28. květen 2016

Obsah dílu

Zahrádkáři Na Balkáně — Domy Na Farkáně — Dražší hroby — Klinika Žižkov — Busy nesmí do Blanky — Houslařova dílna — Včely v Praze — Dětský ostrov stále uzavřen — Havlova hra — Kostel svatého Vojtěcha

Části dílu

00:37
Zahrádkáři Na Balkáně
  Gigantická je zahrádkářská kolonie Na Balkáně. Čítá přes 450 zahrádek s dlouhými a levnými nájemními smlouvami. Čtrnáct dalších pěstitelů má ale smůlu. Jejich pozemky patří státu a ten chce mnohem víc peněz.
  04:31
  Domy Na Farkáně
   Kontroverzní bytové domy začaly vyrůstat v oblasti Na Farkáně. Stavbaři začali tím, že přímo před okna starousedlíků vztyčili velkou protihlukovou stěnu. Proti výstavbě i stěně místní protestují.
   06:24
   Dražší hroby
    V Praze stojí hroby mnohem víc peněz než na venkově a pořád se zdražují. Liší se navíc kategoriemi, takže mnozí lidé platí za stejně velká hrobová místa víc než ostatní. To by se ale mělo už brzy změnit.
    08:11
    Klinika Žižkov
     Boj o známou Kliniku, tedy komunitní centrum zřízené squattery v bývalém zdravotním zařízení pokračuje. Policie tento týden už podruhé objekt vyklidila kvůli nahlášené bombě. Squatteři se ale znovu vrátili.
     10:21
     Busy nesmí do Blanky
      Autobusy zatím tunelem Blanka projíždět nesmějí. Stálo by to moc peněz, které teď magistrát k dispozici nemá. Do budoucna ale s linkou, která bude jezdit pod zemí, počítá.
      11:54
      Houslařova dílna
       Houslař Jan Slípka se stará nejen o nástroje muzikantů České filharmonie. Svou dílnu má přímo v útrobách Rudolfina.
       15:52
       Včely v Praze
        Poté, co se včely zabydlely v úlech na balkóně Národního divadla, se včelaři chystají další úly rozmístit na střechu magistrátu. Včelám se v Praze daří mnohdy líp než na venkově.
        17:28
        Dětský ostrov stále uzavřen
         Celé tři roky po ničivých povodních je pořád lidem nepřístupný kdysi populární Dětský ostrov. Vedení Prahy 5 se pře s opozicí o budoucí podobě rekreačního prostoru.
         19:15
         Havlova hra
          Dosud málo známou hru, kterou Václav Havel napsal v sedmdesátých letech spolu s Pavlem Kohoutem, uvádí teď Knihovna Václava Havla. Hra je o jeho ráčkování a hraje v ní i prezidentův bratr Ivan.
          21:46
          Kostel svatého Vojtěcha
           Uprostřed zahrádkářské kolonie Na Balkáně stojí bývalá tělocvična sportovní organizace Orel. Těsně před II. světovou válkou ji předělali na kapli, která se postupně přeměnila v unikátní kostel.
           Přehrát celé video
           Stopáž26 minut
           Další díl
           4. červen 2016

           Napište nám