Lymská borelióza se stává velkým postrachem. Začíná vcelku nenápadně bodnutím hmyzu či přisáním klíštěte. Následky na zdraví však mohou být fatální.

Téma: Lymská borelióza
Hosté: profesor Evžen Weigl, LF Univerzity Palackého
Vladimír Vrzal, firma Bioveta
Moderátor: Vladimír Kořen

Planeta věda zavítá do světa nebezpečné bakterie, která způsobuje Lymskou boreliózu. Ročně jí onemocní přibližně 3 a půl tisíce Čechů. V budoucnu by jich ale mohlo být mnohem míň. Vědci z ivanovické továrny na výrobu léčiv totiž zhruba před měsícem představili veřejnosti prototyp vakcíny pro lidi. V Česku vyrábí vakcínu proti borelióze firma Bioveta. Bohužel zatím jen pro zvířata.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž23 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3