Všichni lžou… ale jen jeden z nich je obávaný Keyzer Soze. Napínavý americký koprodukční kriminální film, oceněný dvěma Oscary.

Obvyklých podezřelých (název odkazuje na klasický snímek Casablanca) je celkem pět – bývalý policajt Dean Keaton (Gabriel Byrne), horkokrevný maniak McManus (Stephen Baldwin), tvrďák Hockney (Kevin Pollak), nevypočitatelný Fenster (Benicio Del Toro) a kulhavý, nenápadný Verbal (Kevin Spacey). Spojuje je podezření ze spáchané krádeže auta se zbraněmi, jež jim není dokázána. Jejich další akce, loupež ukradených smaragdů, jim vynese slušnou sumu a navíc při ní odhalí bandu zkorumpovaných policistů. Nabídku od tajemného šéfa podsvětí Keyzera Sozeho na pomoc při likvidaci konkurenčního gangu dost dobře nemohou odmítnout, neboť mu dluží ze starých časů službu, i když by na něho raději zapomněli. Jméno Keyzer Soze totiž vzbuzuje čirou hrůzu, ač ho nikdy nikdo neviděl.

Scenárista Christopher McQuarrie je sice bývalým detektivem, ale komplikovaný příběh jeho thrilleru má jen těžko původ ve skutečných událostech. Spíš v něm vystopujeme odkazy na řadu klasických "černých filmů" a jeho složitá vyprávěcí struktura i některé dějové motivy nejvíc odkazují na Tarantinův legendární debut Gauneři (1991). Režiséru Bryanu Singerovi, který upoutal pozornost svojí prvotinou o maloměstě manipulovaném médii Veřejný kanál (1992; Velká cena poroty na festivalu Sundance) se pro jeho druhý snímek podařilo získat velmi dobré herecké obsazení, čehož beze zbytku využil. Film Obvyklí podezřelí se stal senzací roku 1995, byl v soutěži MFF v Cannes a zúčastnil se řady dalších festivalů. Získal celou řadu nejrůznějších ocenění; za všechny lze jmenovat dva Oscary – nejlepší původní scénář (Christopher McQuarrie) a nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli (Kevin Spacey).

Napište nám