Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Stavovské divadlo hraje česky už 230 let

Před dvěma 230 lety uvedli v Hraběcím Nosticově - dnes Stavovském divadle první představení v češtině: Odběhlec z lásky synovské. Divadlo začalo hrát už o dva roky dříve, v roce 1783. Postavit ho nechal osvícenský aristokrat hrabě Nostic-Rieneck.

videoStavovské divadlo hraje česky už 230 let
...
video video

Stavovské divadlo hraje česky už 230 let


Dražba Šárky

V pražské rezervaci Tichá Šárka se možná bude stavět. Vyplývá to ze záměru Ministerstva financí, které chce veřejně vydražit pozemky bývalého koupaliště. S tím ale nesouhlasí radnice Prahy 6. Podle ní totiž hrozí, že parcely získá soukromník a postaví v rezervaci komerční domy. Radnice požaduje převedení bývalého koupaliště do majetku města.

videoDražba Šárky
...
video video

Dražba Šárky


Hasiči prodávají dům v Legerově ulici

Po čtyřech neúspěšných kolech výběrového řízení našla svého kupce bývalá klinika plastické chirurgie v Praze 2. V roce 1950 tady zemřel kněz Josef Toufar a v roce 1969 Jan Palach. Identita kupce je ale zatím tajemstvím.

videoHasiči prodávají dům v Legerově ulici
...
video video

Hasiči prodávají dům v Legerově ulici


Lužinští se bouří proti mrakodrapu

Obyvatelé pražského sídliště Lužiny se bouří proti výstavbě polyfunkčního centra. Komplex kanceláří a bytů má mít až 26 pater. Petici proti stavbě už podepsalo přes jeden a půl tisíce lidí. Investora teď může zastavit pouze magistrát. Posoudí dopad stavby na okolní životní prostředí.

videoLužinští se bouří proti mrakodrapu
...
video video

Lužinští se bouří proti mrakodrapu


Po pražských stopách F. L. Věka

Ve velkém domovním bloku na Karlově náměstí se odehrává značná část děje známého románu Aloise Jiráska F. L. Věk. Autor literárního díla si pochopitelně spoustu skutečností upravil, včetně samotného jména hlavního hrdiny. Ten se jmenoval František Vladislav Hek. Letos navíc uplyne 45 let od chvíle, kdy režisér František Filip natočil proslulý seriál F. L. Věk. Pořad Z metropole zmapoval pražské stopy tohoto filozofa, spisovatele, skladatele a vlastence.

videoPo pražských stopách F. L. Věka
...
video video

Po pražských stopách F. L. Věka


Koleje do nebe - pomník obětem holocaustu

Přímo na cestě, kudy bylo na padesát tisíc pražských Židů deportováno do koncentračních táborů, stojí od tohoto týdne monumentální památník. Socha nazvaná Brána nenávratna je prvním krokem k přestavbě Nádraží Bubny na centrum připomínání holokaustu. Jejím autorem je jeden z nejvýznamnějších českých sochařů Aleš Veselý.

videoKoleje do nebe - pomník obětem holocaustu
...
video video

Koleje do nebe - pomník obětem holocaustu


Asanace Žižkova ve fotografii

Asanace Žižkova - plán minulého režimu byl srovnat většinu unikátní pražské čtvrti se zemí. Amatérská fotografka Helena Šulcová se tehdy rozhodla atmosféru ohrožené části města zachytit. Teď snímky ve spolupráci s žižkovskými patrioty vystavuje v galerii místní kavárny Saturnin.

videoAsanace Žižkova ve fotografii
...
video video

Asanace Žižkova ve fotografii


Vědecká výstava v NTM

Výstava v Národním technickém muzeu představuje historii české vědy. U příležitosti svého 125. výročí chce Akademie věd ukázat, že fyzika nebo biologie může bavit i laiky. A umožnit jim, aby se na chvíli posadili do vědecké pracovny.

videoVědecká výstava v NTM
...
video video

Vědecká výstava v NTM


Potomkyně Václava Tháma

Souputníkem Františka Vladislava Heka byl i Václav Thám, který podle A. Jiráska měl bydlet v Řetězové ulici. Pořad Z metropole objevil o dvě století později slečnu Veroniku Vorkovou - ve stejné ulici a možná i ve stejném domě, kde bydlel Václav Thám, pracuje jeho mnohopravnučka! Ona už ale nenese slavné příjmení, zatímco její maminka se ještě pod tímto jménem narodila.

videoPotomkyně Václava Tháma
...
video video

Potomkyně Václava Tháma


Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ST AD