Je tomu právě 60 let, co se v Československu konaly první poválečné a na dlouhou dobu poslední demokratické parlamentní volby. Dodnes se diskutuje, zda šlo skutečně o demokratické volby, když došlo k vyloučení řady občanů z voleb. Stejně tak se diskutuje, co vše zapřičinilo vysoké a osudové vítězství komunistů v českých zemích. Jeho příčiny se pokusí

vysvětlit historici Jiří Kocian a Michal Pehr. Národněsocialističtí pamětníci Jiří Ješ a Josef Lesák zavzpomínají na vlastní průběh kampaně i na důsledky selhání nekomunistických stran.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3