva na putyky
                      Hledáme nové příběhy do našeho vámi oblíbeného seriálu Legendy lokálů. Pokud víte o nějakém hostinci, který se na svém místě drží úspěšně desítky let nebo takový dokonce provozujete, dejte nám o něm vědět. Rádi k vám přijedeme s kamerou.
                      17:43
                      240 let měření v Klementinu
                        1. ledna 1784 začalo v Klementinu pravidelné měření teploty. Rozsáhlý areál začali jezuité budovat v Praze v roce 1556 a na místě bývalého zpustošeného dominikánského kláštera. Klementinum se stalo centrem vzdělání a vědy.
                        20:02
                        Zimní stadiony
                          Procházka po zaniklých, ale i úplně nových zimních stadionech. Zatímco Štvanice nebo Nikolajka už jsou minulostí, v nedávných měsících vyrostla dvě nová zimní sportoviště. Provizorní jinonický stadion a moderní Ice Arena Kateřinky na Jižním Městě.
                          Přehrát celé video
                          Stopáž7 minut
                          Další díl
                          Neony

                          Přehled dílů

                          Stopáž27 minut

                          18. května

                          Zájem o skauting — Pošta Jindřišská — Strojvůdce metra — 125 let ČOV — Výzva na nádraží — Navalis — Výstava Jaroslava Róny — Kolej Albertov

                          18. 5. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          11. května

                          Procházky Prahou astronomickou — Památníky Pražského povstání — Karel Hartig — Začíná Pražské jaro — Výstava Na led — Nákolníky

                          11. 5. 2024 na ČT1
                          Stopáž26 minut

                          4. května

                          Opravené hroby primátorů — Velké tramvajové výluky — Vitráže Průmyslového paláce — Archeonálezy na Masaryčce — Výzva na nádraží — Divadlo Spirála — 50 let metra — Hostinec U Sojků

                          4. 5. 2024 na ČT1
                          Stopáž26 minut

                          27. dubna

                          Pražské tržnice — Stavíme metro D — Prohlídky metra — Nuselské schody — Opravený dalekohled hvězdárny — Výzva na nádraží — Zlatá ulička — Dům číslo 7 v Nádražní ulici

                          27. 4. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          20. dubna

                          Boudník a Hrabal — Revitalizace vltavského břehu — MS v hokeji a bezpečnost — Chystají se hospody — Parkování na letišti — Praha a hazard — Kafka na cestách — Gorilí mládě — Strahovský stadion — 170 let fabriky Ringhoffer — Dům číslo 12 v Nádražní ulici

                          20. 4. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          13. dubna

                          Pozůstalost rodiny Lustigových — Klánovice pro bezpečnost — Demolice Libeňského mostu — Nadace policistů a hasičů — Předzahrádky restaurací — Kulhánkovy bankovky — Vděk ve Viole — Šatlava a Shiva Rock Diva

                          13. 4. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          6. dubna

                          Poezie v Praze — Hřbitov bláznů — Deratizace hlodavců — Společnost Borůvka Praha — 120 let hudebního festivalu — Nové realismy První republiky — Hostince Šárky

                          6. 4. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          30. března

                          Karlín v proměnách času — Restart smíchovské komory — Servisní remorkér — Linka důvěry — Sochy pro Savarin — Zoo a Gobi — Nobelovka ve Viole — Divadlo Mana

                          30. 3. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          23. března

                          Socha Řeporyje — Noční vjezd do centra — Auta na kolejích — Miniatura Cibulky — Bobři v Praze — Život sochy ve městě — Výzva na kolej — 85 let Bílé labutě — Usedlost Cibulka

                          23. 3. 2024 na ČT1
                          Stopáž27 minut

                          16. března

                          Žižkostel — Lanovka — Trolejbus na letiště — Metro D — Dům U bílé koule — Průmyslový palác — Dostavba Intercontinentalu — Ještě chvilku — Zemřel Jaroslav Sochůrek — Hlubočepské jezírko

                          16. 3. 2024 na ČT1

                          Napište nám