Dnešní témata: Antropologický depozitář; Zlatá bula sicilská zpřístupněna veřejnosti; Nechtěný bus Drop In; Boj o šéfku PIS

Obsah dílu

Přehrát vše

Antropologický depozitář

Sbírka, kterou disponuje antropologický depozitář Národního muzea v Horních Počernicích, je jednou z největších v Evropě. Je tam uloženo 25 tisíc kosterních ostatků našich předků. Vědci se snaží přijít třeba na to, proč se od 13. století lidem začala lebka zplošťovat a současné populaci se z nevysvětlitelných důvodů opět prodlužuje.


Zlatá bula sicilská vystavena

Zlatá bula sicilská slaví 800 let od svého vydání. Výjimečný dokument naší státnosti, který českým králům zaručoval dědičný titul, je od čtvrtka do neděle vystaven pro veřejnost v Národním archivu na Chodovci.


Nové smlouvy s Veolií

Hlavní město řeší, jak přiškrtit tučné zisky Pražským vodovodům a kanalizacím, jejichž vlastníkem je francouzská společnost Veolia. Smlouvu na provoz vodárenské infrastruktury platnou do roku 2028, která vodovodům a kanalalizacím vynáší přes 600 milionů ročně, podle právníků vypovědět nelze, radní se ale příští rok přesto chystají vliv Veolie oslabit.


Bydliště Praha

Sběratel sirek a zápalek

Jiří Kajzner sbírá sirky a zápalky. K největším pokladům jeho sbírky patří sirky staré až 150 let, které obsahují smrtonosný bílý fosfor a síru – oblíbené látky travičů. Sirky a zápalky má v panelákovém bytě i na chalupě. Jiří Kajzner je jedním z deseti největších sběratelů zápalek, tedy kumixafistů v Česku. Koníčku se věnuje od svých 12 ti let.


Theodor Pištěk vystavuje

Akademický malíři Theodor Pištěk si jako jediný Čech za své filmové kostýmy odnesl prestižní cenu Oscar. Zároveň ve svých obrazech zpodobnil svět automobilových závodů. Národní galerie v Praze připravila k jeho osmdesátinám dosud největší přehlídku jeho prací.


Zahradničení po česku

Počet lidí, kteří propadli fenoménu zahradničení, v Česku roste. Podle odhadů hobbymarketů a zahradnictví mají alespoň truhlík za oknem už téměř 4 miliony lidí - tedy asi o půl milionu víc, než loni. Nejvíc zahradničí lidi z Prahy.


Zakladatelka chráněných území v Praze

V letním seriálu představil pořad Z metropole 13 mimořádných přírodních lokalit v Praze. Rezervací a přírodních památek je ale na území Prahy 90. Jejich prosazování byl často nelítostný boj. Zvlášť v sedmdesátých letech. Jednou z bojovnic byla a je paní docentka Jarmila Kubíková. Ta nastoupila do tehdy nového pražského střediska památkové péče a ochrany přírody přesně před čtyřiceti lety.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST