Diskusní analytický týdeník o historických událostech a jejich aktuálních souvislostech. Rok 1648 aneb Švédové v Čechách.

Téma: Rok 1648 – rok konce třicetileté války a Švédů v Praze a v českých zemích.

V řadě významných osmičkových letopočtů v naší historii má nezaměnitelné místo – rok 1648. Rok, ve kterém konečně skončila podepsáním vestfálského míru zhoubná třicetiletá válka, a také rok, kdy vrcholily švédské pokusy o dobývání českých zemí a kdy se švédská vojska ocitla v samotné Praze. Vestfálský mír přinesl českým zemím striktní dodržování zásady, že náboženství v zemi se řídí panovníkem a nastala tak doba plně katolická, barokní a pro naše předky doba temna. Pobyt švédských vojsk u nási a zejména v Praze přinesl mimo jiné drancování rudolfinských uměleckých sbírek a jejich odvoz do Švédska na věčné časy. Historický magazín spolu s historiky Zdeňkem Hojdou a Jiřím Mikulcem rozebere události nejen tohoto roku, ale připomene znovu i magickou postavu Albrechta z Valdštejna, opomíjenou velkou bitvy u Jankova, královnu kristinu, generála Torstenssona, švédské loupeže v Čechách i pohled švédské společnosti a jejich historiků na tuto éru.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž25 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3