Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše
Tajemství pražských dvorků

Dvorky pražské záchranné služby

Dvorky plné sanitek - tak lze shrnout další díl našeho seriálu. Do Holešovic, na třídu Dukelských hrdinů se pražská záchranka přestěhovala přes Václavské a Staroměstské náměstí z Růžové ulice v roce 1945. V polovině šedesátých let získala výjezdové pracoviště na Žižkově na křižovatce Ohrada. Sanitky dále vyjíždějí ze Smíchova z Nádražní ulice. Záchranka má teď devatenáct výjezdových stanovišť.


Bezbariérové zastávky

Vozíčkáři a matky s kočárky si prosadili vybudování bezbariérových tramvajových zastávek v pražských Holešovicích. Úřady s nimi při opravě ulic původně nepočítaly.


Provazochodec v Šárce

Slacklining je jen pár let starý sport, který v Česku teprve hledá své fanoušky. Pro jeho slávu teď hodně udělal i Danny Menšík. Osmnáctiletý talent z Prahy tento týden s jištěním překonal 208 m po laně nataženém přes Šárecké údolí. Povedlo se mu to jako prvnímu v Česku, ve světovém měřítku je na třetím místě.


DIY design

Zrenovovat si kolo nebo postavit knihovnu. Fenomén Do It Yourself znamená přidanou hodnotu, která se v obchodě nedá koupit. Chápe to stále víc kutilů, kteří si věci raději vyrábějí sami. A přibývají i místa, která jim s amatérskými projekty pomáhají. Např. hodinová dílna na Žižkově nebo recyklační dílna ve Vršovicích.


Oprava Rudolfina

Budova Rudolfina z konce 19. století prochází po 25 letech rozsáhlou rekonstrukcí za 100 milionů korun. Za první republiky v ní sídlili poslanci, teď Česká filharmonie a Galerie.


Přivýdělky bezdomovců

Podle odhadu neziskových organizací si vydělává každý třetí bezdomovec. Většinou jde o náhodné brigády nebo práci načerno. Na dovednosti těchto lidí chce upozornit sdružení Jako doma. Třeba na pražské náplavce ženy bez domova prodávaly vlastní výrobky a pokrmy.


Výstava kočárů na Pražském hradě

Jízdárna Pražského hradu zažívá nevídané stěhování. Vrcholí zde přípravy výstavy Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka, která začíná už tuto středu 20. srpna. Výstava je logisticky nejnáročnějším projektem, který kdy Správa Pražského hradu uspořádala.


FAMU

Před třemi lety sedmá, letos těsně pod stupni vítězů. Pražská FAMU je čtvrtou nejkvalitnější filmovou školou světa. Tvrdí to časopis The Hollywood Reporter v nově vydaném žebříčku. V celosvětové konkurenci ji porazily jen filmařské školy v Londýně, Lodži a v Paříži.


Letní seriál o pražských ostrovech

Křižovnický ostrov

Křižovnický ostrov - leckterému kolemjdoucímu ani nedojde, že přírodní břeh se vzrostlými stromy, který vykukuje ze staroměstské části vedle Karlova mostu, je vlastně ostrovem. Dnes je zčásti zakrytý - piazzetou u kostela svatého Františka z Assisi, pod kterou protéká Vltava. Na ostrově stojí pilíř dávného Juditina a současného Karlova mostu a kus dál zase budova konventu Křižovníků s červenou hvězdou.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD