Co se stalo v padesátých letech na českém venkově? Proč komunisté přistoupili ke tvrdé kolektivizaci, když sami měli pochybnosti o sovětské cestě v zemědělství? Proč se komunistům před padesáti lety zřejmě navždy a nenávratně podařilo změnit po staletí utvářenou podobu a sociální strukturu českého venkova a našeho zemědělství a krajiny? A proč se ani v devadesátých letech nedočkali bývalí sedláci plné společenské i ekonomické rehabilitace?

O 55. výročí Akce Kulak a kolektivizaci vesnice vůbec bude Vladimír Kučera mluvit s autorem románu Selský baroko Jiřím Hájíčkem a historikem Karlem Jechem, autorem publikace Soumrak selského stavu 1945–60. Zařazen bude i rozhovor se Stanislavem Němcem, předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR.

Diskusní analytický týdeník na kanálu ČT24 o historických událostech a jejích aktuálních souvislostech. Motto pořadu si klade otázku: známe dobře naši i světovou historii? Nepodléháme zejména při posuzování historických osobností mnoha mýtům, které do nás vložilo socialistické školství nebo různá umělecká díla a fikce? Dokážeme se ještě dnes pravdivě vcítit do myšlení lidí z nejrůznějších dob? Na tyto otázky se snaží každý týden odpovídat Historický magazín. Pokouší se o to rozborem dobových informací i snahou vcítit se do myšlení a atmosféry doby. To vše za účasti předních českých historiků a odborníků z jiných oborů, včetně přímých svědků událostí, které hýbaly dějinami.

Historický magazín moderují střídavě novinář Petr Brod, překladatel a publicista František Novotný, vojenský historik Eduard Stehlík a historička Marie Koldinská. Půlhodinový magazín režíruje Václav Křístek, dramaturgii týdeníku má na starosti Tomáš Brzobohatý.

Premiéra vždy v sobotu ve 21: na ČT24

E-mail: historickymagazin@ceskatelevize.cz

Historický magazín v textové podobě

Stopáž28 minut
Rok výroby 2006
 4:3