26 minut

10. březen 2012

Obsah dílu

Klasická kina povstala — Emil Holub — Kolotoč na Letné — Kniha o historii pražských kin

Části dílu

00:40
Klasická kina povstala
  Klasická kina jdou do boje s multiplexy. Hned několik jich znovu začne promítat. Reportáž Petra Sojky mapuje historii kin v Praze, mj. na Václavském náměstí, a přibližuje současné snahy některá kina zachránit nebo obnovit.
  07:12
  Žižkovské nádraží znovu památkou
   07:43
   Kongresové centrum na prodej
    09:38
    Konec nočního metra
     11:25
     Golf znovu hrozí Klánovicím
      11:48
      Starosta Prahy 2 rezignoval
       12:06
       Taxikáři chtějí minimální ceny
        12:28
        Emil Holub
         Slavný cestovatel Emil Holub vyrazil poprvé z Prahy do Afriky před 140 lety. Tento cestovatel přitom do rubriky o zajímavých lidech z Prahy skoro ani nepatří. Strávil ve svém krátkém životě víc času v Africe a dost možná i ve Vídni a ve východočeských Holicích, kde se 7. října 1847 narodil.
         Emil Holub na své africké cestě prozkoumal dnešní Jihoafrickou republiku, Botswanu a částečně i Zimbabwe a Zambii. Doktor Holub chtěl především objevovat neznámé končiny, ale nakonec se spokojil se sbíráním etnografického materiálu a také nejrůznějších přírodnin. Jimi pak zásobil muzea po celé Evropě.
         16:27
         Hurá na chaty
          18:14
          Matějská pouť začala
           18:40
           Kolotoč na Letné
            Na opravu nejstaršího dochovaného kolotoče na světě chybějí peníze.
            Jde o kolotoč na Letné, který vozil děti i dospělé až do 90. let 20. století. Národní technické muzeum, které má kolotoč od roku 2005 ve své správě, peníze na opravu nemá. A městská část Praha 7 mu nepomůže.
            21:57
            Kniha o historii pražských kin
             Knihu Zaniklý svět pražských stříbrných pláten dali dohromady bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi. Její cesta na pulty knihkupectví trvala i kvůli zákazu komunistického nakladatelství bez mála půl století. Bratři Čvančarovi si knihou splnili sen, sami pocházejí z filmařské rodiny a odkojeni jsou bijáky domácí i zahraniční produkce. Jejich otec a strýc provozovali od první světové války nejen na rodném Žižkově, ale i v okolí Prahy několik biografů a také půjčovnu filmů. Vedle toho vlastnili i filmový archiv, který obsahoval skutečné skvosty.
             24:08
             Pozvánky na víkend
              Přehrát celé video
              Stopáž26 minut
              Další díl
              17. březen 2012

              Napište nám