Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše

Život a smrt Jana Nepomuckého

20. března uplyne 620 let od velmi dramatické pražské události. Tehdy totiž po celodenním mučení skončil ve vltavských vlnách Jan Nepomucký, blízký spolupracovník tehdejšího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Později se kolem Jana Nepomuckého vytvoří kult a Čechy doslova zaplaví nejrůznější sochy tohoto uctívaného muže.


Černá stavba v Modřanech

Developer bytových domů v Modřanech na hranici s městskou částí Libuš si proti sobě poštval tisíce obyvatel. Přestože Magistrát společnosti Central Group zrušil stavební povolení, ta staví dál a podle stavebního úřadu načerno. Míra arogance developera dosáhla podle starousedlíků vrcholu.


Nové ceny za stanoviště taxi

Více než 10 let pražští taxikáři platili za tzv. štafly jednotnou cenu 1000 korun ročně. Teď se ukazuje, že šlo o podhodnocený nájem. Magistrát změnil pravidla a místo takzvaných losovaček vybírá nové nájemce obálkovou metedou, kdo dá víc. A nabídky taxikářských společností překonaly očekávání. Za místa v centru města jsou ochotné zaplatit stonásobek původní ceny.


Lumbeho vila

Lumbeho vila u Jeleního příkopu - nové bydliště prezidenta Zemana a jeho rodiny. Pozdně klasicistní dům v těsné blízkosti Hradu ho oslovil hlavně zasazením do přírody.


Dražba Muchovy skici

4 miliony korun – částka, za kterou se v Praze vydražila studie ke slavnému cyklu Slovanská epopej Alfonse Muchy. Na tuzemské dražbě je to za dílo tohoto světoznámého malíře dosavadní rekord. Obraz byl od třicátých let v české soukromé sbírce a ještě nebyl nikde vystaven.


Povolená Zakázanka

Zakázanka - půlkilometrová propojovací cesta mezi spodní a horní částí trojské zoologické zahrady je po dlouhé době oficiálně přístupná. Cesta poskytuje zajímavé pohledy na Prahu, ale pochopitelně i na některé výběhy.


Výstava grafické školy

Nestává se běžně, že průmyslovka dostane nabídku veřejně vystavovat práce studentů. Výtvarné škole Náhorní z Kobylis se teď podařilo obsadit prostor chodeb v Senátu. Putovaly tam desítky děl: kresby, plastiky, grafický design, propagační dekorace jako poutače a figuríny, prostě všechno, co se na škole učí.


Jan Nepomucký - sochy, kaple, kostely

Na závěr Metropole se znovu vracíme ke svatému Janu Nepomuckému. Kromě slavné sochy na Karlově mostě je totiž v Praze ohromné množství dalších soch, kaplí a kostelů, které českého světce zobrazují nebo připomínají.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST