27 minut

11. říjen 2014

Část: Záchrana škeblí

Obsah dílu

Jak se žije kronikářům — Otevřený Trojský most — Záchrana škeblí — Stánky na Václavském náměstí — Křižíkova fontána — Výstava Libuše Pilařové - Kverkové — Pomník odbojové skupiny ÚVOD v Jinonicích — Kniha Františka Čvančary — Legenda mezi pražskými kronikáři - Miroslav Kuranda

Části dílu

00:43
Jak se žije kronikářům
  Podle zákona musí každá obec a městská část vést svou vlastní kroniku. Zdaleka ne všude to ale dodržují. Z našeho malého průzkumu vyplynulo, že takový problém má přibližně každá desátá pražská městská část. Kdo dnes kroniky píše, jaké metody při práci používá a co vše se v kronikách objevuje - to mapuje reportáž Petra Sojky.
  07:11
  Otevřený Trojský most
   Po Trojském mostě už jezdí tramvaje i auta. Otevřel se tak o necelé dva měsíce dřív než tunelový komplex Blanka, na který navazuje. Stavba za 1,3 miliardy korun zatím ale zkrátí cestu jen malé části řidičů, kteří jedou do Holešovic třeba z Bohnic nebo z Kobylis. Tunel Blanka, jehož je most součástí, totiž zatím zůstává zavřený, otevřít by se měl 2. prosince. Teprve tehdy Pražané Trojský most plně využijí.
   08:56
   Záchrana škeblí
    Dva dny měli tento týden ochránci přírody na záchranu jednoho sta tisíce škeblí ze dna pražské Vltavy. Tu totiž vodohospodáři kvůli opravě Trojského jezu pod Štvanicí upustili. Na pomoc škeblím vyrazilo po dva dny dohromady 150 dobrovolníků, mezi nimi i školní třídy. Zpátky do vody házeli čtyři druhy škeblí, včetně chráněného velebruka malířského.
    10:47
    Stánky na Václavském náměstí
     Na Václavském náměstí opět fungují dva stánky s občerstvením, které už dříve magistrát zavřel. V provozu budou do příštího roku, kdy začne kompletní rekonstrukce celého náměstí. Místo slibovaných designových stánků se vrací původní kritizované bufety, které pražský magistrát zrušil už na začátku roku 2013. Po více než roce a půl se klobásy opět grilují ve stáncích na rohu Vodičkovy ulice i dole na Můstku.
     12:16
     Upoutávka na Dvorek Petrská 21
      12:46
      Křižíkova fontána
       Křižíkova fontána na Výstavišti předvádí svou světelnou show lidem už 23 let. Původní světelnou fontánu navrhl František Křižík u příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891. Zářící vodotrysky tehdy na výstaviště přilákaly tisíce lidí. I přes velký úspěch fontána postupně chátrala až úplně zanikla. Až v devadesátých letech 20. století o pár metrů níž vzniká dílo, které známe dnes. Současná fontána má 49 čerpadel, 3000 trysek a na 1250 podvodních reflektorů. Vše řídí počítač a speciální program. Do hlediště se vejde až šest tisíc diváků.
       15:41
       Výstava Libuše Pilařové - Kverkové
        V Clam-Gallasově paláci jsou vystaveny obrazy Libuše Pilařové-Kverkové. Kromě zátiší se specializuje na krajinomalbu a jejími nejoblíbenějšími tématy jsou jižní Čechy a Praha. Zejména ta, kterou už dnes v ulicích nenajdete. Zajímavostí je, že některé obrazy vznikly i na střeše paláce, v němž jsou teď vystaveny.
        17:51
        Pomník odbojové skupiny ÚVOD v Jinonicích
         Bojovníci protinacistické odbojové skupiny ÚVOD mají od tohoto týdne v Praze pomník. Je blízko místa, kde stál Jinonický Akcíz - dům, z kterého odbojáři poslali do Londýna přes 8 a půl tisíce zašifrovaných depeší. Gestapo ale jejich vysílání zachytilo a odbojáře zajalo. Spojení mezi Československem a Londýnem se tak na dlouhou dobu odmlčelo.
         18:16
         Kniha Františka Čvančary
          Sejdeme se v Denveru. To si kdysi říkali desperáti v jednom americkém westernu a stejný slib si mnohem později dali bratři Čvančarové ze Žižkova. Bylo to v roce 1968, kdy se jeden z nich - František - rozhodl pro emigraci. Trvalo to dlouho, než se slib z mládí stal skutečností. A stejný titul teď nese i kniha vzpomínek Františka Čvančary. Nejen na dobu emigrace, ale taky na dětství ve filmařské rodině, podobně vzdorující kamarády nebo třeba na věznění v komunistickém lágru.
          19:42
          Legiovlak na žižkovském nádraží
           20:13
           Legenda mezi pražskými kronikáři - Miroslav Kuranda
            Miroslav Kuranda je živoucí legenda mezi pražskými kronikáři. Narodil se před 88 lety. Původně se živil řemeslem, ale nakonec od něj sběhl k historii. Na začátku šedesátých let přijal místo kronikáře na vysočanské radnici. Tam se spřátelil s místními pamětníky a koncem roku 1962 spolu založili Vlastivědný klub Prahy 9. Začali shánět historické materiály, místní pověsti i paměti zdejších seniorů. Své poznatky sepisovali do brožovaných knížek a vydávali je pod hlavičkou radnice. A taky fotografovali. Zaměřovali se přitom víc na odvrácenou tvář Vysočan a okolí. Miroslav Kuranda má ve svém bytě i pečlivě vedenou kartotéku archivních záznamů.
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            18. říjen 2014

            Přehled dílů

            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Libeňský Montmartre. Zelený ostrov uprostřed Libně, který měl v oblibě i Bohumil Hrabal. Bývalou nouzovou kolonii, určenou k likvidaci, se podařilo obyvatelům zprivatizovat a teď tam několik desítek rodin žije jako na venkově

            29. 9. 2023 na ČT24
            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            6. 7. 2023 na ČT24
            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Z drsných putyk

            31. 12. 2022 na ČT24
            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

            25. 12. 2022 na ČT24
            Stopáž26 minut

            28. prosinec 2019

            Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

            28. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Nový Svět

            1. 5. 2023 na ČT24
            Stopáž26 minut

            21. prosinec 2019

            Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

            21. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            14. prosinec 2019

            Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

            14. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            7. prosinec 2019

            Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

            7. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            30. listopad 2019

            100 let Vodohospodářského ústavu — Zápach z výroby granulí — Praha a vzduch — Rekonstrukce schodiště — Město bez heren — Prague Playoffs — Rozšíření letiště — Rozpoznávání obličejů — Tunel mezi muzei — Kniha Letná — Vánoční strom v Praze — Prohlídka Vodohospodářského ústavu

            30. 11. 2019 na ČT1

            Napište nám