Balady Pavla Popelky v magazínu pro milovníky lidové kultury (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Vítání jara v Tvrdonicích

Starodávný lidový zvyk „vynášení smrti a vítání jara“ patří do dávných dob pohanství. Pro naše předky byl rituál významnou událostí, v 19. století už tomu ale bylo jinak, jeho důležitost začala upadat. Přesto na některých místech vynášení probíhá kontinuálně, bez přerušení. Jinde tradice vymizela a někde byla znovu vzkříšena. Jedním z takových míst jsou i Tvrdonice na Břeclavsku. Obec s dvoutisícovkou obyvatel obnovila vynášení zimy a vítání jara před desíti lety. Popud vzešel od dětského národopisného souboru Pomněnka, který se soustředí na dětské hry, říkadla, písně a tance. Podoba tamního vynášení smrtky není dokonale v souladu se zvykem předků. Tradici přizpůsobili současnosti, moderní době, svým potřebám.

Velikonoční jarmárek

Začínalo se před jedenácti lety. To když Kloboučané založili mládežnickou skupinu folklorního souboru Klobučan (do té doby jen dospělí a děti – Klobučánek). V neděli před Velikonocemi se sešli na náměstí a malovali vajíčka. Dnes toto setkání vypadá trochu jinak. Postupem času totiž k malování kraslic přibyly až desítky ostatních lidových řemesel. Náměstí Valašských Klobouků tak víkend před Velikonocemi každoročně zaplňují stánky s tatary, vajíčky a jinými velikonočními ozdobami, perníčky, s paličkovanými krajkami, s díly řezbářů a dráteníků nebo s rozmanitými výrobky z ovčího rouna.

Na Velikonoční jarmárek se do Valašských Klobouků sjíždí lidé z celého kraje. Letos poprvé sem zamíří i Slováci a jejich představitelé lidových řemesel. Tančit bude folklorní soubor Prvosienka z Dubnice nad Váhom. Z Čech se přijede předvést Slavičánek ze Slavičína. Vystoupení tradičně uzavře Klobučan a Klobučánek.

Lidové balady

Pavel Popelka – autor knihy: Příběhy v písních vyzpívané. Lidové balady z moravských Kopanic (Uherský Brod 1995.) – se vyzná z lásky k lidovým baladám svého rodného kraje. Sám bude hrát na své gajdy a doprovázet ho budou Jan Maděrič (viola),Vít Klabačka (housle), Josef Brustík a dcera Kateřina Kovářová (gajdy).

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín