27 minut
Folklorní magazín

29. září 2012

Část: Strakonický festival a jeho dudáci

Obsah dílu

Strakonický festival a jeho dudáci — Foklor bez hranic — Čert může být rudý

Části dílu

00:29
Strakonický festival a jeho dudáci
  Ohlédnutí za výročním mezinárodním festivalem ve Strakonicích. Patří mezi nejvýznamnější folklorní přehlídky u nás a jeho pověst sahá až za hranice republiky. Každý druhý rok si jej nenechají ujít přední světoví dudáci a navštíví jej na dvě tisícovky lidí. Festival navazuje na tradici slavného Švadny dudáka a uvádí diváka do světa tohoto lidového nástroje – připomíná jeho historii, vývoj, jeho současnou podobu. Hru na ně předvádí dudáci, dudácké muziky z mnoha států světa. Přehlídku doprovází tradiční jarmarky, mimo to letos v rámci festivalu proběhne také třetí setkání evropských výrobců dud.
  10:34
  Foklor bez hranic
   Festival Folklor bez hranic začínal před patnácti lety jako přehlídka několika místních folklorních souborů, jejichž vystoupení doplnil jeden jediný soubor zahraniční. Dnes je jde v Ostravě o nejvýraznější folklorní událost roku.
   15:08
   Folklorní akce
    15:58
    Čert může být rudý
     Portrét výtvarnice Kornelie Němečkové, které učaroval svět vystřihovánek a svá díla dovedla k dokonalosti. Snad každý viděl televizní znělku zpívánek.
     Vystřihovaná krojovaná panenka a ptáček, který k ní přiletí, je dílem výtvarnice Kornélie Němečkové. Narodila se ve valašském Vsetíně, v kraji, který ovlivnil celou její uměleckou tvorbu. Její celoživotní výtvory známe z výstav, z novoročních přání, kalendářů a ti dříve narození ji mohli postřehnout na poštovních známkách. V roce 1980 získala ocenění Nejlepší známka roku. Kornélie Němečková říká, že nejdůležitější u vystřihovánek je trpělivost. Stále si vymýšlí složitější a složitější motivy a techniky vystřihování. Původní ornamentní vzory vytvářené vystřihováním překládaného papíru rychle opustila a pustila se do pracnějších.
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     13. října 2012

     Napište nám