Z metropole

27. červenec 2013

26 minut

27. červenec 2013

Obsah dílu

50 let Violy — Peníze na čistírnu odpadních vod — Prasklé potrubí — Parky po povodních — Bezdomovci v MHD — Podpora hazardu — Letní seriál: Památné jinany — Cyklostezka do Klecan — Historický autobus na Orlík — Týnka - poetický klub seniorů Prahy 1

Části dílu

00:41
50 let Violy
  Komu patří jazz - tak se jmenovalo první představení, kterým 22. července 1963 nastartovala svou historii poetická vinárna Viola na Národní třídě. Vpravdě kultovní sálek, kde se od té doby kromě vynikajícího jazzu a poezie světových autorů hraje taky mimořádně kvalitní komorní divadlo.
  06:05
  Peníze na čistírnu odpadních vod
   Pražští radní schválili dlouho odkládanou výstavbu čistírny odpadních vod na Císařské louce v Troji. Práce na stavbě začnou už začátkem příštího roku. Dokončená musí být nejpozději do roku 2017, jinak Praze hrozí od Evropské unie obrovské sankce za překračování norem kvality vypouštěné vody.
   07:44
   Prasklé potrubí
    Opravy pražské kanalizace po červnových záplavách budou stát přes miliardu korun. V podzemí je zničených skoro 10 kilometrů stok. A na rozdíl od velké vody z roku 2002 za to nemůžou rozvodněné řeky, ale bleskové povodně po přívalových deštích.
    08:24
    Parky po povodních
     Obnova pražských parků po červnových povodních bude trvat až dva roky - vyplývá to z odhadů magistrátu. Největší škody způsobily záplavy ve Stromovce - muselo se tam pokácet 120 stromů. Všechny parky v hlavním městě už jsou otevřené - kvůli podmáčené půdě by ale lidé měli být dál opatrní.
     11:43
     Bezdomovci v MHD
      Pražský magistrát chce vykázat bezdomovce z veřejné dopravy. Zřídil speciální tým, který má problém vyřešit.
      13:27
      Podpora hazardu
       Na pražské radnice útočí loterijní lobby. Nulová tolerance hazardu, kterou od příštího roku vyhlásily například Modřany, je v ohrožení, přiznávají někteří zastupitelé. Majitelé heren a kasin lobbují u politiků různými prostředky.
       15:27
       Letní seriál: Památné jinany
        Jinan dvoulaločný neboli Gingko biloba bezesporu patří mezi nejpozoruhodnější dřeviny. Nejen kvůli netypickému vzhledu a léčivým účinkům, ale také kvůli své až neuvěřitelné odolnosti. V Praze rostou hned dva památné jinany.
        17:47
        Cyklostezka do Klecan
         Středočeské Klecany a Prahu spojuje nová cyklostezka. Stála 6 milionů, je dlouhá necelé dva kilometry. Prodloužením trasy se podařilo propojit centrum hlavního města s územím Středočeského kraje. Další cyklostezky se v následujících dvou letech už stavět nebudou, skončil dotační program.
         19:28
         Historický autobus na Orlík
          Historický autobus Škoda 706 RTO vyjel na trasu z Prahy k Orlické přehradě. Na běžné lince tak čekal na cestující neobyčejný zážitek. Vyzkoušet ho můžou i o dalších pěti sobotách.
          21:18
          80 let trojských slonů
           21:49
           Týnka - poetický klub seniorů Prahy 1
            Recitační klub Týnka se schází každou středu odpoledne pod vedením umělecké vedoucí Dagmar Hyklové. Členky recitují renomované autory i svou poezii. Na programu zatím posledního vystoupení Týnky ve Viole byla milostná poezie.
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            3. srpen 2013

            Přehled dílů

            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

            Premiéra pátek 24. 12. 2021 na ČT24
            Stopáž26 minut

            28. prosinec 2019

            Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

            Premiéra sobota 28. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Nový Svět

            Premiéra čtvrtek 26. 12. 2019 na ČT24
            Stopáž26 minut

            21. prosinec 2019

            Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

            Premiéra sobota 21. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            14. prosinec 2019

            Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

            Premiéra sobota 14. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            7. prosinec 2019

            Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

            Premiéra sobota 7. 12. 2019 na ČT1

            Napište nám