Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše
Pražské proměny

Rozšířená štěrboholská škola

Celých 13 let usilovala štěrboholská radnice o rozšíření zdejší základní školy. Teď se to podařilo. Třídy se teď kompletně přestěhovaly do nové přístavby.

Oficiální stránky ZŠ Štěrboholy


Blankou se jezdí čtyři roky

Příběh nejdelšího tunelového komplexu v Evropě začal v roce 2007. Provázely ho propady půdy, soudní spory nebo neplacení faktur. I kvůli tomu se neustále posouval termín jeho otevření. Nakonec Blankou první auto projelo 19. září 2015.


Vládní administrativní čtvrt v Letňanech

Rozpory kolem projektu vládní administrativní čtvrti v Letňanech, který prosazuje premiér Andrej Babiš, trvají. A co víc, ještě se vyostřily.

ČT24: Hájím Pražany, tvrdí Hřib ve sporu o vládní čtvrť. Podle Nachera odmítá Babišovu vlídnou tvář


Stalin uzavřen

Střeše podzemí u metronomu na Letné hrozí zřícení. Město proto musí okolí bývalého Stalinova pomníku do začátku příštího týdne uzavřít, rozhodl o tom statik.

ČT24: Praha musí do pěti dnů uzavřít okolí metronomu. Podzemí bývalého Stalinova pomníku má špatnou statiku


Mariánské náměstí bez aut

Na Mariánském náměstí už nemohou řidiči od 21. září parkovat. Rada hlavního města nechala zpracovat návrh, který by prostor před budovou magistrátu, Klementina a Městské knihovny přeměnil na veřejné místo s lavičkami. Úpravy by měly být hotové do roku 2022.

Praha 1: Dopravní změny v okolí Mariánského náměstí


Nová starostka Prahy 5

Novou starostkou Městské části Praha 5 je dosavadní první místostarostka Renáta Zajíčková zvolená za ODS. Střídá odvolaného Daniela Mazura z Pirátské strany poté, co koaliční partneři o dmítli dál pokračovat ve spolupráci právě s Piráty.

ČT24: Nově Prahu 5 povede Renáta Zajíčková. Mazura zastupitelé odvolali


Zrušení tendru na opravu Libeňského mostu

Technická správa vypsala tendr na firmu, která by vypracovala projekt. Jenže výběrové řízení tento týden zrušila. Jediný přihlášený zájemce nesplnil kvalifikační předpoklady.

ČT24: Téma Libeňský most


Pel-mel zajímavostí

Nové studio mladých architektů

Jsou mladí a srší nápady, řeč je o týmu architektů ze studia MH Architects. I když studio je nové a teprve se zavádí, jeho návrhy už zaujaly odborníky.


Pel-mel zajímavostí

Nové kameny zmizelých

Nejen v pražských chodnících se objevilo několik nových kamenů zmizelých, tedy připomínek obětí holocaustu. Dlažební kostky s mosaznou cedulkou upozorňují na místa, kde tyto rodiny naposledy žily. O jejich umístění zažádali potomci. Pro mnohé je to jediné pietní místo.

Oficiální stránka projektu Stolprestiene


Pel-mel zajímavostí

Archiv Národního divadla

Požár Národního divadla, jeden z klíčových momentů první scény. V archivním trezoru mají uložené vzácné svědectví této události. Ale i tisíce dalších vzácných materiálů.


Pel-mel zajímavostí

Klášter svatého Gabriela

Ministerstvo pošt komplex odkoupilo v roce 1919. Byl tu třeba Poštovní úřad šekový a později sídlo pražského Ředitelství pošt. Česká pošta ale prostory nevyužívá. A počtvrté klášter dražila, ani tentokrát se aukce nezdařila.

Wikipedie: Klášter svatého Gabriela


Legendy lokálů

Vinohrady

Bývala to čtvrť slavných hospod na čele s těmi parkovými v Grébovce a Riegerových sadech. Ale největší věhlas si získal hostinec s podivným názvem, Kravín.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD
ŽánrMagazín