8. prosinec 2012

Obsah dílu

Luxusní proluky — Boj s investorem OC Lužiny — Rušení ZŠ Grafická — Dětská chemická laboratoř v NTM — Porodní sál pro gorilu v zoo — Josef Kainar v divadle — Max Urban a Barrandovské terasy — Ranní adventní bohoslužby

Části dílu

00:39
Luxusní proluky
  Luxusní proluky, tedy místa, kde nestojí domy třeba desítky let a stát by měly. Často mimořádně lukrativní adresy, kde by jakákoliv nemovitost vydělala majiteli obrovské peníze. Přehled takových míst v v hlavním městě v reportáži Petra Sojky.
  08:21
  Boj s investorem OC Lužiny
   Na potřebě opravit zchátralý obchodní dům na sídlišti Lužiny se shodnou všichni starousedlíci. Za jakých podmínek to společnost, jejíž spolumajitelkou je žena bývalého šéfa ČEZu Lenka Romanová, provede, se jim ale vůbec nezamlouvá a proti chystané rekonstrukci protestuje několik občanských sdružení.
   09:55
   Rušení ZŠ Grafická
    Praha 5 se po roce chystá ve vší tichosti zlikvidovat v pořadí už druhou školu pro sociálně znevýhodněné děti. Rodiče i učitelský sbor ze Základní školy Grafická se už pustili do boje za její záchranu.
    12:01
    Dětská chemická laboratoř v NTM
     Zpopularizovat chemii především mezi dětmi z prvního stupně základních škol - to má za cíl projekt Dětské laboratoře, který otevřeli v Národním technickém muzeu v Praze. Časy, kdy pokusy dělá jen sám učitel, alespoň tady pominuly. V laboratoři "Abrakadabra" si žáci pod odborným dohledem mohou všechno vlastnoručně vyzkoušet.
     13:47
     Porodní sál pro gorilu v zoo
      V pražské zoo každým dnem porodí nejstarší gorila tamního chovu. Kamba - které je přes 40 let - přivedla před pěti lety na svět mrtvé mládě. Zahrada teď vybudovala přímo v pavilonu improvizovaný porodní sál. Podmínky v něm přirovnávají ošetřovatelé k polní nemocnici.
      15:31
      Meda Mládková má metál
       16:05
       Josef Kainar v divadle
        Básně a písně Josefa Kainara uvádějí v Divadle v Dlouhé. Připravili představení nazvané Kabaret Kainar. Během něho ale nehodnotí některé problematické chvíle jeho života spojené s komunistickou minulostí. Naopak - připomínají to nejlepší z jeho tvorby.
        17:45
        Max Urban a Barrandovské terasy
         Max Urban by letos oslavil hned několik významných výročí. Před 130 lety se narodil. A je to rovných 100 let, kdy spolu se svou ženou, populární herečkou Annou Sedláčkovou založil filmovou společnost ASUM. Max Urban byl ale člověk vpravdě renesančního záběru - byl autorem architektonického řešení vyhlídkové restaurace na Barrandově, známých Barrandovských teras. Tato výletní restaurace Václava a Miloše Havlových bývala za První republiky ohromně populární. Nedělní výlety tu zakončovaly tisíce Pražanů.
         22:37
         Upoutávka na Dvorky
          23:09
          Ranní adventní bohoslužby
           Zpěvem staročeských rorátů se po celý advent brzy ráno rozeznívá katedrála svatého Víta. Starobylé mariánské bohoslužby tu slouží taky kardinál Dominik Duka. Každodenní ranní bohoslužby mají právě na Pražském hradě svoje kořeny - sahají až do doby Karla IV. On na ně získal pro české země svolení papeže. A teprve z Čech se později rozšířily do dalších evropských zemí.
           24:57
           Pozvánky
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            15. prosinec 2012

            Napište nám