Před 130 lety vyhořelo Národní divadlo; Problémy s pozemkem školky; Stěhování radnice Prahy 4

Obsah dílu

Přehrát vše
Ve stínu sv. Víta

Stříkačka a požár Národního divadla

12. srpna uplyne 130 let od požáru, který zničil tehdy nové české Národní divadlo. Dodnes je požár opředen mnoha záhadami a tajemstvími.
K obřímu ohni dorazilo 12. srpna roku 1881 12 hasičů s jednou stříkačkou a jednou voznicí, teprve později přijíždějí posily. Samozřejmě bez výsuvných žebříků a další současné techniky. Zachránit divadlo ale nebylo v lidských silách. Reportáž Petra Sojky se věnuje mj. i příběhu parní stříkačky, která se účastnila pokusu požár uhasit, a která je nyní v Národním technickém muzeu.


Problémy s pozemkem školky

Ve středu měli Pražané poslední možnost podat námitky k celoměstsky významným změnám pro nový územní plán. Vedle klíčových změn jako je třeba rozšíření Ďáblické skládky, se ale magistrát zabývá i zcela lokálními problémy, například budoucím využitím pozemku pod bývalou školkou v Praze 10 na Bohdalci. Školka už je 7 let zavřená, rodiče dětí si ale letos v červnu na Vršovické radnici vymohli její znovuotevření. Míst ve školkách je totiž zoufale málo. Městská část školku po rekonstrukci v roce 2012 sice otevře, nikdo z rodičů ale nechápe, proč radní podali návrh na změnu využití pozemku z veřejného vybavení na smíšenou plochu, tak aby se tu v budoucnu mohlo cokoliv stavět.


Na cizím území

Ruská ambasáda

Další díl seriálu o budovách zastupitelských úřadů tentokrát představuje sídlo Velvyslanectví Ruské federace v Praze. Ambasáda sídlí v paláci, který postavil v Bubenči Bedřich Petschek v polovině 20. let 20. století. Sovětský svaz dostal palác darem jako výraz poděkování za osvobození Československa na základě dekretu, který prezident Edvard Beneš vydal v červnu 1945. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 tento majetek přešel do vlastnictví Ruské federace. Od 70. let, kdy vedle Petschkovy vily vyrostl objekt pro ruskou administrativu, slouží historická budova výhradně k reprezentačním účelům.


Pel-mel zajímavostí

Stěhování radnice Prahy 4

Praha 4 se 130 tisíci obyvatel mění radnici. 1. srpna vypukla akce "kulový blesk". Přes 300 úředníků se musí během srpna přestěhovat z Nuslí na Pankrác k metru Budějovická, do zrekonstruované budovy někdejší polikliniky. Ta před několika měsíci přesídlila do sousedního objektu a s novou radnicí bude sdílet společnou recepci.


Z bezdomovců se stala rodina

Mezi pražskými ženami bez domova přibývá těhotných. Díky dítěti se ale mnohé z nich dokážou dostat z ulice. Reportáž Kamily Štichové se zabývá příběhem Jarmily, která se před 12 lety nepohodla doma a chtěla zkusit nový život v Praze. Moc úspěšná nebyla, střídala ubytovny se životem na ulici. Tam taky potkala budoucího manžela. Před třemi lety se oba objevili na lodi Hermes. A ukázalo se, že Jarmila je těhotná. Rodiče malé Petry šli nejdřív do azylového domu a loni získali sociální byt.


Plánovaný zoopark u Milíčovského lesa

Děti z největšího pražského sídliště budou moci poznávat domácí a divoká zvířata, o kterých zatím jen slyšely nebo je znají z knížek. Za paneláky u Milíčovského lesa totiž hodlá radnice Prahy 11 společně se sdružením Tarouca postavit speciální zoopark. V mini zoo by se mělo ustájit i stádo ovcí a koz, které se na Jižním městě už několik let stará o údržbu zeleně a stalo se místní atrakcí. Opoziční zastupitelé jsou ale zásadně proti zooparku, pro který už městská část poskytla pozemek a uvolnila 3 miliony korun. Peníze podle nich měly jít na sociální účely, třeba klubu vozíčkářů, jenž má kvůli zkráceným státním dotacím existenční problémy.


Festival Lávka River Stage

Balet, opera i pouliční divadlo se představí na vodní scéně přímo pod Karlovým mostem. Festival s názvem Lávka River Stage pořádá již podruhé pražský Klub Lávka. Na jednom pódiu se sejdou pěvci ze Státní opery třeba se studenty Taneční konzervatoře. Pro většinu z nich jde o zcela novou zkušenost. Festival probíhá do konce srpna.


Letní seriál - Uhlířina

Další díl letního seriálu o starých pražských receptech. Ten na Uhlířinu poslal do soutěže Jak chutná Praha Michal Balák. Pokrm, se kterým se probojoval do finálové dvacítky, si zamiloval už v dětství, u své babičky. Šlo o jídlo chudých - ingredience na uhlířinu byly levné.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST