Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše
Pražské proměny

Proměny Střeleckého ostrova

Střelecký ostrov prochází revitalizací. Materiál se přivážel i odvážel na lodích. Rekonstrukce ostrova vzbudila před lety velký odpor. Lidé se báli masivního kácení starých stromů, stavby navigačních zdí a celkové sterilizace prostoru. Realizovaný projekt se ale k ostrovu zachoval jinak. Jediným z kritizovaných doplňků tak zůstal výtah. Celý ostrov i s pláží otevře Praha 1 veřejnosti už tento čtvrtek.

videoProměny Střeleckého ostrova
...
video video

Proměny Střeleckého ostrova


Kunratický hrádek obživl

Kunratický hrádek - jediná zřícenina hradu na území hlavního města. Královský gotický hrad nechal vybudovat Václav IV. v roce 1411. O deset let později už z něho zbyly trosky. Dobylo ho husitské vojsko. Zanedbanou památku si vzali před rokem do parády památkáři a krajináři z magistrátu. Revitalizace byla nutná. Díky mostu je teď unikátní zřícenina lépe přístupná, zdi hradního sklepení opravené, prostor vyčištěný od náletových dřevin.

videoKunratický hrádek obživl
...
video video

Kunratický hrádek obživl


Úplatky u Dopravního podniku

Další možné vyvádění peněz z pražského Dopravního podniku. Reportéři ČT zjistili, že firma Brema - dodávající elektronická zařízení do metra - posílá milionové provize na Panenské ostrovy společnosti Mavex. Ta je přitom majetkově propojená s firmou, která patří manželce Jiřího Tomana - bývalého šéfa investic pražského magistrátu.

videoÚplatky u Dopravního podniku
...
video video

Úplatky u Dopravního podniku


Tunel Blanka

Kriminalisté prověřují miliardy, za které vzniká pražský tunel Blanka. Českobudějovická expozitura Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se zabývá podezřením ze dvou trestných činů. V souvislostí s tím zkoumá usnesení rady hlavního města z konce loňského roku. Tehdy radní schválili takzvanou kategorizaci faktur k platbám za stavbu. Pražský primátor řekl, že policie tím kriminalizuje rozhodnutí rady.

videoTunel Blanka
...
video video

Tunel Blanka


Boj proti kácení ve Stromovce

Obyvatelé Letné a Dejvic bojují proti dalšímu kácení v parku Stromovka. Na přelomu roku Správa železniční dopravní cesty porazila desítky stromů na jedné straně železničního náspu, teď na podzim mají přijít na řadu dřeviny na druhé straně. Podle nich je probírka zbytečná, stromy nejsou nemocné, podmáčené a neohrožují provoz vlaků ve směru na Děčín.

videoBoj proti kácení ve Stromovce
...
video video

Boj proti kácení ve Stromovce


Nedokončené školky

Získat místo ve školce? Letošní školní rok už nic nemožného. Městské části zpřísnily pravidla pro přijetí a hlavně dostavěly řadu nových školek. Ve Slivenci na okraji metropole se během posledních let prudce zvýšil počet obyvatel, z vlastního rozpočtu ale radnice na novou školní budovu pro více než stovku dětí ušetřit nemohla, kastrofální nedostatek míst ve školce muselo vyřešit hlavní město. Jenže místo toho, aby se 2. září otevírala, pořád se tu pracuje. Kvůli chybě magistrátních úředníků. Zapomněli totiž včas uvolnit peníze na dostavbu, která bude mít měsíční skluz.

videoNedokončené školky
...
video video

Nedokončené školky


Parníky Vltava a Vyšehrad památkami

Nejen hrad, ale i stroj, nebo konkrétně loď - to všechno se může stát kulturní památkou. Ministerstvo kultury rozhodlo, že se jí stanou dva poslední pražské parníky - Vltava a Vyšehrad. Původní lodě ze čtyřicátých let prošly pečlivou rekonstrukcí a vyplouvat budou i nadále.

videoParníky Vltava a Vyšehrad památkami
...
video video

Parníky Vltava a Vyšehrad památkami


Černomostecká plechárna

V Praze 14 se otevírá nové volnočasové centrum Plechárna. Budují se tam hudební zkušebny i umělecký ateliér a místnost pro setkávání seniorů.

videoČernomostecká plechárna
...
video video

Černomostecká plechárna


Libeňská osada čtvrt roku po povodni

Nejstarší zahrádkářská osada v Praze žije dál. Reportáž Petra Sojky připomene, jak to na místě vypadalo po povodni a jaká situace je tam teď.

videoLibeňská osada čtvrt roku po povodni
...
video video

Libeňská osada čtvrt roku po povodni


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD