Legenda v nedbalkách aneb Jak to určitě nebylo. Zbojnická parodie režiséra Mela Brookse. Americký film.
Hrají: C. Elwes, R. Lewis, R. Rees, A. Yasbecková, D. Chappelle, I. Hayes, T. Ullmanová, D. DeLuise, P. Stewart a další.

Americký režisér Mel Brooks (nar. 1926) se celý život věnuje filmové parodii a dosáhl na tomto poli značných úspěchů. Už za scénář své celovečerní prvotiny Producenti (1968) dostal Oscara. Ve svých filmech si bral na mušku nejrůznější prostředí, filmy i události - např. divadelní svět Broadwaye (Producenti), westerny (Ohnivá sedla), frankensteinovskou legendu (Mladý Frankenstein), Hollywood (Němý film), Hitchcockovy filmy (Závrať), Hvězdné války (Vesmírná tělesa). Je celkem pochopitelné, že jeho pozornosti neunikl ani lidový hrdina ze Sherwoodského lesa Robin Hood, zvláště po tom, kdy na celém světě slavila velký divácký úspěch výpravná verze této legendy Král zbojníků Robin Hood (1991) s Kevinem Costnerem v titulní úloze, která se stala přímým terčem Brooksova ostrovtipu.

Bláznivý příběh Robina Hooda (1993) je typickou ukázkou Brooksova humoru, který nezná zábran a střídá okamžiky, balancující na hranici vkusu, se záblesky nefalšované geniality. Jak u něho bývá zvykem, řada scén odkazuje na specifické, velmi dobře známé filmy, za všechny tady lze jmenovat Doma DeLuise v úloze středověkého "kmotra", který zdařile paroduje Marlona Branda ve známém Coppolově díle. Titulní roli se šarmem a potřebným komickým načasováním vytváří anglický herec Cary Elwes (nar. 1962), známý především z výpravné pohádky Princezna-nevěsta (1987), z jiné povedené parodie Žhavé výstřely (1991) nebo z Coppolovy verze Draculy (1992). Dobře mu sekunduje americký komik Richard Lewis v úloze prince Johna (za zmínku stojí jeho výrazné mateřské znamínko, které v průběhu filmu "putuje" takřka po celém jeho obličeji). V poněkud obtížnější pozici se ocitl velšský divadelní herec Roger Rees (šerif z Lotringhamu), jehož snahy o parodii vyznívají často naprázdno. Tomu se nelze divit, neboť jeho postavu v Králi zbojníků Robinu Hoodovi přehrával Alan Rickman tak vehementně, že se parodii nebezpečně blížila. Milým překvapením je v závěru krátké, ale výrazné vystoupení Patricka Stewarta (nejznámějšího patrně jako kapitána Picarda ze seriálu Star Trek: Nová generace) v roli krále Richarda Lví srdce.

Režisér Mel Brooks si ve filmu zahrál úlohu specialisty na obřízky a konzumaci piva rabína Tuckmana. Ve filmu, který se ani nesnaží skrývat, že vznikl celý v kalifornských exteriérech, je také vloženo několik hudebně-tanečních čísel.

Napište nám