René

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 24  
Sdílet
| Poslat odkaz

Letošní oslavenkyně Helena Třeštíková je mimo jiné snad nejtrpělivější ze všech dokumentaristek. Dvacet let sledovala osud jednoho recidivisty (2006)

Klikněte pro větší obrázekRyze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy.

Klikněte pro větší obrázekReného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálu, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René anglicky nepřesně napsaným tetováním „Fuck of people“, které „zdobí“ jeho krk.

Dokument získal cenu Prix Arte Evropské filmové akademie a sklidil potlesk na Mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v Lipsku. Zvítězil v kategorii dokumentů nad 45 minut a získal Zlatou holubici. René si odnesl i cenu německé veřejnoprávní televize Mitteldeutscher Rundfunk, která se každoročně uděluje vynikajícímu východoevropskému dokumentu.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Obdivovatelka 22. 1. 2012 16:22

  DobrĂ˝ den,

  PanĂ­ reĹľisĂ©rko,máte mĹŻj velkĂ˝ obdiv,poprvĂ© jsem vidÄ›la film Katka v prváku na …

 • Martin 4. 1. 2012 22:13

  Mohu tento film sledovat online?

  dekuji za odpoved. lsparky seznamdotcz

 • PavlĂ­na 9. 12. 2010 11:34

  Poděkování

  Ještě neviděno, očekávání velká, a přesto předem vím, že jsou naplněna.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 83 minut – Rok výroby: 2006 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Helena Třeštíková
Helena Třeštíková

dokumentaristka

* 22. 6. 1949

Související pořady