ČT nemá práva k poskytování obsahu online
Obsah dílu
Vaření trnek — Poslední hamr — Houslař
Části dílu
00:29
Vaření trnek
V Dolním Němčí pořádají v posledních 15 letech členové národopisného krúžku Dolněmčan akci – vaření trnek. Celá akce probíhá v prostorách starého mlýna a to tradičním způsobem, jak kdysi povidla vařívaly naše babičky. Vaření provází folklorní vystoupení kroužku a je přístupné veřejnosti, takže se tady se starými tradicemi mohou seznámit všichni, kdo se akce zúčastní.
08:47
Roubenka v Horním Smržově
09:26
Výstava betlémů
10:36
Poslední hamr
O vzniku či existenci vodních hamrů na Slovensku se zachovalo jen velmi málo dokladů. První písemná zmínka pochází z roku 1344, kdy se píše o vodním hamru v Štítniku. Vznik prvních třech vodních hamrů v Medzeve se datuje do roku 1376. Vesnice Medzevo v Dolní Spiši se stala centrem německých přistěhovalců. Jaké podmínky jsou potřebné pro dobré fungování vodního hamru? Především dostatek vody, dřeva na výstavbu a dřevěného uhlí na provoz. A toho se v okolí nachází víc než dost. A jak vlastně vodní hamr funguje?
15:35
Houslař
Václav Matulík je houslařem i houslistou. Působí ve Velkých Bílovicích, kde od roku 2007 provozuje vlastní houslařskou dílnu umístěnou v budově místní Základní umělecké školy. Jeho klientelu muzikanti cimbálových muzik, učitelé a žáci základních uměleckých škol i orchestrální hráči. Houslař nástroje nejen opravuje, ale i zhotovuje. „Bilovčan“ – rodák z obce známé svou příkladnou péčí o lidové tradice a vinařství. I proto právě zde našel prostor pro uplatnění jak zajímavé profese, tak i naplnění svých zájmů jako hudebník v cimbálové muzice Lalia.
ČT nemá práva pro internet
Stopáž27 minut
22. prosince 2012
Přehled dílů
Omlouváme se, tento pořad momentálně nemá žádné přehratelné díly.