Diskusní analytický týdeník o historických událostech.

V únoru uplyne už 640 let od narození českého krále a římského císaře Zikmunda Lucemburského. Panovníka, který do našich dějin vstoupil pod hanlivou přezdívkou „liška ryšavá“ a jako zavilý nepřítel husitů. Navíc je pro nás trvale spjat s tragédií Mistra Jana Husa v Kostnici i s popravou Jana Roháče z Dubé. Není však náš obraz Zikmunda až přehnaně kritický a zkreslený zjednodušenými výklady v nedávné minulosti? V Historickém magazínu rozebere Zikmundovu postavu nejznámější český znalec husitského období František Šmahel. A hstorik Jan Randák vysvětlí důvody, proč a jak se právě tomuto slavnému období našich dějin dostalo tolik pozornosti od komunistické propagandy.

Historický magazín s datem 19. ledna na ČT24 ve 21:32.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3