Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Historie pražské lodní dopravy

Osobní lodní doprava v metropoli začala v roce 1841, kdy britský inženýr Joseph Ruston postavil v Karlíně dřevěný parník, nazval ho Bohemia a zahájil s ním pravidelnou dopravu mezi Prahou a Drážďany. Ta trvala do roku 1850. Nepřerušená tradice lodní dopravy začíná pak v roce 1865 založením společnosti, která pod názvem Pražská paroplavební existuje dodnes. Na začátku parníky vyplouvaly z Podskalí, nejstarší dosud fungující přístav je ale pod Rašínovým nábřežím - využívá se od roku 1878.

videoHistorie pražské lodní dopravy
...
video video

Historie pražské lodní dopravy


Nová loď na Vltavě

Po 30 letech se na Vltavě objevila nová osobní loď pro 160 cestujících. Grand Bohemia je nejrychlejší osobní loď v Praze. Na plný výkon dokáže vyvinout rychlost až 20 kilometrů v hodině. Její vyhlídková trasa bude kolem Karlova mostu, kde ale Vltava doslova praská ve švech.

videoNová loď na Vltavě
...
video video

Nová loď na Vltavě


Předzahrádky v centru Prahy

Památkáři určili, jak mají vypadat předzahrádky v centru Prahy. Přesto tam pořád zůstávají ty nejméně vyhovující - a to přímo v památkové rezervaci. Radnice a správa komunikací si za pronájem místa účtují dokonce třikrát víc peněz, než se platí třeba ve Vídni. Památkáři teď úřadům navrhnou, aby omezily i reklamu v centru metropole.

videoPředzahrádky v centru Prahy
...
video video

Předzahrádky v centru Prahy


Návrat Kaplického knihovny?

Na pražské Letenské pláni by měla stát budova, kterou architekt Jan Kaplický navrhl pro Národní knihovnu. Její zastánce - prezident Zeman - o tom hodlá debatovat s vládou. Pro je i ministr kultury - o projektu i vhodném místě bude mluvit s odborníky.

videoNávrat Kaplického knihovny?
...
video video

Návrat Kaplického knihovny?


Hotel Praha minulostí

Kamera pořadu Z metropole zachytila v únoru hotel Praha během demolice - už jako přeťatý na polovinu. Nyní máme letecké záběry z 20. května, kdy proslulý hotel už vypadal spíš jako zřícenina hradu Okoř. Ani to už ale neplatí. Uprostřed tohoto týdne je hotel Praha definitivně minulostí.

videoHotel Praha minulostí
...
video video

Hotel Praha minulostí


Budoucnost domu na rohu Václavského náměstí

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice má ještě naději. Pražský Magistrát tento týden zrušil rozhodnutí o jeho demolici. Věc vrátil stavebnímu úřadu Prahy 1 k dalšímu projednání. Proti demolici domu protestovala v minulých měsících část odborníků i veřejnosti.

videoBudoucnost domu na rohu Václavského náměstí
...
video video

Budoucnost domu na rohu Václavského náměstí


Stopy židovské přítomnosti na Vinohradech

Židovská komunita na Vinohradech čítala před druhou světovou válkou na 20 000 lidí. Domů se po roce 1945 vrátila jen hrstka z těch, kdo prošli transporty. Stejná zkáza jako zdejší obyvatele postihla i obří vinohradskou synagogu. Jedna z jejích věží dostala zásah při americkém náletu na Prahu v únoru 1945 a přestože nešlo o fatální poničení, o šest let později nechali synagogu zbourat. Nedávná rekonstrukce dvoru školy, která teď stojí na místě synagogy, přinesla nález jedné z původních dlaždic. I ta je teď součástí výstavy Stopy židovské přítomnosti na Vinohradech na Novoměstské radnici.


Studentský film o Tomanu Brodovi

Dokument o Tomanu Brodovi - muži, kterému se podařilo přežít Osvětim - natočil se spolužáky student Matouš Bičák. Celovečerní snímek vznikal tři roky, premiéru měl v alternativním kině Aero.

videoStudentský film o Tomanu Brodovi
...
video video

Studentský film o Tomanu Brodovi


Koncepce vltavských břehů

Už několik let řeší pražský Magistrát otázku, jak oživit vltavské břehy. Konečně teď se odpověď rýsuje. Vznikla Koncepce pražských břehů, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a kterou schválili radní. Koncepce počítá s úpravou břehů od jižního po severní okraj Prahy. Mají vzniknout nové oddechové zóny, přibydou nové cesty a jednotlivé úseky včetně náplavek se přebudují tak, aby je bylo možné na obou stranách řeky projít.

videoKoncepce vltavských břehů
...
video video

Koncepce vltavských břehů


Život na náplavkách

Reportáž Radka Kříže - život na náplavkách přes den, v noci i brzy ráno.

videoŽivot na náplavkách
...
video video

Život na náplavkách


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD