Komorní příběh s kriminální zápletkou v režii Stevena Soderbergha. Americký film (2005). Hrají: D. Doebereinerová, D. J. Ashley, M. D. Wilkinsová, O. Cowan, L. Leeová a další. V anglickém znění s titulky.

Americký režisér Steven Soderbergh (nar. 1963) se ve své tvorbě programově věnuje dvěma liniím. Jednak spolupracuje s hollywoodskými studii a natáčí vysokorozpočtové žánrové snímky s hereckými hvězdami, jimž dodává pečeť své filmařské osobitosti (Erin Brockovich, Dannyho parťáci), a jednak realizuje experimentální nezávislé filmy, které více korespondují s jeho uměleckým naturelem. K těm druhým patří Bublina (2005), komorní drama několika postav z amerického středozápadu, natočené podle původního scénáře Coleman Houghové. Jeho hrdinkou je korpulentní Martha, která oddaně pečuje o nemocného otce a každý den vozí do zaměstnání mladičkého souseda Kylea, k němuž má ochranitelský vztah. Když do továrny na panenky, kde oba pracují, nastoupí svobodná matka Rosie a začne o Kylea jevit zájem, tak se Martha cítí zaskočena…

Obyčejný příběh obyčejných lidí v obyčejném městečku někde v Ohiu byl natočen s neherci, kteří navíc spolupracovali při tvorbě dialogů a jejich skutečné domovy se načas staly i jejich filmovými domovy. Soderbergh celý snímek velmi rychle a velmi úsporně natočil na HD video a jak je v poslední době jeho zvykem, byl sám sobě kameramanem (pseudonym Peter Andrews) a také střihačem (pod jménem Mary Ann Bernard). Příběh jednotvárné existence lidí ve svých „bublinách“ je zvláštním, tichým způsobem podmanivý, ale také dost depresivní, neboť jeho postavy nemají sebemenší šanci si nějak polepšit. Steven Soderbergh byl za režii filmu nominován na prestižní nezávislé ocenění Independent Spirit Award.

Napište nám