Od vesmíru až po buňky – svět do nejmenších detailů

Vraťme se v čase o 300 milionů let zpět. Někde tam, kde dnes leží Cínovec, byl obrovský vulkán. Oblak sopečného popela po jedné z jeho erupcí odcestoval s větrem do více než stokilometrové vzdálenosti. Někde tam, kde dnes leží Rokycany, pohřbil velkou plochu prvohorního pralesa. Na začátku 21. století odkrývají karbonské Pompeje čeští paleontologové a jedná se o lokalitu skutečně světově unikátní. Právě sem směřuje další Planeta věda.

Z několikametrové vrstvy zkamenělého popela vyprošťují paleontologové celé kmeny obřích plavuní, přesliček nebo kapradin, ale i množství miniaturních spór, které výtrusným rostlinám sloužily k rozmnožování. Kousek po kousku tak skládají mozaiku, která dává nové a zásadní svědectví o době dávno minulé. O době, kdy se Čechy nacházely kousek od rovníku jako součást obřího kontinentu Pangea, kdy zdaleka neexistoval nejen člověk nebo dinosauři, ale ani většina dnes převládajících rostlin. Ke spatření budou ty nejunikátnější nálezy, třeba popínavé přesličky nebo půlmetrové vážky, jejichž existenci prokázaly právě objevy českých vědců. Hosty Planety vědy budou v neděli 14. října v 18:31 paleontologové Jiří Bek z Geologického ústavu AV ČR a Josef Pšenička ze Západočeského muzea v Plzni.

Týdeník Planeta Věda nabízí každý týden informace o nejnovějších výzkumech, studiích a poznání světa. Zaměřuje se především na přírodní vědy. Právě příroda skýtá ve vědě často nečekané souvislosti a nová překvapení. Planeta Věda vnímá také zranitelnost moderní civilizace, která vyplývá právě z naší neznalosti a kombinace často unikátních souvislostí. Planeta Věda proto zobrazuje každý jednotlivý problém z několika úhlů.
Témata: zemětřesení, tajemné záblesky z vesmíru nebo agresivita virů a bakterií. V pořadu nechybí ani vědecká historie. „Planeta Věda“ je virtuální svět stvořený grafiky České televize. Trochu připomíná naši Zemi. Do světa, který je na hranici poznaného a představ, můžete vyrazit v premiéře každou neděli v 18:33 na programu ČT24.

E-mail: planetaveda@ceskatelevize.cz

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3