Mexická ambasáda v novém; Nový úsek Štěrboholské radiály; Nepřístupný magistrát; Šance pro Bulovku? ; Ozbrojené přepadení v jedoucí tramvaji; Brutální útok na děti; Vozíčkem do školy; Kruhy v obilí; Dánové hrají nedánskou hru

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Mexická ambasáda

Velvyslanecký úřad Mexické federativní republiky se nachází v samém centru Prahy. Jednopatrový dům v ulici v Jirchářích si mexický stát pronajímá a diplomaté sem přesídlili z Tróje v roce 2008. V nájmu má Mexiko i rezidenci ambasadora, neobarokní vilu postavenou na počátku 20. století v dnes diplomatické čtvrti v Bubenči, v Praze 6 v ulici Na Zátorce.


Nový úsek Štěrboholské radiály

Nový asi kilometrový úsek Štěrboholské radiály u Lanového mostu v Praze je v provozu - za miliardu a dvě stě milionů korun. S přestavbou silnice navazující na Jižní spojku se začalo na podzim roku 2009. Smyslem je výrazně odlehčit dopravě. Nový úsek místo dvou nabízí tři pruhy - a to každým směrem. Ve stávající trase - takzvaném tobogánu - povede doprava směrem do centra, po nové části pojedou řidiči opačným směrem.


Konec volného přístupu na Magistrát?

Ztížený přístup k voleným zástupcům zřejmě budou mít Pražané. Část radních hlavního města chce Magistrát uzavřít. Dvanáct let je úřad úplně otevřený a dá se po něm pohybovat prakticky bez omezení. To by se ale už brzy mělo změnit. Po 12 letech se mají ke vchodům opět vrátit turnikety.


Budoucnost nemocnice Na Bulovce

Převratné plány má hlavní město se známou nemocnicí Na Bulovce. Ta má ztratit postavení nemocnice fakultní a do roka má její správu Praha převzít od Ministerstva zdravotnictví. Jenže ani u toho nemá zůstat. Vedení metropole do ní chce přivést soukromého investora - zatím se mluví o rovnoprávném partnerství. Jenže třeba ČSSD varuje, že skutečným záměrem je 4. největší nemocnici v Praze zprivatizovat.


Napadení v tramvaji

Vůbec poprvé se v Praze odehrálo ozbrojené přepadení uvnitř jedoucí tramvaje. Tři útočníci v ní pistolí vyhrožovali dvěma mladíkům a okradli je. Policie má záběry pachatelů z několika průmyslových kamer, ne ale přímo z tramvaje. Ty jimi zatím vybavené nejsou.


Pel-mel zajímavostí

Plošina pro žáka školy

Základní škola v ulici Mezi Školami v pražských Stodůlkách je nově vybavená plošinou pro vozíčkáře. Žáci a učitelé uspořádali sbírku na koupi speciální plošiny pro ochrnutého dvanáctiletého Martina. Ten díky bezbariérovému přístupu teď nemusí přestupovat na Jedličkův ústav.


Kruhy u Horních Počernic

Na satelitních snímcích části Horních Počernic je jasně patrné, že jen pár metrů od hradecké dálnice jsou v polích dva geometricky přesné kruhy. Kdo, kdy a proč je vytvořil? Odpověď nabídne reportáž Petra Sojky.
Na tomto místě jen stručně napovíme - jde o hygienická pásma kolem artézských studní. Oblast má navíc i netradiční obyvatele - dva bezdomovce.


Dánové hráli v Praze kostky

Dánové si v Praze uspořádali čtyřdenní šampionát ve hře v kostky, kterou nazývají balut. Dorazilo jich na něj celkem 260, a to ze všech míst ve světě, kde momentálně žijí. Berou to nejen jako příležitost zahrát si vrhcáby podle vlastních pravidel, ale taky jako možnost vidět se s krajany a přáteli.


Letní seriál: Jehněčí na majoránce

Další díl letního seriálu o pražských kulinářských specialitách. Jehněčí na majoránce - pochoutka z masa, které se teď v restauracích podává jako delikatesa, je přitom starým a jednoduchým receptem našich babiček. Konkrétně tento recept našla v kuchařce své babičky paní Jaroslava Kadlasová, která už v našem seriálu jeden recept měla - na špekové knedlíky.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST