Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

85 let Štefánikovy hvězdárny na Petříně

4. května 1929 byla pro veřejnost poprvé zpřístupněna petřínská hvězdárna. Bylo tomu přesně 10 let od smrti Milana Rastislava Štefánika - jehož jméno hvězdárna nese. Observatoř stojí ve výšce 327 m nad mořem. Od 30. let má tři pozorovací kopule. Velké přestavby a modernizace se ale dočkala až v 70. letech.


Trest pro Romana Janouška

Tříletý trest udělil pražský Městský soud podnikateli Romanu Janouškovi. Ten v březnu 2012 srazil autem ženu a od nehody ujel. Policisté mu v dechu naměřili přes 2 promile alkoholu. Rozsudek zatím není pravomocný. Žalobkyně, která pro Janouška navrhovala deset let vězení, se na místě odvolala.


Cyklozdravotníci

Po vzoru Londýna a dalších evropských měst začala i na pražských cyklostezkách i v ulicích centru jezdit zdravotnická cyklohlídka. Nejčastějšími úrazy cyklistů jsou otřesy mozku, pohmožděniny i zlomeniny kostí. A počet zraněných každým rokem roste. Karamboly vyhlášená je například modřanská cyklostezka.


Tajemství pražských dvorků

Dvorek Petrská fara

Lukáš Lipenský je farářem od svatého Petra. Už pět let. Celý rok mu trvalo, než původně zarostlou a neudržovanou plochu, která kdysi byla i nevzhledným veřejným parkem, vypiplal do současné podoby farní zahrady. Teď tam pro farníky uspořádal zabíjačku.


Velvet Havel

Divadlo na Zábradlí vzpomíná na svého nejslavnějšího kulisáka, posléze i dramaturga - Václava Havla. Na jevišti se však neobjeví žádná jeho hra. Nýbrž on sám.


Pod Stalinem bylo živo

Dvacet let se sem nesmělo. Ponuré, prázdné chodby, rezavé potrubí, nepořádek. Rozsáhlý podzemní komplex na pražské Letné - pod dnešním kyvadlem - vznikl skoro před 60 lety - jako součást komunistického pomníku někdejšímu sovětskému vůdci Josifu Stalinovi. 1. května se výjimečně otevřelo veřejnosti.


Slaňování z Nuselského mostu

Opravdu netradiční první máj na Nuselském mostě v Praze. V rámci festivalu Jedličkova ústavu ho historicky poprvé slaňovalo hned několik hendikepovaných, ale i zdravých lidí na vozíku a taky bez něj. Akce, která pokračovala průvodem a několika koncerty, má pomoct sehnat peníze na dostavbu ústavu.


Kostel sv. Petra

Kostel svatého Petra v Petrské čtvrti už leccos pamatuje. Románské období přiznává nejen dvouvěžové západní průčelí, ale třeba i jedna z vnitřních stěn s malbami a typickými okny. Interiér je zcela barokní se spoustou mimořádných prvků. Asi vrcholem je hlavní oltář od známého barokního umělce Václava Vavřince Rainera.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD