Brazilská ambasáda; Marina Holešovice; Boj za ředitelku školky; Prvomájové oslavy; Veteráni Pražského povstání; Příběh zvonů; Zaměstnanecké lázně Elektrických podniků; Albrechtův vrch; Papoušek Bertík

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Brazilská ambasáda

Letos to už je 45 let, co na novobarokním zámečku v Troji vlaje vlajka Brazílie - nachází se tam rezidence ambasadora. Brazilie si tuhle krásnou vilu s venkovním bazénem zasazenou ve svahu, z níž je krásný pohled na Prahu a řeku, pronajala od diplomatického servisu v roce 1967. Úřad brazilského velvyslanectví sídlí od roku 2004 v centru Prahy v šlechtickém paláci v Panské ulici.


Boj za ředitelku školky

Většina městských částí vypsala na základě novely školského zákona konkurzy na posty ředitelů základních a mateřských škol, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Zatímco ale třeba Praha 8 vybírá nové ředitele jen tam, kde jsou na ředitele stížnosti, Praha 5 výběrová řízení zorganizovala plošně. Do konkurzu se dostala i školka v Lohniského ulici na Barrandově, které současná ředitelka šéfuje už 14 let. Školka patří do řetězce takzvaných zdravých školek a sbírá jedno ocenění za druhým i kvůli integraci postižených dětí. Rodiče proto nechápou, jak školská komise mohla doporučit radním jinou kandidátku na post ředitelky. Mají podezření, že chystaná výměna byla zmanipulovaná a začali se bránit petici.


Veteráni Pražského povstání

Dnes je to 67 let, kdy Praha povstala proti německému pokusu udělat z města poslední pevnost. Na události z konce 2. světové války vzpomínali ve čtvrtek pamětníci na ministerstvu obrany.


Příběh zvonů

Po šestadevadesáti letech se katedrála svatého Víta rozezní už příští týden všemi sedmi zvony. Tři prázdná místa po těch, které za světových válek skončily v tavbě, zaplní nové odlitky. A těm v chrámu požehnal kardinál Dominik Duka stylově - na Den zvoníků.


Albrechtův vrch ve Stodůlkách

Na nenápadné zahrádce ve Stodůlkách žijí slepice a hned vedle nich králíci. Pan Milan Špirakus spolu s manželkou udržují šedesátiletou rodinnou tradici malého hospodářství, přestože jejich kdysi venkovský domek už dávno pohltila Praha. Seno pro králíky si Špirakusovi sečou na louce pod Albrechtovým vrchem. Hospodáři tak spolukultivují městský pozemek. Území je součástí přírodní rezervace Prokopské údolí a svůj název Albrechtův vrch získalo po svém dávném obyvateli.


Bydliště Praha

Papoušek Bertík

V rubrice bydliště Praha vám představujeme zajímavé osobnosti a tentokrát tomu nebude jinak. Bertík je skutečně nevídaná osobnost, i když je to pták. Tenhle modrý krasavec, který patří k druhu Alexandrů, uletěl neznámému chovateli a teď raději spí v korunách stromů u Vltavy a dává přednost svobodě před pobytem za mřížemi voliéry. Zabydlel se v Troji, kde mají rezidence diplomaté a vily mediálně známí i neznámí lidé.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST