Z metropole

27. červenec 2013

26 minut

27. červenec 2013

Obsah dílu

50 let Violy — Peníze na čistírnu odpadních vod — Prasklé potrubí — Parky po povodních — Bezdomovci v MHD — Podpora hazardu — Letní seriál: Památné jinany — Cyklostezka do Klecan — Historický autobus na Orlík — Týnka - poetický klub seniorů Prahy 1

Části dílu

00:41
50 let Violy
    Komu patří jazz - tak se jmenovalo první představení, kterým 22. července 1963 nastartovala svou historii poetická vinárna Viola na Národní třídě. Vpravdě kultovní sálek, kde se od té doby kromě vynikajícího jazzu a poezie světových autorů hraje taky mimořádně kvalitní komorní divadlo.
    06:05
    Peníze na čistírnu odpadních vod
      Pražští radní schválili dlouho odkládanou výstavbu čistírny odpadních vod na Císařské louce v Troji. Práce na stavbě začnou už začátkem příštího roku. Dokončená musí být nejpozději do roku 2017, jinak Praze hrozí od Evropské unie obrovské sankce za překračování norem kvality vypouštěné vody.
      07:44
      Prasklé potrubí
        Opravy pražské kanalizace po červnových záplavách budou stát přes miliardu korun. V podzemí je zničených skoro 10 kilometrů stok. A na rozdíl od velké vody z roku 2002 za to nemůžou rozvodněné řeky, ale bleskové povodně po přívalových deštích.
        08:24
        Parky po povodních
          Obnova pražských parků po červnových povodních bude trvat až dva roky - vyplývá to z odhadů magistrátu. Největší škody způsobily záplavy ve Stromovce - muselo se tam pokácet 120 stromů. Všechny parky v hlavním městě už jsou otevřené - kvůli podmáčené půdě by ale lidé měli být dál opatrní.
          11:43
          Bezdomovci v MHD
            Pražský magistrát chce vykázat bezdomovce z veřejné dopravy. Zřídil speciální tým, který má problém vyřešit.
            13:27
            Podpora hazardu
              Na pražské radnice útočí loterijní lobby. Nulová tolerance hazardu, kterou od příštího roku vyhlásily například Modřany, je v ohrožení, přiznávají někteří zastupitelé. Majitelé heren a kasin lobbují u politiků různými prostředky.
              15:27
              Letní seriál: Památné jinany
                Jinan dvoulaločný neboli Gingko biloba bezesporu patří mezi nejpozoruhodnější dřeviny. Nejen kvůli netypickému vzhledu a léčivým účinkům, ale také kvůli své až neuvěřitelné odolnosti. V Praze rostou hned dva památné jinany.
                17:47
                Cyklostezka do Klecan
                  Středočeské Klecany a Prahu spojuje nová cyklostezka. Stála 6 milionů, je dlouhá necelé dva kilometry. Prodloužením trasy se podařilo propojit centrum hlavního města s územím Středočeského kraje. Další cyklostezky se v následujících dvou letech už stavět nebudou, skončil dotační program.
                  19:28
                  Historický autobus na Orlík
                    Historický autobus Škoda 706 RTO vyjel na trasu z Prahy k Orlické přehradě. Na běžné lince tak čekal na cestující neobyčejný zážitek. Vyzkoušet ho můžou i o dalších pěti sobotách.
                    21:18
                    80 let trojských slonů
                      21:49
                      Týnka - poetický klub seniorů Prahy 1
                        Recitační klub Týnka se schází každou středu odpoledne pod vedením umělecké vedoucí Dagmar Hyklové. Členky recitují renomované autory i svou poezii. Na programu zatím posledního vystoupení Týnky ve Viole byla milostná poezie.
                        Přehrát celé video
                        Stopáž26 minut
                        Další díl
                        3. srpen 2013

                        Přehled dílů

                        Stopáž26 minut

                        Z metropole Speciál

                        Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

                        Premiéra pátek 24. 12. 2021 na ČT24
                        Stopáž26 minut

                        28. prosinec 2019

                        Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

                        Premiéra sobota 28. 12. 2019 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        Z metropole Speciál

                        Nový Svět

                        Premiéra čtvrtek 26. 12. 2019 na ČT24
                        Stopáž26 minut

                        21. prosinec 2019

                        Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

                        Premiéra sobota 21. 12. 2019 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        14. prosinec 2019

                        Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

                        Premiéra sobota 14. 12. 2019 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        7. prosinec 2019

                        Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

                        Premiéra sobota 7. 12. 2019 na ČT1

                        Napište nám