Znovuobnovená sáharská tradice a oslavy slováckého Výhonku v magazínu pro milovníky lidové kultury. Připravili M. Růžičková a M. Rychlíková.

Obsah dílu

Přehrát vše

Před padesáti lety bylo skupince mladíků ze Slovácka, které život zavál na sever Moravy natolik smutno po jejich rodné hroudě, že založili slováckou obec v Opavě. Nazvali ji Výhonek, protože sami sebe považovali za jakýsi výhonek slovácké duše, která se v dalekém Slezsku uchytila. Po celých 50 let se tak téměř každý týden scházejí muzikanti, aby potěšili svá srdce a načerpali novou energii. Tu rozdávají na různých akcích – například na vyhlášeném vinobraní – s podtitulem Burčák bude z Hrušek, na koncertech apod. Velkolepá oslava 50. výročí založení Slovácké obce Výhonek, na které se sešli nejen dlouholetí členové, ale i jejich přátelé a příznivci, proběhla v Hradci nad Moravicí.

Nová Lhota na moravsko-slovenské hranici je nejvýše položenou a poslední kolonizovanou obcí Horňácka. Původní obyvatelé byli vynikajícími dřevorubci a pracovníky se dřevem. Ze dřeva uměli vyrobit hrábě, lopaty, vidle, násady k různým kosám. Připomenout zručnost, kulturu i umění sáharů by měl dokument Moniky Rychlíkové.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2008
 P ST
ŽánrMagazín