Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Mental Power

Festivalů, na kterých se představují dokumenty o mentálně postižených, je hodně. Přehlídka krátkých hraných filmů od těchto autorů ještě donedávna nebyla žádná. První ročník pražského festivalu Mental Power se konal před 8 lety. Na letošní filmovou přehlídku v divadle Palace poslaly snímky chráněné dílny z pěti evropských zemí. Kromě jiných i chráněná dílna svatého Prokopa v Dolních Počernicích, která zaměstnává 18 mentálně postižených mladých lidí. Perou a mandlují prádlo pro školky, restaurace, hypermarkety, a vedle toho se všichni věnují filmařině.


Otevření bazénu na Jižním Městě

O bazénu na Jižním Městě se mluvilo desítky let. Teď se obyvatelé sídliště dočkali. Vedle 25 metrového bazénu si můžou užít i vodní atrakce. Specialitou jsou bazénky pro předškolní děti.


Bydliště Praha

Jaroslav Hořánek

V Galerii Hollar na Smetanově nábřeží je do 20. července výstava tvorby Jaroslava Hořánka s důrazem na méně známé období šedesátých let. J. Hořánek vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, byl členem sdružení výtvarných umělců Mánes a taky sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Je povážován za průkopníka sítotisku ve výtvarném umění. Vedle svého výtvarného umění se Jaroslav Hořánek prosadil i v kapele Grafičanka.


Vodojem Bruska

Vodojem Bruska, kterým ročně proteče skoro 27 tisíc kubíků vody, se kompletně opravuje. Památkově chráněná budova čerpací stanice z roku 1922 je největším distribučním uzlem pitné vody pro Prahu 6. Míchá se tu voda z Káraného a Želivky v poměru 4 ku jedné.


Tančící dům otevřen

Do slavného Tančícího domu se už od ledna lidé nemusí bát vstoupit s tím, že je hned ve vrátnici zase vyhodí na ulici. Kancelářské odlidštění a strnulost výjimečné stavby je už minulostí. Teď tu hned v několika patrech sídlí galerie Artsalon es, která chce na turisticky mimořádně frekventovaném místě dávat prostor mladým českým talentům. Kromě pravidelně obměňovaných výstav je tu i stálá expozice o samotném fenomenálním domě.


Vila Emila Kolbena

Červená vila - sídlo rodiny továrníka Emila Kolbena stojí na Vinohradech v Hradešínské ulici. Kolben vilu nechal postavit po návratu ze Spojených států, kde pracoval pro Thomase Alvu Edisona a spolupracoval s Nikolou Teslou. Červenou vilu teď zdobí pamětní deska, odhalená k 71. výročí úmrtí slavného elektrotechnika a vynálezce Emila Kolbena.


Letní seriál o pražských ostrovech

Libeňský ostrov

Dnes už je to ostrov jen názvem. K vltavskému břehu je dávno pevně připoután. Libeňský ostrov ale dál žije svým ostrovním životem. Jsou tu nespočetná zákoutí, kde život plyne jiným tempem, než ve zbytku města. Už přes osmdesát let tu funguje slavná zahrádkářská kolonie, Vltavou neustále splachovaná a lidmi znovu obnovovaná. Na samém konci Libeňského ostrova mají své sídlo vodáci z oddílu Stará plavba.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD