100 let budovy Magistrátu; Narkomani z centra; Poplatky z hotelů; Problémy pražských cyklostezek; Velká jarní cyklojízda; Letecký simulátor pro veřejnost; Dračí lodě; Pravěké sídliště v Dolních Břežanech

Obsah dílu

Přehrát vše

100 let budovy Magistrátu

Budova Nové radnice na Mariánském náměstí stojí rovných 100 let. Reportáž Petra Sojky nabízí i netradiční pohledy na tento objekt - s kamerou se dostal například až na samotný vrchol stavby. Budova Nové radnice sloužila od počátku řadovému úřednictvu. V sídlo primátora, radních a zastupitelů se proměnila teprve na sklonku 40. let.


Narkomani z centra

Sananim a Drop In - dvě největší neziskové organizace, které v Praze nabízejí drogově závislým pomoc - musejí odejít ze svých hlavních center. Radní Prahy 1 a 5 tak reagují na stížnosti lidí. Podle Magistrátu tím ale městské části problém jen vytěsní do jiných lokalit.


Poplatky z hotelů

Praha 1, na jejímž území je největší koncentrace hotelů, si nárokuje výnos z ubytovacího poplatku. Ten totiž dosud končí v městské kase, což radní považují za nespravedlivé a požadují změnu vyhlášky.


Problémy pražských cyklostezek

Cyklodoprava v Praze stagnuje. Pro letošní rok našlo město na výstavbu nových tras jen osm milionů korun - a to nestačí. Magistrátní komise pro cyklistickou dopravu chce ještě získat další peníze. Reportáž Jitky Szászové přibližuje problématická místa pro cyklisty v hlavním městě.


Velká jarní cyklojízda

Cyklistika nejenom jako zábava nebo sport, ale i jako každodenní doprava třeba do práce nebo do školy - tak se ji snažila ve čtvrtek představit Velká jarní cyklojízda. 5000 kolařů se sešlo na startu na náměstí Jiřího z Poděbrad. Před půl sedmou vyrazili na jízdu městem, která neměla blokovat provoz aut, ale ukázat, že kolo je v metropoli rovnocenný dopravní prostředek.


Letecký simulátor pro veřejnost

V Praze se otevřel další letecký simulátor pro veřejnost. Naučit se pilotovat velké dopravní letadlo nebo si jen zkusit náročnost vzletu a přistání láká stále víc lidí. Trenažér, který je věrnou kopií Airbusu 320, funguje v kamenném obchodě v centru města.


Dračí lodě

Příznivci dračích lodí z celé republiky se setkali, aby společně přivítali letní sezonu na Vltavě. Akci pořádal už podruhé dívčí klub Tragédky a Pražský klub dračích lodí. Na jednom z vltavských břehů se týmy utkaly v přátelském závodu.


Pravěké sídliště v Dolních Břežanech

Archeologové v Dolních Břežanech našli pravěké sídliště - rozkládá se na místech, kde bude brzy stát nejvýkonnější laser světa - zvaný ELI. Nejstarší nálezy pocházejí z doby kamenné a jsou staré zhruba 6 tisíc let.


Románské podzemí

Unikátní románské podzemí je ukryté pod asfaltovým chodníkem u domu, který vyrostl naproti 100 let staré budově Nové radnice o něco později. Památkářům se tehdy podařilo zachránit jedno a půl patra románského domu. Unikát je ukrytý pod asfaltovým chodníkem, aniž turisti a Pražané tuší, po čem šlapou. Rozlehlé románské podzemí z 12. století by Magistrát rád zpřístupnil. Na to ale zatím chybí peníze.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST