Před půlnocí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Téma: Všichni jsme příbuzní
Host: Günter Blobel, držitel Nobelovy ceny za fyziologii a biomedicínu
Moderuje: Igor Dostálek

O svém dětství v kdysi německém a dnes polském Slezsku hovoří jako o idyle z 19. století. Nebýt toho, že na rodinném útěku před postupující Rudou armádou zažil coby devítiletý chlapec bombardování Drážďan. Nebýt toho, že mu východoněmecký režim jakožto členu kapitalistické třídy nedovolil studovat medicínu. Naštěstí pro něj tehdy ještě nestála berlínská zeď a bylo poměrně snadné vycestovat do jiného Německa a zde studovat ve Frankfurtu, Kielu, Mnichově a Tübingenu. Nelákala ho však lékařská praxe, ale neprobádané oblasti medicíny. Jeho postgraduální studia pokračovala už v americkém Wisconsinu a na newyorské Rockefellerově univerzitě pak uskutečnil své zásadní experimenty a objevy, jimiž položil základy k rozvoji výzkumu molekulární buněčné biologie. O velkém dobrodružství s transportem proteinů skrze zdánlivě neprostupnou vnitrobuněčnou membránu, ale i o dobrodružství své pestré životní cesty bude dnes před půlnocí hovořit držitel Nobelovy ceny za fyziologii a biomedicínu pan Günter Blobel.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • "Ve vědě má Evropa co dohánět," říká Günter Blobel

  13. 10. 2012

  Na konci války utekl s rodiči před Rudou armádou z tehdy ještě německého Slezska více na západ země. Poválečné uspořádání ho však "odsoudilo" k dospívání v komunistickém východním Německu. Medicínu ale vystudoval už v Německu západním a doktorandský titul získal ve Spojených státech, kam odcestoval na radu svého bratra vědce. Zásadní pro něj zlom znamenalo setkání a spolupráce s rumunským badatelem a laureátem Nobelovy ceny George Paladem na Rockefellerově univerzitě. Právě on ho inspiroval k práci na jeho největších objevech, které položily základy k rozvoji výzkumu molekulární buněčné biologie a za které v roce 1999 získal Nobelovu cenu. Takový je ve zkratce život Güntera Blobela, exkluzivního hosta pořadu Před půlnocí z 9. října. Ptal se Igor Dostálek.  

Diskuse diváků
 • 5. 12. 2015 20:18

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • bara 16. 10. 2015 09:59

  moderatorka

  Kdo je ta pani blondata moderatorka?? Ja se za ni uplne stydim...

 • Petr Tomek 28. 7. 2015 12:56

  Ateista a smrt

  Myslím, že máte hodně zkreslené představy o tom, jak umírají ateisté. My se smrti nebojíme. Pokud …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

sobota 11. 8. po půlnoci

Pavel Váně, muzikant: Bigbítová legenda

pátek 24. 8. po půlnoci

Otakáro Maria Schmidt: Na kraj světa a tvůrčích možností

sobota 25. 8. po půlnoci

Lubomír Sazeček, unesený v Angole v roce 1983: Vzpomínky na únosce