26 minut

5. únor 2011

Obsah dílu

Legendární loupežník Václav Babinský — Ptáci v zimě — Palác Ara — Gangy zlodějů aut se stěhují z Prahy — Pozdržená letištní ranvej

Části dílu

00:36
Legendární loupežník Václav Babinský
  V dětství mu říkali Venca z Pokratic. V době, kdy žil a pracoval v Domově svatého Karla Boromejského v Řepích, se jmenoval Antonín Müller. Dnes ho ale většina lidí zná pod jménem Václav Babinský. Legendární český loupežník prožil posledních dvacet let jako zahradník kláštera boromejek. Ty se ho totiž ujaly, když Babinského odmítla po dvacetiletém trestu přijmout jeho obec. Ačkoliv byly v první polovině 19. století, kdy Babinský prováděl své loupežnické řemeslo, lesy plné loupežníků, legendou se stal pouze on.
  05:42
  Gangy zlodějů aut se stěhují z Prahy
   Krádeže aut v hlavním městě podle policejních statistik. Gangy zlodějů aut. Nejčastější druhy krádeží a jak auta zabezpečit?
   07:16
   Statistiky dopravních nehod v hlavním městě
    Policie České republiky zveřejnila své statistiky za rok 2010 o dopravních nehodách v hlavním městě a jejich následcích. Hlavní pozitivní zjištění - podařilo se snížit ztráty na životech i počty zraněných. Na ulicích metropole zemřelo v loňském roce 29 lidí.
    09:19
    Pozdržená letištní ranvej
     Nejvyšší správní soud opět zasáhl do plánů územního rozvoje Prahy a zrušil část zásad, které se týkají stavby nové ranveje na Ruzyni. Protože ji letiště plánuje postavit o několik set metrů blíž k městu, naráží tak na soustavný odpor obyvatel Suchdola, Nebušic a Lysolají, kteří se obávají hlukové zátěže. Hlavní město teď musí zásady územního rozvoje přepracovat - což celý proces schvalování nové dráhy zdrží.
     11:03
     Novostavba na rohu Václavského náměstí
      Nad novou výstavbou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze visí otazník. Ministerstvo kultury totiž zrušilo rozhodnutí pražských památkářů, kteří s ní souhlasili. Kvůli novostavbě by totiž musel být zbourán rohový dům z roku 1922 a taky torzo bývalé tiskárny a redakce Národních listů z roku 1788 v Opletalově ulici. Památkáři teď projekt znovu posuzují. Investor s ním přesto stále počítá a s demolicí by chtěl začít letos v listopadu.
      11:31
      IKEM slaví 40 let
       Pražský Institut klinické a experimentální medicíny slaví 40 let od svého vzniku.
       13:12
       Padlé lípy v Michli
        Desítky stromů musely padnout kvůli plánované rekonstrukci Michelské ulice v Praze 4. Obří billboard umístěný ve stejné linii jako stromy tu ale může stát dál. Obyvatelé Michle považují přístup radnice Prahy 4 i Technické správy komunikací za výsměch. Zeleň podle nich nemá pro úředníky na rozdíl od billboardů žádnou cenu.
        14:47
        Ptáci v zimě
         Letošní zima decimuje stavy městského ptactva - čím ptáky podle doporučení ornitologů přikrmovat? Návod, jak ulehčit ptákům přežití zimy, teď nabízí i trojská Botanická zahrada. Ta až do konce února vystavuje velké množství nejrůznějších ptačích budek i s odborným výkladem o pravidlech, která bychom při jejich výrobě měli každopádně dodržet.
         18:50
         Strnad ptákem roku
          Čeští ornitologové už mají ptáka roku. Pro letošek se titulem bude pyšnit strnad obecný. Tento žlutý pták velikostí připomínající vrabce je v Česku hojně rozšířeným druhem, pozornost poutá citronově žlutou hlavou a žlutozeleným tělem.
          20:25
          Palác Ara nebo také obchodní dům Perla
           Letos je to přesně osmdesát let, co společnost A. a R. Aschenbergovi otvírala na rohu Perlové ulice a ulice 28. října v Praze obchodní dům Ara.Mnozí si stavbu pamatují jako obchodní dům Perla, jak se tento bílý skvost jmenoval v dobách socialismu. Ze střechy této architektonicky zajímavé stavby, kam se ale běžný smrtelník obvykle nedostane, se otevírají unikátní výhledy na hlavní město.
           24:44
           Pozvánky na víkend
            Pozvánky na víkendové akce v hlavním městě.
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            12. únor 2011

            Napište nám