Národní dům v Karlíně slaví 100 let; Co dál s Copa centrem? ; Metro prodá vestibuly; Kdo může za zdražení Blanky?

Obsah dílu

Přehrát vše
Stalo se před časem

Národní dům v Karlíně slaví 100 let

Budova Národního domu v Karlíně, postavená ve stylu pozdní tzv. geometrické secese, je dílem architekta Josefa Sakaře. Dnes v ní sídlí Český rozhlas. Je tam umístěné i proslulé Studio A, kde natáčely a dodnes natáčejí naše přední orchestry taneční i populární hudby. Z karlínské budovy se ilegálně vysílalo i v srpnu 1968. Od roku 1991 začala z Karlína vysílat stanice Regina Praha. V roce 2002 byla pak budova postižena při povodních.

videoNárodní dům v Karlíně slaví 100 let
...
video video

Národní dům v Karlíně slaví 100 let


Střediska rané péče ve finanční tísni

Střediska rané péče, která pomáhají v Praze postiženým dětem, jsou ve finanční tísni. V metropoli by jim k přežití stačilo jenom několik milionů - ani ty jim ale stát a magistrát kvůli škrtům zatím nedaly. Dotace byly sotva poloviční.

videoStřediska rané péče ve finanční tísni
...
video video

Střediska rané péče ve finanční tísni


Ve stínu sv. Víta

Byt Františka Palackého a Františka Ladislava Riegera

V pražské Palckého ulici je památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegera. A jedná se přímo o evropskou raritu - jde totiž o byt, kde Palacký a Rieger prožili velkou část svých životů a který se podařilo uchovat do současnosti v téměř nezměněné podobě. Po dlouhá destiletí se tu scházela vlastenecká, kulturní i politická elita své doby. Dveře sem měli otevřené například Josef Jungmann, Josef Dobrovský, Božena Němcová nebo Vítězslav Hálek. Až do devadesátých let byl dům majetkem města, než jej potomci původních majitelů a tedy i Palackého a Riegera získali zpět do vlastnictví. Teprve po restitucích a následné rekonstrukci v roce 1998 už sem návštěvníci mohou chodit pravidelně. Otevřeno tu je od dubna do října.

videoByt Františka Palackého a Františka Ladislava Riegera
...
video video

Byt Františka Palackého a Františka Ladislava Riegera


Zpožděná stavba centra Copa

Okolí metra Národní třída už dva roky hyzdí staveniště navíc oplocené vysokým plotem. Stavba multifunkčního centra Copa má rok zpoždění a další zřejmě nabere. Ministerstvo kultury developerovi hrozí změnou projektu. Archeologické vykopávky, gotické sklepení, chce prohlásit za kulturní památku.

videoZpožděná stavba centra Copa
...
video video

Zpožděná stavba centra Copa


Pel-mel zajímavostí

Výstava o památných stromech

Student České zemědělské univerzity v Suchdole Aleš Rudl zmapoval památné stromy na území metropole a připravil na toto téma výstavu, která je v budově pražského magistrátu v Jungmanově ulici. Chráněných stromů napočítal 197, většinou jde o duby, lípy a jasany, které stojí v parcích i jako solitéry uprostřed polí a u cest.

videoVýstava o památných stromech
...
video video

Výstava o památných stromech


Konzervatoř Jaroslava Ježka

Pololetní přehrávky na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Braníku slouží jako interní testy a jsou barometrem toho, co se studenti od svých profesorů naučili. Talent a píli mladých hudebníků mohla ocenit také jazzumilovná veřejnost. Série koncertů byla přístupná všem.

videoKonzervatoř Jaroslava Ježka
...
video video

Konzervatoř Jaroslava Ježka


Pozvánky na víkend

Pozvánky na víkendové akce v hlavním městě.

videoPozvánky na víkend
...
video video

Pozvánky na víkend


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST