26 minut

29. prosinec 2018

Obsah dílu

Leden: Nemocnice Na Františku — Únor: Zákaz vjezdu kamionů — Březen: Petřínská kavárna — Duben: Problémy na náplavce — Květen: Železniční most — Červen: Čelakovského sady — Červenec: Transgas — Srpen: Negrelliho viadukt — Září: Hlávkův most — Říjen: Národní muzeum po opravě — Listopad: Barrandovské terasy — Prosinec: Zbouraná vila — A něco navíc: Oltářní obraz

Části dílu

00:30
Leden: Nemocnice Na Františku
  Oldřich Lomecký už není starostou Prahy 1 a Radek Lacko už není pražským radním. Nicméně je jasné, že privatizovat se nemocnice Na Františku nebude. Na její provoz teď stejnou částkou přispívá město a Praha 1.
  02:17
  Únor: Zákaz vjezdu kamionů
   Tuhle krátkou zprávu jsme v Metropoli přinesli v únoru. A stav v prosinci? Proti zákazu vjezdu kamionů do hlavního města se postavil ministr dopravy Dan Ťok i Silniční úřad. Praha se tak dál dusí obrovským množstvím projíždějících kamionů.
   02:51
   Březen: Petřínská kavárna
    To byl březen letošního roku. Nenápaditá stavba mezitím dostala konečný vzhled. Kdysi samotný Jan Neruda řekl o petřínské rozhledně, že je bradavicí na tváři Prahy. Jaká slova by asi volil o její nové sousedce?
    04:43
    Duben: Problémy na náplavce
     Náplavka dál rozděluje Pražany. Ti, kteří sem chodí za zábavou, jsou nadšeni. Rezidenti z okolí jí ale nemůžou přijít na jméno. Každopádně od dubna, kdy jsme předešlou reportáž vysílali, se tu mnohé změnilo.
     06:34
     Květen: Železniční most
      Právě končící rok by se v Praze rozhodně dal nazvat rokem mostů. Všechno začalo před rokem pádem Trojské lávky a pak se začal sypat jeden přechod Vltavy za druhým. A krize se nevyhnula ani industriálnímu unikátu – Železničnímu mostu. Teď už jsou alespoň opraveny lávky pro pěší.
      08:24
      Červen: Čelakovského sady
       A Čelakovského sady se opravdu od června proměnily. Vedle nádherně opraveného Národního muzea tak nezůstala dřívější zóna hrůzy. Práce tady skončily v těchto dnech.
       10:35
       Červenec: Transgas
        Budova Transgasu sice stále stojí, ale nic nenasvědčuje, že by v tomto případě mělo dojít k zásadnímu zvratu ve prospěch brutalistní stavby. Některé developerské skupiny si, zdá se, objevily nový koníček. Zbourat co nejvíc zajímavé architektury v centru města.
        11:17
        Srpen: Negrelliho viadukt
         Historický Negrelliho viadukt bude s trochou nadsázky za dva roky možná jediným mostem, po němž se dostaneme z jedné strany Vltavy na druhou. Má totiž štěstí, že jeho zásadní oprava začala dřív, než se přišlo na nedostatky ostatních mostů a lávek. Pracuje se tady bez ustání a termín by tak mohl být dodržen.
         12:46
         Září: Hlávkův most
          Tohle byla jedna ze zářijových reportáží a zase problém s mostem. Odborníci postupně zjistili, že naléhavou opravu potřebují i Libeňský a Palackého most. K tomu se přidal most u stanice metra Vltavská a pak taky ten Hlávkův.
          14:26
          Říjen: Národní muzeum po opravě
           Několikaletá oprava historické budovy Národního muzea zvenčí skončila v říjnu a zvědaví návštěvníci ji okamžitě oblehli. Nekonečné fronty se tu tvoří i teď, dva měsíce od znovuotevření, a to přesto, že uvnitř ještě nejsou žádné exponáty.
           17:11
           Listopad: Barrandovské terasy
            V listopadu pozvali majitelé Barrandovských teras novináře na zevrubnou prohlídku celého areálu. Dlouho chátrající, kdysi legendární centrum společenského života se, zdá se, probírá z dlouholetého spánku a možná znovu obnoví zašlou slávu.
            19:25
            Prosinec: Zbouraná vila
             A tohle je jedna z prosincových událostí! Jedna z nejhorších, které se na stavbách v Praze letos majitelé domů dopustili! Otázka v tomto případě by neměla znít, jestli lze vilu uvést do původního stavu, ale jen a pouze, dokdy to majitel zvládne.
             21:44
             A něco navíc: Oltářní obraz
              A abychom nekončili tak smutně nejen dnešní Metropoli, ale vlastně celý letošní rok, tak tady je jediná úplně nová reportáž tohoto speciálního vydání. Vypravíme se v ní do kostela svatého Salvátora u Karlova mostu. Tady právě ukončili restaurování vzácného oltářního obrazu.
              Přehrát celé video
              Stopáž26 minut
              Další díl
              5. leden 2019

              Přehled dílů

              Napište nám