Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Stavba na rohu Mikulandské a Národní

Na rohu Mikulandské a Národní - jedné z nejdražších parcel v centru Prahy - se po 48 letech začalo stavět. Oproti původním plánům tu ale místo luxusního hotelu vzniká polyfunkční komplex Palác Národní.

videoStavba na rohu Mikulandské a Národní
...
video video

Stavba na rohu Mikulandské a Národní


Nechtěné autobusy na Ládví

Teď autobusy od Mělníka a Neratovic končí v Holešovicích. Kvůli integraci pražské a středočeské dopravy, díky které by středočeští cestující mohli ušetřit až 1000 korun měsíčně, chce organizátor dopravy Ropid přesunout konečnou na sídliště Ládví. S chystanou změnou nesouhlasí obyvatelé sídliště. U stanice metra Ládví je už nyní velký provoz.

videoNechtěné autobusy na Ládví
...
video video

Nechtěné autobusy na Ládví


Nová generace lesníků

Dva dny plné zábavy, ale také poznávání a vysazování stromků připravili pro děti ze základních škol pražští lesníci. Ročně se díky tomu podaří nově osadit desítky arů. Některé školy navíc s Lesy hlavního města spolupracují i v průběhu celého roku.

videoNová generace lesníků
...
video video

Nová generace lesníků


Bydliště Praha

Karel Hynek Mácha

Karla Hynka Máchu přibližuje výstava v Letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce. Vydali jsme se při této příležitosti po Máchových pražských stopách. Autor kultovního Máje se narodil v domě, který stával na místě tohoto současného, hned vedle újezdských kasáren. V Petrské čtvrti chodil malý Mácha do místního kostela a taky do zdejší věže. Později se Karel Hynek Mácha přestěhoval do Benediktské ulice a posléze s rodiči na delší čas zakotvil na tehdejším Dobytčím trhu, dnešním Karlově náměstí. Právě tady, opět v předchůdci současného domu, napsal svůj nesmrtelný Máj.

videoKarel Hynek Mácha
...
video video

Karel Hynek Mácha


85 let od vysvěcení Katedrály sv. Víta

85 let uplynulo tento týden od dostavby Svatovítské katedrály. Byla to tehdy součást oslav blížícího se Svatováclavského milénia. Podle dřívějších poznatků připadalo právě na rok 1929. Dnes se ale má za to, že sv. Václav nezemřel v roce 929, ale o šest let později.

video85 let od vysvěcení Katedrály sv. Víta
...
video video

85 let od vysvěcení Katedrály sv. Víta


Studenti hledají památky

50 mladých lidí v těch zákoutích Prahy, která leží mimo zájem turistů - projekt Studentská mise hledá architektonické skvosty v místech, která zatím nikdo detailně nezmapoval. Zatím jich Národnímu památkovému ústavu odhalil stovky. Než se ale dostanou na seznam památek, projdou všechny ještě dalším zkoumáním.

videoStudenti hledají památky
...
video video

Studenti hledají památky


Pražské jaro a Kubelíkovi

Uplynulou neděli zahájila Česká filharmonie 69. mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Letošní ročník festivalu je zároveň poctou legendárnímu dirigentovi a zakladateli festivalu Rafaelu Kubelíkovi, od jehož narození letos uplyne 100 let. A zatímco Rafael Kubelík je v těchto dnech oslavován, jeho neméně slavný otec Jan Kubelík by asi zaplakal, kdyby spatřil svůj rodný dům. Tím je totiž ruina malého stavení v ulici U plynárny v Michli. Před rokem ho ještě vlastnila Praha 4 a chtěla tu vybudovat malé muzeum, připomínající velkého skladatele a muzikanta. Nakonec ale radnice svůj podíl prodala potomku Jana Kubelíka Renému Kubelíkovi. Ten žije ve Švýcarsku a my brzy přichystáme reportáž o tom, co s domkem chystá.

videoPražské jaro a Kubelíkovi
...
video video

Pražské jaro a Kubelíkovi


Svatojánské slavnosti

Praha už pošesté hostila Svatojánské slavnosti Navalis, které připomínají památku svatého Jana Nepomuckého. Návštěvníkům ve čtvrtek nabídly církevní procesí, přehlídku historických a dračích lodí i barokní koncerty přímo na hladině Vltavy.

videoSvatojánské slavnosti
...
video video

Svatojánské slavnosti


Cyklohráček

Z Prahy na Okoř a dál do Slaného začal jezdit dětský vlak, první v Česku. Je upravený jako pojízdné hřiště. Nudit se v něm nebudou ani ty nejmenší děti. Speciální vlak totiž obsahuje i koutek pro batolata, do kterého je třeba zout boty. Projekt Českých drah a Ropidu má za cíl zatraktivnit cestování rodinám s dětmi.

videoCyklohráček
...
video video

Cyklohráček


Osvald Polívka a Prahy

Osvald Polívka - velká osobnost pražské architektury přelomu 19. a 20. století se narodil před stopadesátipěti lety v rakouském Ennsu. Architekturu už ale vystudoval na pražské technice. Pro stavbu svých paláců si ho často vybírali nejbohatší investoři své doby. Tím byla i kdysi slavná pojišťovna Praha. Palác s jejím jménem dodnes v Praze stojí. A díky secesní oblibě nápisů ho můžeme snadno identifikovat. Teď je dům čerstvě po rekonstrukci.

videoOsvald Polívka a Prahy
...
video video

Osvald Polívka a Prahy


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD