Britské velvyslanectví v Praze; Metro má problémy s vagony; Nákladové nádraží Žižkov; Palác Svět; Radioaktivní váleček v Podolí; 100 let vysočanské radnice; 80 let Zoo Praha; Město jinak a Velká podzimní cyklojízda; Pražský maják na Vltavě; Lichtenštejnský palác; Oprava sochy Jana Žižky na Vítkově

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Britské velvyslanectví v Praze

Britské velvyslanectví se nachází v Thunovském paláci na Malé Straně. Výstavní dům na místě Thunovského paláce stával už v období gotiky. Z něj se dochovalo jen základové zdivo, z konce 16. století však pocházejí viditelné části domu. Chloubou velvyslanectví je renesanční sál, v němž se ještě donedávna konaly tiskové konference. Paláci obklopenému zahradou dal název Thunovský až salcburský arcibiskup Osvald Thun. Thunové palác získali po bitvě na Bílé hoře a vlastnili ho skoro 270 let. Na konci 18. století, kdy palác obýval Jan Josef František Thun, své sídlo proměnil v jeden z předních pražských salonů, kde se scházely významné osobnosti kulturního a společenského života. Velká Británie otevřela svůj zastupitelský úřad v Československu v roce 1919.


Metro má problémy s vagony

U nových souprav pražského metra, dodaných firmou Siemens, se ve velkém objevují praskliny v podvozcích. Při kontrole jich technici napočítali 41 - a některé i větší než 10 centimetrů. Dopravní podnik všechny poškozené vagony odstavil a čeká, až výrobce zjistí, proč podvozky praskají, a až je opraví.


Nákladové nádraží Žižkov

O osud Nákladového nádraží Žižkov, na které si brousí zuby developeři a na místě stávajících funkcionalistických objektů by rádi postavili obchodně administrativní budovy a byty, se začalo zajímat také ministerstvo dopravy. Zůstává ale jen u zájmu, přestože iniciovalo schůzku se zástupci radnice Prahy 3 a občanskými sdruženími, nepředstavilo žádný nový plán, jak nádraží využít. Veřejně nepodpořilo ani jeho památkovou ochranu, o níž usiluje ministerstvo kultury.


Palác Svět

Městská část Praha 8 podala návrh na likvidaci společnosti, která vlastní Palác Svět v Libni. Ten se stal známý díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi - jenže už léta chátrá. Zástupce vlastníka - italský podnikatel Antonio Crispino se slibovanou opravou vůbec nezačal - říká, že na ni nemá peníze.


Radioaktivní váleček v Podolí

Silně radioaktivní malý kovový váleček vykopali ve čtvrtek specialisti na dětském hřišti v pražském Podolí. Byl asi 10 centimetrů pod zemí. Teď se bude zjišťovat, jak dlouho tam mohl být, a kdo ho tam zakopal. Radioaktivitu na hřišti naměřil otec hrajícího si dítěte. Měl totiž speciální hodinky s dozimetrem.


Stalo se před časem

100 let vysočanské radnice

Přesně před sto lety vyrostla v tehdy velmi mladém městě, ve Vysočanech, současná budova radnice. Hned od počátku to ale neměla vůbec jednoduché. Dlouho hledali zdejší radní vhodné místo. Příliš se jim to ale nepodařilo. Radnici nejen že chybí a vždycky chybělo důstojné předpolí, brzy po zahájení stavby se zjistilo, že chybí i důležité pozemky nalevo od centrální osy. Vysočanská radnice působila celých 91 let jaksi nedostavěně. Zkrácená budova míjela původně zamýšlené dispozice a zakončena byla až nedůstojně prázdnou štítovou stěnou bez oken. K dostavbě do současné podoby došlo ve Vysočanech před devíti lety.


80 let Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada slavila. Je to přesně 80 let, co se poprvé otevřela veřejnosti. A padl při tom letošní návštěvnický rekord. Do zoo přišlo přes 17 a půl tisíce lidí.


Město jinak a Velká podzimní cyklojízda

Město jinak zažívali už pošesté obyvatelé Prahy. Na řadě míst se uzavřely ulice pro auta a pěší návštěvníci i cyklisté na nich mohli navštěvovat koncerty, výstavy a netradiční jarmarky. Během akce se konala i Velká podzimní cyklojízda.


Pražský maják na Vltavě

Praha má svůj první maják. Nový navigační bod pro lodě na Vltavě vyrostl na Libeňském ostrově. Na vlastní náklady ho tam postavili nadšenci z Klubu vodních motoristů.


Lichtenštejnský palác

Úplně poprvé se veřejnosti otevřel Lichtenštejnský palác na pražské Kampě - symbolicky v den české státnosti. Lidé mohli nahlédnout do tradičních reprezentačních prostor. Barokní budova z konce 17. století se v současnosti využívá hlavně k významným jednáním nebo oficiálním večeřím.


Oprava sochy Jana Žižky na Vítkově

Restaurátoři tento týden ukončili práce na obnově jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově. Po dvou letech se tak jeden z největších jezdeckých monumentů na světě zbavil ochranné plachty a lešení. Odborníci kromě jiného vyměnili všechny šrouby a přidali nové výztuže do těla koně.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST