Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozhledna a obří park na Černém Mostě

Na břehu Kyjského rybníka vyrostl nepřesný desetimetrový model budoucí rozhledny, která se do roka vztyčí dvacet pět metrů nad Černým Mostem. Skutečná rozhledna bude stát na vrchu Čihadla. Architekt Martin Rajniš věří, že za několik desetiletí se Česko proslaví jako země jednoduchých a levných staveb z proutí.


Otevřená stanice Národní třída

Stanice Národní třída se po dvou letech znovu otevřela pro cestující. Zavřená byla kvůli stavbě obchodně administrativního centra. Nový je vstup do metra, eskalátory, skleněné obložení nahradily plechové panely. Úplnou novinkou jsou pak jízdenkomaty.


Vražda taxikářů a identikit

První stopa v kauze mrtvých taxikářů - policie zveřejnila podobiznu muže, který je důležitým svědkem nebo možná i vrahem. Za jeho dopadení je nově vypsaná i odměna - 100 tisíc korun od anonymního dárce. Policie pátrá už od února, kdy se stal první případ. Další dva mrtvé taxikáře našel náhodný chodec v dubnu.


Družiny a školky o prázdninách

Zatímco v Českých Budějovicích letos o prázdninách pro rodiče školáků zavádí novou službu - letní provoz školních družin, v Praze se kvůli malé zájmu neujala. Ještě vloni měla základní škola Barikádníků v Praze 10 o letních prázdninách otevřenou družinu. Letos bude stejně jako v ostatních pražských školách zavřená.


Letní seriál o pražských ostrovech

Dětský ostrov

Dětský ostrov leží při levém břehu Vltavy mezi mosty Jiráskovým a Legií. První zmínky o něm se datují do 14. století, kdy patřil řádu maltézských rytířů na Malé Straně. Až do současnosti vystřídal řadu majitelů a podle nich měnil i jména - třeba Hykyšův nebo Funkovský.


Arcivévodův vagon znovu na kolejích

Železniční vagon, kterým měl cestovat arcivévoda František Ferdinand d'Este z Čech do Sarajeva - přesně před sto lety, se znovu objevil na kolejích. Parní lokomotiva ho přivezla z depozitáře Národního technického muzea na Dejvické nádraží v Praze. Odtud pak minulý týden souprava odjela do Brna.


Národní divadlo uvádí balet Valmont

Román v dopisech z osmnáctého století - poprvé jako balet. Národní divadlo uvedlo premiéru nové adaptace Nebezpečných známostí. Taneční podobu příběhu dvou šlechticů, jejichž největší zálibou je zahrávat si s city ostatních, vytvořil Libor Vaculík.


Tajemství pražských dvorků

Dvorek Komenského náměstí

Další díl seriálu o pražských dvorcích je o vnitrobloku Hudebního gymnázia a Základní umělecké školy na Komenského náměstí na Žižkově. Zúčastnili jsme se tady slavnostního předávání vysvědčení. Dvorek, jak ho vidíme dnes, je teprve dvacet let starý. Výjimečnou dělá tuto školní budovu centrální věžička se zvonem. Ten tady utichl v polovině sedmdesátých let minulého století, kdy úředníci rozhodli o plošné asanaci Žižkova a školu vystěhovali. A zatímco vzhlednou budovu obklíčily paneláky ze všech stran a buldozery už svými lžícemi olizovaly i ji, přišel rok 1989 a s ním jiné starosti. Školu zachránily dějinné události a naopak pomohly jejímu dalšímu rozvoji.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD